CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:32 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nash fang twister
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 8:17 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Salutare, as dori sa aflu in care monturi se preteaza cel mai bine modelul de carlig Nash fang twister.

Am ramas impresionat de agerimea varfului acestui carlig si am inteles ca si durabilitatea acestuia este excelenta.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nash fang twister
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 9:17 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 7:19 am
Mesaje: 14
Localitate: Bucuresti
In principiu in monturi blow back cu varnis sau anou,cat despre durabilitate mie mi s-au parut slabe dar asta depinde si de substratul pe care pescuiesti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nash fang twister
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 11:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Stelian,

Acum câțiva ani și eu am fost "fermecat" de aceste cârlige de la Nash: Fang Twister și Chod Twister. Fang Twister l-am legat ca în primul rig (Blowout care este practic Blowback cu varniș) și al treilea rig (Blowback) din acest video (https://www.youtube.com/watch?v=NX9vM8BHobs). Nu l-am folosit și pentru Chod rig deoarece nu mi s-a părut potrivit, neavând ochetul spre exterior, ci spre interior. Pentru Chod rig am folosit cârligul Chod Twister.

În urma rateurilor pe care le-am avut în câteva partide succesive și numărului mic de prezentări, am renunțat la ele. Pare greu de crezut dar niciunul dintre cele trei rig-uri nu m-a mulțumit, asta în condițiile în care mai folosisem aceste rig-uri cu cârlige Korda sau Gardner și eram mulțumit. Chiar dacă fiabilitatea - cât de mult își păstrează vârful - nu este un atribut important pentru mine, pot spune că nu m-au impresionat nici la acest capitol.

Pe de altă parte, anul trecut mă întreba cineva pe Varlaam dacă nu cumva am Fang Twister la mine și dacă pot să-i împrumut unul, două cârlige. Cum încă le mai aveam în trusă, i-am dat și i-am spus că le poate păstra pe toate, că eu oricum nu le mai folosesc. Fang Twister era cârligul său preferat.

De aceea, nu zic să nu le încerci. Cine știe, poate au fost alte cauze care au făcut să pierd acei pești sau să n-am prezentări și s-a nimerit chiar atunci când am folosit pentru prima oară aceste cârlige. Totuși, înainte să dai banii pe ele, citește cu atenție ce spune Kevin Nash despre ele:
Kevin Nash scrie:
I call this the ugly hook. I also believe it is the ultimate shape to optimise turning and picking. I have used versions of the Fang Twister to catch carp up to 50lb from extremely pressured, rig-shy carp waters. The ultimate sticky hook.
Sunt prea multe superlative pentru gustul meu în paragraful de mai sus: ultimate, optimise, extremely. Aceeași tentă de "cel mai cel" o regăsești și pe pagina produsului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nash fang twister
MesajScris: Joi Ian 11, 2018 12:15 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Folosesc aceste cirlige de 4 ani exclusiv pe montura pop up , legat cu Jelly Wire de 25 lb cu un anou culisant pe cirlig . Am prins sute de crapi , in general de la 8 kg la 20 . Foarte putine rateuri , folosesc marimea 5 -6-7 . Am prins si 5-6 pesti pina am fost nevoit sa il schimb ori sa il ascut . Partea proasta ca nu se mai gasesc , se pare ca cei de la Nash schimba gama de cirlige . Acesta este singurul cirlig de la Nash pe care il folosesc , nu sunt fan Nash, in afara unei jachete primita nu am alte materiale de la ei .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: