CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Oct 21, 2013 7:07 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 21, 2013 6:51 pm
Mesaje: 4
Buna ziua.As dori sa imi descrieti o montura pentru balti pline de namol adinc, in care nu reusesc sa prind nici un crap, pentru ca , parerea mea, montura se scufunda in namol.
Ce as putea face sa impiedic acest lucru, tinind cont ca pe balta respectiva se lanseaza din mina.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 21, 2013 8:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 08, 2013 8:06 pm
Mesaje: 13
Salut,

Montura cea mai folosita pe baltile cu substrat de mal este cea helicopter, are avantajul de a permite rig-ului sa ramana pe substrat. De asemenea acest tip de montura iti ofera posibilitatea de regla distanta intre rig si plumb, astfel poti folosi diferite adancimi ale substratului. In cazul in care vei vedea aceasta montura este foarte usor sa-ti imaginezi cum functioneaza. Practic bilele ce se monteaza pe lead-core sau materialul din care este realizata montura le poti culisa la distanta necesara ( adancimea substratului malos).
O alta modalitate de a avea o prezentare eficienta pe astfel de substrat se poate obtine si cu montura pe plumb pierdut. Aici trebuie sa iei in calcul lungimea rig-ului, care de asemenea trebuie sa fie mai lung in asa fel incat plumbul in momentul in care trage dupa el rig-ul sa nu fie scufundat in mal.

In orice situatie din punctul meu de vedere ar trebui inainte sa gasesti informatii despre adancimea substratului malos.

Alte metode am inteles ( dar nu am folosit) este folosirea unui plumb mai usor si cu o forma plata ( vezi plumbii flatliner), iar in momentul aruncarii in zona de coborare a plumbului poti atinge usor buza tamburului pentru o mica franare si o dezaccelerare. asta bineinteles iti micsoreaza distanta de aruncare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 7:48 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Sfatul meu este sa cauti o zona cu namol mai putin adanc, imposibil sa nu fie o astfel de zona in tot lacul. Intradevar plumbii de gen Elevator se scufunda mai putin desi se scufunda si acestia cand namolul e moale, ei au proprietatea de a se ridica rapid in masa apei si se folosesc atunci cand ai vegetatie in zona malului. O solutie ar fi sa folosesti riguri cu lungime de 25-30 cm cu pufulet solubil, iar momeala de pe carlig sa fie critic echilibrata sau flotanta. Sa nu uitam faptul ca, crapul isi cauta hrana naturala in namol.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 22, 2013 10:04 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu pescuiesc frecvent pe un lac, unde stratul de namol are si 20-25 de cm. Folosesc forfc lung 25 cm si cu un pufulete in carlig. De asemenea folosesc cateodata momeala echilibrata, dar pot spune ca de multe ori am folosit momeli de fund si am avut rezultate. Daca pestele se afla in zona si se hraneste, stai linistit ca iti ia momeala.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 24, 2013 7:15 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 21, 2013 6:51 pm
Mesaje: 4
Multumesc pentru sfaturi.Trebuie sa incerc o montura elicopter cind mai merg acolo.Desi, cred ca nu namolul adinc este singura problema la balta asta, cred ca ar trebui in primul rind sa fie pesti pe balta ca sa se prinda ceva.Balta este a primariei si se populeaza mai mult balta privata a primarului, cred, in loc de balta publica.Anul asta, cineva a venit pe balta cu tocoz, este o nada care prinde bine la crap, dar se poate pune numai pe bomba, sau arici.
Cine a dat cu bomba cu tocoz, a prins, cine nu, nu a prins, a stat de fraier si a dat 50 de lei degeaba.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 24, 2013 7:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
cfmarepescar scrie:
... dar se poate pune numai pe bomba, sau arici.Cine a dat cu bomba cu tocoz, a prins, cine nu, nu a prins...

...rusinica :mrgreen: ...acest forum este alocat 100% pentru pescarii iubitori ai sistemului C&R, pescuit ce se faci cu monturi ce elibereaza plumbul in caz de ruptura a liniei...iar tu vii si ne spui de bomba sau arici :twisted: ...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 24, 2013 9:42 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
viorel dulamita scrie:
cfmarepescar scrie:
... dar se poate pune numai pe bomba, sau arici.Cine a dat cu bomba cu tocoz, a prins, cine nu, nu a prins...

...rusinica :mrgreen: ...acest forum este alocat 100% pentru pescarii iubitori ai sistemului C&R, pescuit ce se faci cu monturi ce elibereaza plumbul in caz de ruptura a liniei...iar tu vii si ne spui de bomba sau arici :twisted: ...



Pai, din cate reiese, in opinia ratacitului, "cine nu foloseste bomba e fraier". Ma gandesc ca tot e bine ca nu ne povesteste despre cat de bine functioneaza metoda cu curent! :twisted:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Oct 25, 2013 3:07 pm 
Ionut-Paul scrie:
Pai, din cate reiese, in opinia ratacitului, "cine nu foloseste bomba e fraier". Ma gandesc ca tot e bine ca nu ne povesteste despre cat de bine functioneaza metoda cu curent! :twisted:

Nu inteleg de ce esti asa incrancenat, Pe un alt topic ne spui ca e un privilegiu ca scriem pe forum( :lol: ) aici il iei pe om la 11 degeaba. Din ce-am citit eu el relata o realitate de pe balta. E o diferenta. O percepi?
La fel ca si puristul care-l cearta ca a folosit termenul bomba pe site C&R. :lol:
Relaxati-va, cititi inca on data si vedeti daca puteti sa ajutati omul.


Sus
  
 
MesajScris: Dum Oct 27, 2013 11:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
cititi inca on data si vedeti daca puteti sa ajutati omul.


Sa ajutam omul sa se duca in continuare la balta aia "unde nu e peste" si unde "ce se prinde, se prinde la bomba sau la arici si cine n-o face e un fraier"? In conditiile acestea, eu unul nu, nu pot (si nici n-am de gand) "sa-l ajut"! Decat, eventual, sa-i recomand sa nu mai calce p'acolo!

P.S. N-am observat ca tu insuti sa-i fi dat vreun sfat ...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 28, 2013 11:42 am 
Ionut-Paul scrie:
P.S. N-am observat ca tu insuti sa-i fi dat vreun sfat ...

A primit niste raspunsuri pertinente pana sa vina cineva sa-l certe ca a folosti cuvantul bomba.
Cat despre "pescuitul" la bomba...nu prea exista satisfactie mai mare ca atunci cand dai lectii cu 3 bete, pescuind la crap la boiles, unui mal intreg de "bombisti". Daca din aia macar unul intelege ce i s-a intamplat deja e bine.
Aia e educatie nu certatul pe forum.


Sus
  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron