CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:20 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noile carlige Gardner Rigga
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 4:19 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, din prima poza a materialului publicat de Carponline in sectiunea Stiri, am observat 2 lucruri, care m-au intrigat oarecum si pe care as fi curios sa le discutam. Doar ca simple curiozitati, varianta Mugga fiind unul dintre carligele pe care le-am folosit, nu de putine ori, si care au, in ce ma priveste, o reputatie excelenta.

1) Pe cutie scrie barbless, dar carligul pare sa aiba spin. Poate fi o scapare a producatorului, sau e un microspin care poate fi considerat barbless?

2. E posibil sa ma insele dimensiunile din poza, dar Curved Shank Rigga (CRV) imi pare un carlig cu tija lunga curbata. E doar o impresie de-a mea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noile carlige Gardner Rigga
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 8:44 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
1. Cred ca e o scapare a producatorului. Acelasi lucru l-am observat si eu cand am ales imaginile pentru stire.

2. Ca forma, pare a fi un carlig cu tija medie curbata, inspirat de vechiul model JRC Connect 360, un carlig conceput de Dave Lane pentru montura 360 de grade, care e inventia lui, si pe urmele caruia au fost facute si alte carlige asemanatoare.

PS: Am mutat topicul la rubrica de monturi, fiind vorba despre carlige.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noile carlige Gardner Rigga
MesajScris: Mie Ian 10, 2018 7:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salut. Am primit azi carligele din Franta si sunt carlige cu spin desi pe cutie scrie barbless. Deci e o greseala a producatorului. Sunt carlige cu tija medie curbata exact ce a spus Vlad seamana mult cu vechiul JRC CONnECT 360. Sunt foarte ascutite cu varf lung si drept,ramane de vazut daca si raman ascutite :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: