CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Montura combi cu micro-vartej
MesajScris: Joi Iul 13, 2017 8:44 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Salut Victor Costache, nu stiu daca am inteles bine. Fata de combi rig-ul clasic, in care se leaga fluoro de textil printr-un nod albright, tu ai ales sa intercalezi un vartej cu anou? Daca da, care ar fi avantajul acestei abordari fata de varianta cu nod?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Joi Iul 13, 2017 9:13 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
briche scrie:
Fata de combi rig-ul clasic, in care se leaga fluoro de textil printr-un nod albright, tu ai ales sa intercalezi un vartej cu anou? Daca da, care ar fi avantajul acestei abordari fata de varianta cu nod?
Da, folosesc un micro-vârtej cu anou în locul nodului Albright.

În urma testelor pe care le-am făcut, am sesizat că se îmbunătățesc atât mecanica monturii (firul textil are o liberate mai mare fiind legat de vârtej, nu direct de firul rigid, ceea ce face să se întoarcă mai repede cârligul), cât și prezentarea (prin faptul că "balamaua" creată de micro-vârtej scade riscul ca firul textil să fie "spânzurat" de firul rigid, în caz că sunt neregularități pe substrat și firul rigid stă ridicat).

Un alt avantaj important în folosirea micro-vârtejului este că pot înlocui imediat cârligul (în caz că trebuie să-l schimb că s-a uzat în urma drilului sau vreau să-l înlocuiesc cu alt cârlig - alt model sau mărime). Îmi leg câteva cârlige dinainte, la capătul liber al firului textil făcând o buclă, conectarea de micro-vârtej făcându-se practic "bulcă prin buclă".

Oricum, primele teste pe care le-am făcut au fost cele de rezistență, având în vedere că acum sunt două noduri în loc de unul singur (Albright) și apare și micro-vârtejul. Până la îmbunătățirea mecanicii și a altor lucruri, am vrut să mă asigur că montura rezistă în lupta cu peștii mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Joi Iul 13, 2017 11:16 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Am inteles, mersi de clarificari. Am sa il incerc si eu, intotdeauna am fost un fan al combi rig.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura combi cu micro-vartej
MesajScris: Joi Iul 13, 2017 2:45 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Un alt avataj este si greutatea vartejului care ajuta la mecanica monturii.

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura combi cu micro-vartej
MesajScris: Joi Iul 13, 2017 2:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
shahjaban scrie:
Un alt avataj este si greutatea vartejului care ajuta la mecanica monturii.
E drept dar asta se putea obține și pe varianta cu nod prin adăugarea de pastă de plumb (putty). Chiar și cu vârtej, eu oricum pun puțin putty pe capătul dinspre anoul micro-vârtejului ca să se lipească mai bine firul rigid de substrat și, totodată, să se îmbunătățească mecanica monturii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: