CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:15 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 4:13 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 01, 2016 12:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Ploiesti
salut,desii am citit mai multe posturi(si pe alte forumuri), am ramas totusi nedumerit cu o problema si anume,in momentul in care basculez montura ce fac ? o las asa cum cade s-au mai mulinez putin,intreb asta deoarece unii sustin ca daca faci asta montura se va ingropa in mal altii dimpotriva...
multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Văzând că ai scris "basculez montura", presupun că te referi la plantatul că bărcuța (navomodelul). Din moment ce montura (plumbul) nu cade de la o înălțime mare, cum ar fi dacă ai pescui aruncat din mână, riscul să se afunde montura în mâl este minim. Prin urmare, nu văd de ce să o mai muți. Întinzi firul și o lași unde a căzut. Oricum, dacă a căzut într-o agățătură, nu te va ajuta cu nimic dacă încerci să o muți.

Dacă pescuiești plantat din barcă, atunci poți așeza montura mult mai bine.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 01, 2016 12:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Ploiesti
corect,am uitat sa mentionez,plantez din barcuta,ok,multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 20, 2017 5:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am experienta in plantatul cu navomodelul, dar in pescuitul plantat cu barca (unde ai avantajul ca poti sa verifici substratul si stii exact pe ce fel de loc plantezi), din momentul in care ai lasat montura pe substrat, n-o mai misti.

Cand montura a fost plantata, mulinezi doar ca sa intinzi linia principala, dar avand grija sa nu tragi montura si plumbul din locul in care le-ai pus. Daca nu esti convins, incearca diverse moduri de lucru si o sa-ti dai seama. Pana la urma, indiferent ce-ti spun altii, lucrurile de care te convingi singur au deseori cea mai mare valoare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 5:30 am 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 01, 2016 12:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Ploiesti
Pe balta unde pescuiesc eu (Mihailesti),este substrat malos, poate 20cm,am obiceiul ca in momentul in care lansez montura din cuva sa incep sa mulinez 2m-3m lucru care se pare ca este gresit chiar daca montura este una flotanta,se pare ca,chiar atunci montura se poate ingropa,o sa evit sa fac asta !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 5:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Ionut,

Pescuitul plantat (cu vaporasul sau cu barca) iti ofera anumite avantaje fata de pescuitul din mana. Astfel, daca ai de-a face cu un substrat malos care iti pune dificultati, foloseste un plumb mai usor (trebuie sa iei in calcul si forta vantului) si poti face monturile mai lungi.

Cum ai estimat acei 20 de cm de mal ?

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 21, 2017 6:07 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 01, 2016 12:25 pm
Mesaje: 20
Localitate: Ploiesti
salut ! cei de acolo au spus ca are in jur 5cm insa, dupa o lansare din mana a lansetei cand am vrut sa recuperez montura din apa a trebuit sa trag foarte tare practic am simtit cum iese din mal,adancimea apei in zona unde pescuiam era de 1,5m (masurata cu markerul) !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron