CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:35 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: prea multe ratari
MesajScris: Joi Iun 29, 2017 1:13 am 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
salutare

ma confront si eu cu o problema,am fost acum cateva zile la pescuit si am avut parte de o mare surpriza,am avut cam 25 de ratari in 48 de ore,si nu pot sa ami dau seama dc..
am schimbat carligele dupa fiecare ratare
marimea firului de par la 2 bile de 18 a fost de 2cm,dupa aia 3 cm
carlige au fost korda long shank nr 4 si 6
marimea rigului a fost 15,20,30 cm
chiar nu ami dau seama unde am gresit,am pierdut peste si la cateva secunde dupa intepare,si la 5 min de dril,si aproape de mal
astept si eu parerile celor mai experimentati sa ami spuna unde am gresit
multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prea multe ratari
MesajScris: Joi Iun 29, 2017 10:12 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Marian, e greu de dat un raspuns fara sa vezi montura.

In principiu, daca mi s-ar intampla sa pierd pesti in mod nejustificat la o montura, as face cateva schimbari. In primul rand, as mari distanta de la carlig la boilies. Daca asta nu da rezultate, as pune un carlig mai mare. Daca nici asta nu da rezultate, as schimba tipul carligului. Mai departe, as schimba tipul monturii. In final, m-as lasa de pescuit. :)

PS: Te rog, nu mai scrie cu prescurtari, e interzis prin regulamentul forumului. Multumesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prea multe ratari
MesajScris: Joi Iun 29, 2017 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
In primul rand, as mari distanta de la carlig la boilies.


De ce ai mari distanta? Eu personal as gandi invers ca distanta este prea mare si apuca pestele sa "scuipe" montura. Cu un fir de par mai scurt nu ar trebui sa fie mai agresiva acea montura?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prea multe ratari
MesajScris: Joi Iun 29, 2017 11:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Chestia asta am patit-o intr-un concurs in Serbia. Multe runnuri, drop-back -uri si nimic. Mi-a trebuit o jumatate de zi sa-mi dau seama ca erau amuri. Am scurtat mult firul de par, iar cand aveam trasatura sau drop, lasam senzorii sa cante pana pestele pleca de iesea fum din tambur. Toti concurentii care auzeau senzorii mei si vedeau ca nu fac nimic ziceau ca m-am tacnit de cap. Insa asa nu am mai pierdut nici un peste, mai mult de atat, am castigat concursul cu un total de 39 de pesti din care 34 au fost amuri :shock: Si culmea ca nu intrau la momeli flotante, ci la bila de carlig de 14 invelita in multa pasta.Concursul a avut loc la Debeljaca iar unii colegi din Timisoara de aici de pe forum au fost prezenti.
Nu stiu daca asta a fost si in cazul tau insa poti sa iei in calcul si povestea mea.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prea multe ratari
MesajScris: Joi Iun 29, 2017 12:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Serban Popescu scrie:
De ce ai mari distanta? Eu personal as gandi invers ca distanta este prea mare si apuca pestele sa "scuipe" montura. Cu un fir de par mai scurt nu ar trebui sa fie mai agresiva acea montura?

Din experienta mea, o montura cu o distanta mica (sub 1cm) intre carlig si momeala are un procent mai bun de agatare a pestelui, dar si mai multe rateuri, sub diverse forme... pesti care nu se inteapa sau pesti scapati imediat dupa intepare sau pierduti la un moment dat in dril.

Vorbesc despre monturile pe care le-am folosit. E posibil sa existe monturi care lucreaza perfect avand distanta foarte mica intre carlig si momeala, am vazut pescari buni cu astfel de monturi, in care eu n-as avea incredere. Ma refer aici doar la monturi pentru momeli scufundatoare obisnuite - la monturile de pop-up, gen Withy Pool, distanta foarte mica nu e o problema.

O distanta mai mare lasa loc carligului sa lucreze, in special cand vorbim de carlige mici. Am constatat ca, marind distanta, pestele se inteapa mai bine si pierd mai putin peste. Daca dau dupa peste mare, orice trasatura e importanta, asa ca incerc sa reduc riscurile de a pierde peste la minim si atunci o distanta mai mare ma avantajeaza.

Montura blow-back cu carlig de tip long shank pe care am prezentat-o in filme e o montura cu un randament foarte bun. Distanta cu care lucrez e de 1cm cand pestele se hraneste slab, 2-3cm cand se hraneste bine, mergand pana la 4-5cm cand lacul are ciortan care te poate deranja.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prea multe ratari
MesajScris: Vin Iun 30, 2017 12:59 am 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
multumesc frumos pentru raspunsuri..
vlad ami cer scuze pentru prescurtari,nu a fost cu intentie..
vlad la treaba cu firul de par asa am facut,dupa ce am vb si cu madalin si iam explicat situatia,am marit din ce in ce mai mult firul de par,si acelasi lucru,carlige la fel,am inceput cu 6 si am schimbat pe 4 si nimic,madalin mia zis ca r sant prea mari sa le folosesc,si eu mam gandit la fel,pentru ca am fost de 3 ori inainte la varlam numai cu carlige 6 si nu am scapat decat 1 peste,acum majoritatea..
mam gandit si eu ca sar putea sa fie amuri, pentru ca am prins vreo 5 in ziua aceia,dar pentru ca nu am pescuit niciodata la amur nu mia dat prin cap sai micsorez firul de par,din contra eu il maream..
rigurile ami pare rau trebuia sa fi pastrat macar unu pt poze,dar leam aruncat pe toate dupa partida,greseala mea...

PS..vlad doar de atat nu am sa ma las de pescuit,trebuie sa ami iau revansa!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prea multe ratari
MesajScris: Joi Sep 07, 2017 12:04 am 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Am patit si eu asta la Tancabesti pe balta din fata.Am avut o zi cu zeci de trasaturi si in proportie de 95% toti pestii au fost pierduti... :lol: :lol: :lol: .Eram la inceput in ceea ce priveste pescuitul la crap...era prima data cand imi facusem singur monturile.....si o "mica" gresala la efectuarea monturii a adus la pierderea tuturor pestilor.....la efectuare nodului fara nod terminam montura invers decat trebuia, adica am iesit cu firul invers dinspre varful carligului.... :lol: :lol: .deci pentru mine asta a fost gresala care m-a costat pierderea zecilor de crapi...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron