CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:29 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 26, 2018 10:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 02, 2018 1:04 am
Mesaje: 18
Va salut!
Din pacate nu pot pune in aplicare toate informatiile pe care le oferti aici din cauza faptului ca timpul si chiar bugetul nu mi permit sa stau mai mult de 12 si mai rar 24h pe malul baltilor. Incerc sa extrag informatii pe care le consider eu ca s ar potrivi partidelor scurte. Pana acum am pescuit lansat, dar de anul acesta voi incerca si plantat(cu navomodel) pentru ca nu de putine ori am observat la vecinii de stand rezultate mult mai bune datorita faptului ca puteau aborda malul de vis a vis.
Prin urmare am cateva intrebari:
1. Carlige recomandate pentru whitypool? Fir cu camasa sau fara? Am folosit montura asta cu carlige Ace mcs si fir textil necamasuit si o mai scoteam incurcata. Nu stiu daca se incurca la recuperare sau in aruncare. Oricum am avut rezultate bune cu ea cand toti vecinii admirau natura asa ca vreau s o mai folosesc. Aici mai am o intrebare - nodul? Clasicul nod fara nod sau alt tip?
2. Carlige si fir pentru montura 360°? Nu am folosit pana acum dar mi s a parut interesanta.
3. Carlige si fir pentru montura blowback? Pe care vreau s o folosesc cu boilies critic echilibrat, sau cu porumb de plastic.
4. Considerati ca ar trebui sa folosesc alte monturi care s ar potrivi mai bine partidelor scurte? Problema selectiei n o iau in calcul din cauza timpului scurt si pentru faptul ca inca ma bucur si la un peste de 3kg si incerc s o rezolv prin alegerea carpodroamelor cu densitate si greutate mare a pestilor.
5. Nadirea? De tipul farfurie de nada pentru fiecare peste in parte sau la fiecare reimprospatare a monturii, voi folosi un amestec de seminte poate si cateva solubile. Este recomandat sa le folosesc intr un sac solubil mare ca sa ramana concentrat langa montura sau sa pun amestecul in cuva navomodelului? Ma gandesc ca se vor imprastia pe o distanta mai mare si nu stiu daca ma avantajeaza.
6. Alte recomandari care m ar ajuta in partidele scurte? Stiu ca probabil s au discutat de multe ori pe aici, dar nu de fiecare data reusesc sa inteleg ce ma ajuta si ce nu.
In speranta ca am fost coerent si nu cer mura'n gura astept cu interes recomandarile.
Fir intins!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 26, 2018 6:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alin, iti dau mai jos cateva raspunsuri, dar pe viitor ar fi mai simplu sa faci un topic separat (cu un titlu relevant) pentru fiecare intrebare in parte, ca discutiile sa fie mai usor de urmarit.

(1) Carlige pentru montura WP. Poti sa folosesti aproape orice model de tip "curve shank" sau "wide gape" cu ochetul drept sau aplecat spre interior. Ai mai multe detalii in articolul pe care l-am publicat despre montura, vezi Montura Withy Pool, sau in filmul pe care l-am facut anul trecut: Analiza unei monturi: Withy Pool.

(2) Fire pentru montura WP. Poti sa folosesti absolut orice fir, inclusiv fire foarte rigide, cu conditia ca ultimul centimetru de fir inainte de carlig sa fie suplu, pentru a da carligului un mic grad de libertate. Montura n-a fost inventata pentru pescuitul plantat, se poate lansa cu ea fara probleme, daca e legata in asa fel incat sa nu se incurce.

(3) Noduri pentru montura WP. Orice nod iti place, cu conditia sa tina: nod fara nod, Grinner, Palomar etc. Ai mai multe informatii in filmul meu.

(4) Montura 360 de grade. E o alternativa la montura WP. N-ai nevoie de amandoua, una e suficienta. WP mi se pare mai buna, dar probabil ca e o chestiune de gust. Alege o montura de pop-up si lucreaza cu ea, ca sa o intelegi.

(5) Montura Blow-Back. Am facut un film detaliat pe tema ei, vezi Analiza unei monturi: Blow-Back.

Despre nadire si partide scurte - aici te rog sa deschizi alte topicuri, fiindca n-au legatura cu domeniul monturilor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 27, 2018 8:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 02, 2018 1:04 am
Mesaje: 18
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: