CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Mar Mar 28, 2017 3:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
eu folosesc montura in construita in acest mod.numai ca in locul acelui carlig folosesc model korda kurv shank medium si vartej cu anou nr11.forfacul este korda IQsoft de 15lb.

https://www.google.ro/search?q=montura+ ... uEDa2Vc_4M:

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Joi Mar 30, 2017 12:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
In final,am renuntat la "360" si m-am oprit la montura Ronnie Rig de care zicea Victor Costache (caruia tin sa-i si multumesc pentru sugestie).Imi place cum se prezinta si cum se aseaza + libertatea de miscare a carligului.Eu am facut-o cu carlige Gardner Mugga medium curve nr 6 si pop-up Pinapple& Banana de la Dynamite de 10mm cu care se echilibreaza foarte bine.Acum,sper sa si am rezultate la ea :)


Fişiere ataşate:
20170329_140028 2.jpg
20170329_140028 2.jpg [ 155.38 KiB | Vizualizat de 9902 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Joi Mar 30, 2017 5:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Poate e o intrebare de blonda, dar cu ce e mai desteapta aceasta montura decat Withy pool? Merita cu adevarat efortul realizarii acestei monturi in detrimentul Withy pool? Eu din ce vad in prezentarea din acvariu mare diferenta nu e...spre deloc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Vin Mar 31, 2017 8:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Adrian Novac scrie:
Poate e o intrebare de blonda, dar cu ce e mai desteapta aceasta montura decat Withy pool? Merita cu adevarat efortul realizarii acestei monturi in detrimentul Withy pool? Eu din ce vad in prezentarea din acvariu mare diferenta nu e...spre deloc.


Pai nu cred ca-i mai "desteapta" decat Withy Pool,este doar o alta varianta.Withy Pool mi se pare chiar mai agresiva decat acest Ronnie rig


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Vin Mar 31, 2017 9:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În teorie ar trebui să fie mai agresivă decât Withy pool deoarece curbura este mai rigidă la Spinner. Față de Withy pool, îmi place libertatea de mișcare a cârligului. E drept că și la Withy pool ai putea să faci ceva similar folosind un vârtej. Adaptorul Withy pool își pierde curbura în timp și, din același motiv, nu poți păstra rig-ul tensionat în cutie (ai ajunge pe baltă cu adaptorul aproape drept).

Am testat Whity pool și este o montură foarte bună. La sfârșitul acestui sezon voi putea spune dacă Spinner rig este mai "deșteaptă" sau nu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Vin Mar 31, 2017 10:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Victor, vezi ca trage !!!

O fi bine sa postezi din cort ? :D

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Vin Mar 31, 2017 8:19 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Eu folosesc la Withy pool fir camasuit pe care il decojesc un pic acolo unde pun alica de plumb. Asta ii da o libertate de miscare asemanatoare "balamalei" create de acel vartej. Problema rezolvata ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Sâm Apr 01, 2017 12:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Diferenta majora intre 360 si Whity e distanta de la momeala la substrat.
Asta face ca cele 2 monturi sa se preteze la stiluri diferite de nadire.
Am intalnit lacuri in care daca ridici momeala prea mult nu prinzi si de aceea montura 360 mi se pare mai versatila.
La montura 360 conteaza insa enorm de mult forma carligului.
In primii ani am folosit-o cu Long Shank Nailer (care se agata in plasa minciocului), apoi cu Fox Seria 5, am trecut apoi pe Mugga, dar cel mai mare succes l-am avut cu niste carlige de la JRC care se numeau 360. Din pacate nu mai gasesc aceste carlige, dar spre norocul meu Fox a scos un model Medium Curv care cred ca o sa fie devastator in montura 360.

Cred ca montura 360 se agata in plasa minciocului din cauza ca era folosite cu carlige foarte lungi - Long Shank Nailer, iar o mare parte din carlig iesea din gura pestelui.
Am incercat si Ronnie Rig anul trecut dar nu m-a convins, scapand cativa pesti cu aceasta montura. In plus, un 360 cu un carlig ca cele de la Fox cred ca o sa stea mai aproape de substrat.
Cateva poze cu cele 3 monturi pentru comparatie.


Fişiere ataşate:
DSC_3177-01.jpeg
DSC_3177-01.jpeg [ 125.03 KiB | Vizualizat de 9714 ori ]
DSC_3214-01.jpeg
DSC_3214-01.jpeg [ 71.98 KiB | Vizualizat de 9714 ori ]
DSC_3238-01.jpeg
DSC_3238-01.jpeg [ 78.65 KiB | Vizualizat de 9714 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Lun Apr 10, 2017 1:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Salut Gabriel,
Sunt si eu la inceput cu monturile pop-up si pot sa zic ca am avut o mare retinere in a le utiliza in comparatie cu monturile critic echilibrate sau bottom. Dar am facut ceva cercetare si am ajuns sa-mi fac o derivata de la Whitty Pool care sa permita ceva mai multa rotatie decat montura originala.
Fişiere ataşate:
360Popuprig.JPG
360Popuprig.JPG [ 57.11 KiB | Vizualizat de 9609 ori ]

Ideea e ca la Whitty alica (sau lestul) se aseaza pe firul principal al monturii, ceea ce inseamna ca bucata de la lest pana unde incepe tubul termo(sau adaptorul tip WhittyPool) este oarecum restrictionata in a rot montura. In varianta derivata alica este asezata pe excesul firului de la nodul de la carlig in jurul careia partea cu carligul si tubul termo se pot roti mai cu usurinta.
Sunt primele teste care le fac cu montura asta, dar pana acum sunt multumit. Ca sugestie ai putea sa o incerci si tu.
Fire intinse!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura 360,un sfat
MesajScris: Lun Apr 10, 2017 7:48 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
salutare
Din pct meu de vedere montura de pop-up cu mecanica cea mai buna este chod rig.
Atasez o poza recenta in care se vede cum a lucrat montura


Fişiere ataşate:
20170409_175536.jpg
20170409_175536.jpg [ 135.85 KiB | Vizualizat de 9585 ori ]

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: