CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 5:29 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Joi Mar 20, 2014 3:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Eu am folosit tubul siliconic de la Nash de 1.0mm, varteje de 8, si fir textil suplu de 20lbs. Modul de legare al monturii, este descris de Vlad intr-o emisiune Catch & Release, dar nu mai stiu care...

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Joi Mar 20, 2014 5:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Multumesc pentru raspunsuri dar vreau sa va mai intreb la un fir de 15lb Sufix Herculine Blend care dintre dimensiuni le recomandati : 0,5; 0,75; sau 1. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 10:06 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Alexandru_Sebastian scrie:
Multumesc pentru raspunsuri dar vreau sa va mai intreb la un fir de 15lb Sufix Herculine Blend care dintre dimensiuni le recomandati : 0,5; 0,75; sau 1. Multumesc.

Salut.
Nu este nici o regula 0.75 si 1merg sigur, cred ca si 0,5, in functie de cum intra tubul pe fir tu decizi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 12:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
De 0,75 mm este ideal deoarece intra firul si nici nu iese tubul de pe ochetul vartejului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 3:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
kepsa scrie:
De 0,75 mm este ideal deoarece intra firul si nici nu iese tubul de pe ochetul vartejului.

Daca folosesti tub mai mare folosesti si vartej mai mare si ai rezolvat problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 9:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Am inteles, va multumesc pentru raspunsuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Lun Noi 09, 2015 7:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Am gasit acest topic ,nu mai deschid altul nou .


Buna Vlad . Am o intrebare ,folosesc in ultimul timp ,de cind a inceput sa fie frig ,apa a ajuns la 8-9 grade , montura elastica ,am pescuit pe acelasi loc cu doua lansete ,pe una am pus un Whity pool obisnuit ,pe cealalta am adaugat partea elastica ,din 8 trasaturi , 6 au fost la lanseta cu elastic , cam toate trasaturile au fost timide ,drop back . Ar fi mai bine sa folosesc running rig ? Ar imbunatati trasaturile ,ori va fi la fel si cu running rig ? Multumesc mult ,emisiunile si clipurile tale ne salveaza de multe ori partidele de pescuit . ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Lun Noi 09, 2015 8:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Vali, experienta ta e un caz de manual pentru folosirea monturii elastice. Faptul ca 75% din trasaturi au fost pe montura elastica demonstreaza logica ei.

Montura elastica are sens, din punctul meu de vedere, in primul rand pe apa rece, cand crapii sunt aproape letargici. Elasticul face ca pestele sa se intepe mai usor si da monturii un randament mai bun.

As folosi montura elastica doar cu un ansamblu culisant. Nici nu tin minte s-o fi folosit vreodata cu un ansamblu semifix. Ansamblu culisant, plumb cat mai usor, montura elastica - cu reteta asta am prins multi crapi "inghetati".

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Mar Noi 10, 2015 1:42 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Multumesc Vlad . Am schimbat pe running rigs ,voi vedea cum se prezinta ,am o iesire rapida azi ,apoi de vineri pina luni pescuiesc cu niste prieteni . Atunci voi vedea diferenta cu bungy si running rigs ,ei pescuind cu monturi semi-fixe .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura "elastica"
MesajScris: Mar Noi 17, 2015 2:20 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Montura elastica a facut diferenta in acest weekend. Am pescuit impreuna cu un prieten , trei zile ,noaptea am mers acasa ,pescuind numai ziua ,fiind un parc nu avem voie sa stam dupa ora 23 . Am prins cite 4-5 pesti pe zi ,6 au avut peste 15 kg .Toate monturile au fost Witty Pool cu elastic .Atasaz citeva fotografii .

Fişiere ataşate:
2.JPG
2.JPG [ 206.68 KiB | Vizualizat de 8225 ori ]


Fişiere ataşate:
3.JPG
3.JPG [ 235.53 KiB | Vizualizat de 8225 ori ]


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron