CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Ian 19, 2018 3:03 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 18, 2015 6:43 pm
Mesaje: 4
Va salut !
As vrea sa aflu ce fire de forfac sunt cele mai indicate in pescuitul crapului pe apa curgatoare. Folosesc de ani buni numai montura plumb pierdut cu momeala direct pe carlig ( am renuntat sa folosesc firul de par) . Am incercat de.a lungul timpului fire cu camasa de la Sufix, Kryston, Korda, Prologic ssmd ,si am observat diferente semnificative la numarul de prezentari .
Cum pe internet nu prea exista articole de specialitate legate de acest subiect ( o singura exceptie- un pescar englez specializat in pescuitul pe rauri recomanda mono sau fluoro de minim 30 cm lungime rig) .
Va multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Ian 19, 2018 7:19 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 18, 2015 6:43 pm
Mesaje: 4
Combi din mono + textil?
Combi din fluoro + textil?
Amnezia simplu?
Textil cu camasa?
Mono simplu , asa cum recomanda pescarul englez respectiv, de minim 30 cm lungime?

Am observat ca montura si modul de prezentare are o importanta la fel de mare ca localizarea si /sau factorii meteoclimaterici.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 22, 2018 12:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Salut,

Am pescuit cu ani in urma pe Olt si la momentul respectiv foloseam fir mono pentru montura. Practic primul era plumbul, dupa care carligul venea mai sus, iar carligul era prins la 10-20 cm de plumb. Am folosit exclusiv fir de par. Ca si fire, sunt atat de multe incar e foarte greu sa recomanzi unul singur, mie mi-a placut mult cum lucreaza Carp Spirit Riga Mortis si Fox Edges Illusion Soft. Mie unul imi plac cele 2 fire cum functioneaza, dar nu pot sa dau un verdict legat de ape curgatoare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: