CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:17 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Leadcore fara miez
MesajScris: Lun Mar 13, 2017 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Salut.
M-ar interesa si pe mine sa aflu ce modele de leadcore fara miez de plumb folositi si ce-mi recomandati. Ma intereseaza cu precadere rola de 10-20 m.
Multumesc

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mar Mar 14, 2017 9:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Recomand https://bigfish.ro/produse-crap/fire-li ... k-ray-8025
Am mai folosit si solar si prologic cu un plus pt PB.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mar Mar 14, 2017 10:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
florinalin scrie:
M-ar interesa si pe mine sa aflu ce modele de leadcore fara miez de plumb folositi si ce-mi recomandati.

Am folosit ocazional fire lestate fara miez de plumb (de tip Unleaded) si pot sa-ti fac o recomandare daca vrei, dar poti sa-mi spui de ce te intereseaza materialele de genul asta?

Mai precis, ai observat vreo diferenta fata de pescuitul cu leadcore?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 7:33 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Vlad Pavlovici scrie:
florinalin scrie:
M-ar interesa si pe mine sa aflu ce modele de leadcore fara miez de plumb folositi si ce-mi recomandati.

Am folosit ocazional fire lestate fara miez de plumb (de tip Unleaded) si pot sa-ti fac o recomandare daca vrei, dar poti sa-mi spui de ce te intereseaza materialele de genul asta?

Mai precis, ai observat vreo diferenta fata de pescuitul cu leadcore?


Salut Vlad

Deocamdata nu le-am folosit, dar as dorii sa le folosesc din 2 considerente:
- pentru mine deja e destul de enervant ca dupa un oarecare timp de folosire sa vad ca miezul de plumb incepe sa iasa prin camasa (si am folosit ceva modele de leadcore si cam toate au problema asta)
- daca folosesti un leadcore cu miez ceva mai lung, iti cam ia din distanta de aruncare datorita greutatii. Ma gandesc ca cel fara miez nu mai are acest dezavantaj.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 8:21 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am folosit Solar Unleaded cu ani in urma si, anul trecut, Carp Spirit Gravity LFL (Lead Free Leader). Le-am folosit ca sa inteleg produsul si sa vad cum se comporta. Se comporta bine, nu tin minte sa fie avut probleme cu ele si, intr-adevar, ai scapat de grija miezului de plumb care se fragmenteaza si gaureste materialul textil. Le-am folosit doar la plantat, nu stiu cum se comporta in aruncare.

Prefer totusi leadcore-ul obisnuit. In primul rand, e mai usor de prelucrat. Firul fara plumb trebuie prelucrat pe o lungime mai mare decat leadcore-ul si eventual trebuie lipit, ca sa nu desfaca. In al doilea rand, e mai usor de depozitat, in sensul ca nu se incurca. Tinand cont ca folosesc segmente lungi de leadcore, in jur de 1,5m, un segment de material fara plumb are tendinta sa se incurce cand il pun in trusa. Sau n-am gasit eu metoda corecta prin care sa nu se incurce...

Materialele de genul Unleaded sau Lead Free Leader au aparut ca alternativa la leadcore-ul clasic, robust, cu argumentul ca se pliaza mai bine pe substrat. Teoretic, argumentul e convingator. Practic, n-am observat ca prind peste mai mult sau mai putin in functie de cum se aseaza leadcore-ul pe fundul apei. Totusi, daca vreau un material care sa se plieze cat mai bine si, in acelasi timp, sa nu se incurce cand il depozitez, cea mai buna solutie pe care am gasit-o este leadcore-ul subtire si suplu. Versiunea pe care o folosesc este cea de mai jos - Gravity SSL (Super Soft Leader).

Astea sunt observatiile mele daca vorbim despre materialele fara miez de plumb ca inlocuitor pentru leadcore. Daca ne intereseaza ca fir de forfac, e alta discutie.


Fişiere ataşate:
Carp Spirit Gravity SSL.jpg
Carp Spirit Gravity SSL.jpg [ 103.42 KiB | Vizualizat de 12531 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 9:00 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Multumesc. Am sa le incerc si eu.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 9:07 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Totusi, daca vreau un material care sa se plieze cat mai bine si, in acelasi timp, sa nu se incurce cand il depozitez, cea mai buna solutie pe care am gasit-o este leadcore-ul subtire si suplu. Versiunea pe care o folosesc este cea de mai jos - Gravity SSL (Super Soft Leader).
Am folosit sezonul trecut acest leadcore și voi continua să-l folosesc. Singurul "dezavantaj" este că se lucrează puțin mai greu decât un leadcore mai gros.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 10:29 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Unele lacuri interzic leadcore-ul pentru ca ar rani pestii in timpul drillului, anume prin frecarea leadcoreului de capul pestelui in timp ce acesta se intoarce in apa in timpul drilului.

Are logica sau nu ? Nu cred ca acest leadcore fara miez de plumb a aparut din motive ca plumbul din leadcore se uzeaza. Ceva adevar cu ranirea pestilor din cauza leadcoreului cu miez de plumb cred ca exista. Dar in ritmul asta o sa ajungem sa nu mai avem voie sa pescuim cu nimic sa nu ranim pestii.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 11:14 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
KRo scrie:
Unele lacuri interzic leadcore-ul pentru ca ar rani pestii in timpul drillului, anume prin frecarea leadcoreului de capul pestelui in timp ce acesta se intoarce in apa in timpul drilului.

Are logica sau nu ? Nu cred ca acest leadcore fara miez de plumb a aparut din motive ca plumbul din leadcore se uzeaza. Ceva adevar cu ranirea pestilor din cauza leadcoreului cu miez de plumb cred ca exista. Dar in ritmul asta o sa ajungem sa nu mai avem voie sa pescuim cu nimic sa nu ranim pestii.


Cred ca pe lacurile unde este interzis leadcore-ul , este interzis indiferent daca are miez de plumb sau nu. Pericolul asupra pestilor nu cred ca are vreo legatura cu miezul de plumb.
Eu cred ca aparitia unor tipuri de leadcore fara miez tine mai mult de asezarea pe substrat decat de siguranta pestilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leadcore fara miez
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 11:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
horatiu sibianu scrie:
KRo scrie:
Unele lacuri interzic leadcore-ul pentru ca ar rani pestii in timpul drillului, anume prin frecarea leadcoreului de capul pestelui in timp ce acesta se intoarce in apa in timpul drilului.

Are logica sau nu ? Nu cred ca acest leadcore fara miez de plumb a aparut din motive ca plumbul din leadcore se uzeaza. Ceva adevar cu ranirea pestilor din cauza leadcoreului cu miez de plumb cred ca exista. Dar in ritmul asta o sa ajungem sa nu mai avem voie sa pescuim cu nimic sa nu ranim pestii.


Cred ca pe lacurile unde este interzis leadcore-ul , este interzis indiferent daca are miez de plumb sau nu. Pericolul asupra pestilor nu cred ca are vreo legatura cu miezul de plumb.
Eu cred ca aparitia unor tipuri de leadcore fara miez tine mai mult de asezarea pe substrat decat de siguranta pestilor.


Pe Pelagicevo motivul invocat cand s-a interzis leadcorul a fost ranirea pestilor , nu am nascocit de la mine faza asta , cu siguranta nu ii singular acest caz ca nu in bosnia se da ora exacta in pescuitul la crap, dar eu aici m-am lovit de aceasta problema.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: