CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:05 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Laboratorul de monturi
MesajScris: Sâm Aug 15, 2020 9:40 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 09, 2020 5:32 pm
Mesaje: 11
Salutare, am citit articolul lui Victor despre cârligele Krank - https://www.carponline.ro/recenzii/korda-krank-88326.
Mi-a atras atenția faptul că Victor testează, cumva, mecanica monturilor. Acum nu mă aștept ca testele să fie adevărate teste de laborator, sau poate sunt, dar mi-am pus întrebarea cum putem să "încercăm" o montură nouă. În afară de tras montura peste dosul palmei și verificat dacă se rotește cârligul eu nu știu altă variantă.
Voi ce metode mai folosiți?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Laboratorul de monturi
MesajScris: Lun Aug 17, 2020 11:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Laurentiu, daca te referi la testarea "mecanica" a monturii, testul palmei nu e foarte relevant. Functioneaza la unele monturi, mai ales la fire de forfac suple, in timp ce la alte monturi nu functioneaza, in special la fire rigide. German Rig, de exemplu, e o montura care nu prea trece testul palmei daca e legata cu fire rigide, dar in practica lucreaza foarte bine. 

In cazul unei monturi noi, e important sa intelegem logica ei, unde se foloseste, cum se leaga, cu ce componente, la ce dimensiuni, adica sa ne asiguram ca o folosim corect. La unele monturi, avem avantajul ca stim cine le-a inventat si exista materiale in care sunt prezentate de autorii lor. Personal, daca vreau sa testez o montura noua, incerc in primul rand sa inteleg punctul de vedere al celui care a inventat-o (daca am la dispozitie materiale de prezentare in sensul asta).

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Laboratorul de monturi
MesajScris: Lun Aug 17, 2020 12:30 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 09, 2020 5:32 pm
Mesaje: 11
Da Vlad, la testarea mecanică mă refer, dar nu într-un sens atât de larg. O să încerc să detaliez.
Nu vreau să testez o montură nouă. Sunt de acord, în primul rând trebuie să înțelegem cum funcționează montura. Montura simplă cu fir textil, d-rig, Ronnie-rig, etc. și-au demonstrat eficiența, deci n-am nici un dubiu că nu ar funcționa.
O să încerc să exemplific. Sa luam o montura simplă cu fir textil și varniș pe tija cârligului. Ca sa nu complică prea mult luam si un singur tip de cârlig, să spunem wide gape. Variabilele sunt mărimea boiliesului, mărimea cârligului și lungimea firului de păr. Când construiesc o astfel de montură un criteriu important, pentru mine, este aspectul vizual. Adică un boilies de 24 cu un cârlig nr. 8 și un fir de păr de 1cm arată ciudat și n-o să folosesc această combinație. Dar la un cârlig nr. 4 cu un boilies de 20 cât să las de la curbura cârligului până la boilies 15mm, 20, 30? Aici intervine testul, și da testul cu palma este foarte subiectiv și mai degrabă testează dacă e ascuțit cârligul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Laboratorul de monturi
MesajScris: Lun Aug 17, 2020 2:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Laurentiu Niculae scrie:
Adică un boilies de 24 cu un cârlig nr. 8 și un fir de păr de 1cm arată ciudat și n-o să folosesc această combinație.

Daca folosesti o montura care iti permite sa lasi distanta intre carlig si momeala, poti pescui cu carlige mici in combinatie cu momeli mari. Vezi mai jos o montura Blow-Back legata cu un carlig Long Shank numarul 6 si doua boiliesuri de 24mm. O foloseam pe un lac cu mult ciortan (Teiu), ca sa incerc sa fac selectie. Selectia nu tinea numai de montura, dar montura era cea din imagine. Distanta dintre carlig si momeala era de aproximativ 2cm, dar puteam folosi si o distanta mai mare, de 3-4cm. 

Ca sa discutam exemplul tau cu carligul Wide Gape, montura ar fi lucrat la fel si cu un carlig de tip Wide Gape. Am folosit-o cu Boilie Beak Point numarul 6 pe acelasi lac.


Fişiere ataşate:
Montura Blow-Back.jpg
Montura Blow-Back.jpg [ 80.14 KiB | Vizualizat de 9424 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Laboratorul de monturi
MesajScris: Lun Aug 17, 2020 2:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Laurentiu Niculae scrie:
Dar la un cârlig nr. 4 cu un boilies de 20 cât să las de la curbura cârligului până la boilies 15mm, 20, 30? Aici intervine testul, și da testul cu palma este foarte subiectiv și mai degrabă testează dacă e ascuțit cârligul.

As zice ca trebuie lasat minim 1cm, ca sa permiti carligului sa lucreze, dar nu e o regula. Am vazut pescari foarte buni folosind monturi pe care as fi fost tentat sa le consider gresite, cu o distanta sub 1cm intre carlig si boilies, monturi de care erau foarte multumiti. Un exemplu e montura folosita si recomandata de Simon Crow, vezi imaginea de mai jos. Materialul e un fir textil moale, Kryston Super Nova.

E clar, insa, ca sunt situatii in care poti fi obligat sa lasi o distanta mai mare ca sa eviti pestii mici. La pescuitul plantat, ai marele avantaj ca poti experimenta cu orice fel de distanta fiindca nu se pune problema ca montura sa se incurce. Am constatat ca pot sa prind peste cu monturi la care distanta parea "astronomica", 4-5cm sau mai mult.

Credit foto: http://simoncrowcarpfishing6.blogspot.com/2012/.


Fişiere ataşate:
Montura Simon Crow.jpg
Montura Simon Crow.jpg [ 55.58 KiB | Vizualizat de 9424 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: