CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:04 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 11:19 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Sep 16, 2013 8:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Iasi
Florin Dinu scrie:
i eu cand ma duc la pescuit de obicei ma duc cu cel putin 20 monturi facute de acasa, 2-3 tipuri diferite de monturi.
Cred ca in 90% din cazuri nu imi place ce am, si fac altele pe balta :).

si uite asa am ajuns si io cu 4 penare de monturi gata facute, ca nu le pierd pe toate la pescuit...dar nu si aceasta montura...de care o sa ma ocup in diferite marimi...cand ninge ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 10:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Ce risipa :lol: !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 10:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Domnilor, va rog, pastrati topicul pentru discutii la obiect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 4:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 4:35 pm
Mesaje: 5
Vlad Pavlovici scrie:
E o montura pe care o folosesc in special cu carlige Long Shank. Sunt si modele de carlige la care prefer sistemul fara anou sau varnis, prelungind nodul fara nod sau tubul termo (sau adaptorul echivalent) pana la jumatatea tijei carligului.


Buna Vlad, cam care ar fi genul acela de carlige ? Cumva te referi la ceva de genul Solar 101 ?
Mersi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 5:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Poti sa faci asta cu aproape orice carlig, cu precizarea ca in momentul in care renunti la anou sau la varnis nu mai ai o montura blow-back, ai o alta montura.

Carligele pe care le folosesc uneori fara anou sau varnis, impingand punctul de ancorare al firului de par pana vis-a-vis de varful carligului (cu un adaptor line-aligner) sunt cele cu tija scurta si eventual deschidere larga. Acelasi lucru se poate face si cu genul de model in care se incadreaza Solar 101.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Vin Mar 07, 2014 12:50 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 23, 2013 3:12 pm
Mesaje: 24
Vlad Pavlovici scrie:
Poti sa faci asta cu aproape orice carlig, cu precizarea ca in momentul in care renunti la anou sau la varnis nu mai ai o montura blow-back, ai o alta montura.

Carligele pe care le folosesc uneori fara anou sau varnis, impingand punctul de ancorare al firului de par pana vis-a-vis de varful carligului (cu un adaptor line-aligner) sunt cele cu tija scurta si eventual deschidere larga. Acelasi lucru se poate face si cu genul de model in care se incadreaza Solar 101.

Ce adaptoare Line Aligner folosesti Vlad?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Vin Mar 07, 2014 7:52 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Primul pe care l-am folosit a fost Carp’R’Us Mouth Snagger, care sunt e un precursor al adaptoarelor Line Aligner. Le-am folosit pe cele de la PB Products (modelul scurt) cand au aparut, apoi pe cele de la Fox, iar acum le folosesc in special pe cele de la ACE, pentru ca fac un unchi ceva mai agresiv si intra mai usor pe carlig.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Vin Dec 05, 2014 6:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Va salut! Am si eu o nelamurire legata de marimea inelelor rotunde pentru acest tip de montura. Acum cateva zile mi-am comandat de pe internet un set de avertizori si pe langa am mai cumparat cateva maruntisuri. Printre ele, si inele pentru montura blow-back de 2mm. Cel putin asa am crezut eu ca au diametrul interior de 2mm. Surpriza! Cand mi-a ajuns pachetul am constat ca inele sunt atat de mici incat nu intra pe tija unui carlig marimea 6.
Acuma intrebarea mea: Marimea acestor inele este data de diametrul exterior care este trecut pe site-urile magazinelor online sau etichetarea difera de la o firma la alta.
Nu vreau sa fac reclama, inele fiind marca K-Karp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Vin Dec 05, 2014 8:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristian95 scrie:
Marimea acestor inele este data de diametrul exterior care este trecut pe site-urile magazinelor online sau etichetarea difera de la o firma la alta.


Fiecare firma isi incadreaza anourile dupa cum doreste. Diametrul anoului poate lipsi sau poate fi trecut fara sa se precizeze daca e vorba de diametrul exterior sau interior. Sunt si firme care specifica la ce diametru se refera.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura blow-back
MesajScris: Vin Dec 05, 2014 9:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Va multumesc pentru raspuns.
De acum voi merge in magazin sa imi cumpar anourile. Nu e paguba mare, de aceea le-am si luat ca am vazut pretul la jumatate fata de alti producatori.
E posibil ca varianta de 4mm sa fi fost cea corecta pentru mine, dar nu a fost in stoc. Am considerat ca 2mm e suficient, dar sa pare ca nu a fost...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 78 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: