CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Joi Iun 28, 2018 10:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pentru "ancorarea" secțiunii rigide pe substrat folosesc pastă de tungsten la capătul dinspre cârlig și manșon antirăsucire din tungsten la celălalt capăt.

La montura combi, secțiunea cu fir textil o conectez la vârtejul cu anou prin "buclă prin buclă".


Fişiere ataşate:
combi rig 3.jpg
combi rig 3.jpg [ 243.09 KiB | Vizualizat de 8781 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Joi Iun 28, 2018 11:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc Victor, mai amanuntit nu se poate !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Vin Iun 29, 2018 9:09 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Multumim frumos Victor pentru poze si explicatii. O singura intrebare am. Pe un site romanesc unde se comercializeaza acel cleste pentru sinterizat este scris bolduit cum ca cei de la Korda nu recomanda acest sistem cu firele de fluorocarbon. Tu ai spus ca se preteaza chiar cu acest tip de fire. Cine are dreptate? Eu chiar cu acest tip de fire as fi vrut sa folosesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Vin Iun 29, 2018 10:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pe pagina Krimp Tool scrie că la acest moment se recomandă doar cu firele Hybrid Stiff, Mouth Trap și BOOM (at the moment we only recommend Hybrid Stiff, Mouth Trap and BOOM). La finalul textului este mențiunea să nu se folosească pentru IQ Fluorocarbon (Not for use with IQ Fluorocarbon).

În ceea ce privește combinația bride - fluorocarbon, știu de la pescarii de răpitori că folosesc bride pentru strunele de fluorocarbon. Am scris cu alte ocazii aici pe forum că eu folosesc fluorocarbon cu lungimea de 1m în loc de leadcore, inclusiv când pescuiesc din mână. Buclele pe acest fluorocarbon le fac cu bride de 0,7mm. Nu s-a rupt sau desfăcut nicio buclă în aruncare, asta în condițiile în care înainte să le folosesc în pescuit, am făcut aruncări cu lanseta de marker - o "bestie" de lansetă - testându-le rezistența cu plumb de 150g. Nu s-au rupt.

Pe lângă fluorocarbonul cu care am înlocuit leadcore-ul, am folosit bride cu toate cele trei fire recomandate de Korda și nu sunt probleme în ceea ce privește rezistența buclelor. Înainte să le folosesc în condiții reale, am făcut teste "în laborator" ca să vadă cum rezistă. În cele mai multe cazuri, buclele cu bride rezistau mai bine decât cele cu nod. La pescuit, indiferent de talia peștilor sau forța exercitată, nu mi s-a întâmplat niciodată până acum să se desfacă (rupă) o buclă cu bridă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Iun 30, 2018 4:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Salut Victor

Am citit mai sus ca folosesti in loc de leadcore fluorocarbon. Sunt interesat sa renunt si eu la leadcore si m-ar interesa, daca vrei, sa raspunzi la urmatoarele intrebari:
1. Ce model de fluorocarbon folosesti, model/grosime?
2. Ce avantaje are fata de leadcore?
3. Daca faci buclele folosind bride, in cazul unei rupturi pe linia principala, pestele mai poate scapa de montura?De ex. ansamblul plumb-pierdut sau inline nu loveste in aceasta brida/bucla?

Multumesc.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Iun 30, 2018 6:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
La primele două întrebări am răspuns în acest topic (vezi și mesajele ulterioare): viewtopic.php?f=10&t=3213

Legat de avantajele (sau dezavantajele) fluoruocarbonului față de leadcore, "avantajul" leadcore-ului care se așează pe substrat este doar în cazul în care pescuim în stil englezesc, cu firele moi (slack lines). Dar cum noi pescuim mai tot timpul cu firele "țambal", leadcore-ul - miezul său de plumb pe lungimea de, să zicem, 1m - nu este suficient de greu astfel încât greutatea proprie să "învingă" tensiunea firului. Prin urmare, leadcore-ul nu va sta lipit de substrat indiferent de situație, așa cum am fi tentați să credem.

În privința camuflajului leadcore-ului ales în funcție de substrat, la acest capitol fluorocarbonul este oricum superior deoarece este aproape invizibil în apă (indiferent de tipul substratului).

Referitor la a treia întrebare, pericolul cel mai mare nu este ca safety clips-ul să se oprească în bridă, ci în nodul dintre înaintașul de 0,60mm (sau firul principal de 0,40mm) și bucla fluorocarbonului. Pentru a scădea acest risc, tai puțin din manșonul (scurtez conul) safety clips-ului, crescând astfel diametrul interior al conului. Cu alte cuvinte, dacă plumbul inline sau clips-ul de la plumb pierdut trece de nod, atunci va trece și de bridă. Primul lucru pe care l-am testat când mi-am propus să înlocuiesc leadcore-ul cu fluorocarbonul a fost exact acest lucru: să mă asigur că safety clips-ul trece de bridă și nod. Pentru mine prioritare sunt siguranța pescarilor și a peștilor. De aceea, până să-mi pun problema dacă fluorocarbonul cu cele două bucle și bride rezistă drilurilor și aruncărilor în forță, m-am asigurat că este o montură sigură pentru pește.

Vorbind tot despre siguranța peștilor, sunt lacuri care au interzis (sau intenționează să interzică) folosirea leadcore-ului. Din punctul meu de vedere, flourocarbonul gros este mai puțin riscant decât cămașa textilă (fără elasticitate) a leadcore-ului atât când peștele este în minciog, cât și atunci când se rupe firul pricipal și peștele trage după el leadcore-ul și metrii de fir.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Iun 30, 2018 9:06 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
multumesc

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Dum Iul 01, 2018 9:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 02, 2018 1:04 am
Mesaje: 18
Salut Victor
Pescuind plantat, cu momeli critic echilibrate, care ar fi avantajele folosind combi rig fata de folosirea doar a firului textil?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Iul 02, 2018 10:32 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
AlinMitrica scrie:
Pescuind plantat, cu momeli critic echilibrate, care ar fi avantajele folosind combi rig fata de folosirea doar a firului textil?
Pe scurt: o mecanică mai bună a monturii, indiferent de modul în care pescuim (plantat sau lansat) și de momelile folosite.

Partea rigidă ancorată pe substrat la ambele capete (prin pasta și manșonul antirăsucire din tungsten) și microvârtejul de care se leagă firul textil fac ca, odată ridicat de pe substrat (aspirat de crap), cârligul să se întoarcă rapid în gura peștelui, având libertate și viteză mai mari de mișcare decât dacă ar fi textil pe toată lungimea. Partea rigidă ajută la "fixarea" cârligului în gura peștelui prin faptul că va fi rejectat mai greu decât dacă tot ansamblul ar fi fost "moale" (având doar fir textil), în acel caz rig-ul opunând o rezistență mai mică.

În concluzie: secțiunea flexibilă facilitează aspirarea, microvârtejul care acționează ca un punct de pivotare și ancorarea secțiunii rigide pe substrat cresc gradul de libertate al cârligului care se poate deplasa mai rapid și, totodată, cârligul este rejectat mai greu.

Din punctul meu de vedere, montura ideală - la nivel teoretic - ar fi cea care este flexibilă până la momentul aspirării și care devine rigidă imediat ce cârligul a ajuns în gura crapului. Cum nu există niciun fir care să fie flexibil sau rigid în funcție de situație, varianta "câștigătoare" este este tocmai această combinație flexibil - rigid.

Așa cum a fost "proiectat" și "funcționează", după ce a aspirat momeala legată de cârlig, crapul simte imediat "corpul străin" (cârligul) că nu este hrană și, prin urmare, îl respinge. Este ca atunci când se hrănește natural, aspiră de pe substrat tot ce este în zonă, filtrând elementele (obiectele) detectate ca fiind surse de hrană. Nu înghite pietre. De aceea, o montură eficientă este cea la care cârligul nu poate fi rejectat odată ajuns în gura crapului.

Fenomenul este similar momelilor artificiale (ex. porumb de plastic). Evident că nu mănâncă plastic. Odată aspirată acea bucată de plastic, o va respinge imediat, numai că îl împiedică mecanica monturii (dacă este corectă).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Iul 02, 2018 12:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 02, 2018 1:04 am
Mesaje: 18
Multumesc! Mi e clar acum, cel putin teoretic. Cand vei putea, poate atasezi si o poza cu momeala pusa pe firul de par. As vrea sa-mi fac o idee de distanta de la momeala la carlig. Teoria cu curbura maxima inca nu mi e foarte clara. Merci frumos.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: