CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:32 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 1:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Salutare,
Urmaring thread-ul cu montura withy pool as dori sa va intreb urmatoarele:
1. Considerati vreo montura pop-up mai eficienta decat o montura bottom? (ma refer la monturi doar din pop-up sau spuma - fara elemente de echilibrare cum ar fi o bila de fund)
2. Daca da, as dori sa enumerati ce monturi au functionat pentru voi si in ce conditii?

Stiu ca este o intrebare relativ vaga, dar motivul pentru care intreb asta este ca nu am pescuit foarte mult cu monturi pop-up, iar in putinul timp experimentat nu am avut nici un bip. Tot timpul am considerat monturile critic echilibrate superioare, dar as dori sa stiu in ce conditii v-au oferit monturile de pop-up acel 'edge".

Va multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 1:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Daca nu urmaresti capturi capitale ,pop up-urile au raspuns mai rapid, prinzind si mai multi pesti - in cazul meu .In special primavara foarte devreme ori in lunile foarte calduroase ,iulie, august folosesc pop up si am trasaturi mai rapide comparind cu o momeala de fund .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 2:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In anumite situatii, monturile de pop-up cum e Withy Pool pot fi mult mai eficiente decat monturile in care boiliesul sta pe substrat. Uneori, pot sa prinzi doar la monturi de pop-up. Un exemplu recent pentru mine e o partida pe care am facut-o anul trecut la Peris, la inceputul lui martie. Montura Withy Pool a dat recital. Vezi https://www.youtube.com/watch?v=HP7jjG7dWQU.

In ce conditii pot fi monturile de pop-up mai eficiente? De exemplu, in conditiile in care pestele se hraneste slab. Daca pestele se hraneste bine, nu am nevoie de monturi de pop-up pentru ca nu sunt selective. Cand pestele, dintr-un motiv sau altul, nu mai pune gura pe nada, pop-up-urile pot face diferenta.

Eficienta monturilor de pop-up depinde insa, in mare masura, de calitatea pop-up-ului. Cu cat pescuiesti mai mult cu pop-up-uri, cu atat te convingi ca unele pop-up-uri sunt mult mai bune decat celelelalte. Daca nu ai un pop-up bun, randamentul monturii de pop-up poate fi slab si risti sa tragi concluzii gresite.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 3:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Intradevar, calitatea popup-ului am observat sa faca o anumita diferenta si in monturile snowman. Dar odata ce vorbim de pop-upuri Dynamite Baits, Mainline, CC Moore si Solar (+altele care au functionat pt voi, ex pt mine: Proline Mango) nu ar mai trebui sa avem indoilei legate de calitatea Popup-urilor. Mai trebuie doar sa nimeresti culoarea si aroma care sa mearga mai bine pe lacul respectiv.
Ok..
Deci pentru partidele de primavara ati recomanda mai mult o montura pop-up decat una bottom sau critic echilibrata?
Ma intereseaza pentru o partida care va avea loc la finalul lunii, cand sunt prognozate temperaturi de max 9grade si min 1 grad Celsius. Am asteptarea ca pestii sa fie apatici in hranire.
Am inteles ca Vlad este adeptul WP si chiar am vazut in filmarile sale eficienta lor. Dl. Pavaloaia dv. ce montura de pop-up preferati?
Va multumesc pt raspunsuri si directia productiva a discutiei. Sper sa aflu cat mai multe.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 3:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
As vrea sa mai adaug ca vreau sa aflu cat mai multe informatii legate de monturi pop-up eficiente si cand sa le utilizam deoarece majoritatea lacurilor/cananlelor unde pescuiesc nu am asteptari mai mari per per partida decat 1 trasatura pe zi.
Datorita acestui fapt nu prea pot sa-mi permit sa dedic mult timp experimentelor cu pop-upuri si vreau sa plec de la informatiile stranse de aici si articole de pe siteuri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 3:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ragosh scrie:
Deci pentru partidele de primavara ati recomanda mai mult o montura pop-up decat una bottom sau critic echilibrata?
Pentru începutul de sezon, o montură pop-up (Withy Pool, Chod, Hinged Stiff etc.) ar fi prima alegere dar nu aș începe pe toate lansetele cu pop-up, ci aș lăsa una (sau două lansete, dacă pescuiesc cu patru) cu snowman (sau chiar pe substrat). Spun asta deoarece nu este neapărat obligatoriu ca montura de pop-up să fie varianta câștigătoare (în funcție de adâncimea și temperatura apei, substrat, metabolismul peștilor, presiunea atmosferică, intensitatea și direcția vântului, noapte/zi etc.). Oricum, indiferent de prezentare (pop-up, snowman sau pe substrat), aș alege dimensiuni mici pentru momeala de cârlig.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 3:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Chod rig. In zonele cu mult mal sau vegetatie, cand pestele se hraneste foarte slab, primavara devreme sau in zilele toride. Zig rig....in zilele toride.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 3:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
ragosh scrie:
Mai trebuie doar sa nimeresti culoarea si aroma care sa mearga mai bine pe lacul respectiv.

Asa este. Din fericire, unele culori si arome tind sa fie aproape universale, dau rezultate pe majoritatea lacurilor. Ca sa ma refer doar la pop-up-urile Dynamite Baits pe care le cunosc foarte bine, pop-up-ul galben cu aroma de ananas si banane (Pineapple & Banana) mi se pare mai bun decat celelalte si e primul pe care l-as folosi. Daca vreau sa testez alte arome si alte culori, le testez in raport cu el.

ragosh scrie:
Deci pentru partidele de primavara ati recomanda mai mult o montura pop-up decat una bottom sau critic echilibrata?

Nu am un raspuns general valabil. Daca nu cunosc lacul, incerc si monturi de pop-up, pentru ca de multe ori am un raspuns mai rapid la ele. Daca apa e rece, monturile de pop-up pot fi foarte utile si ar fi o greseala sa le ignori.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 26, 2014 11:55 am
Mesaje: 24
departe de mine sa dau lectii, cred ca intrebarea si raspunsurile trebuie sa cuprinda si ce face un pop-up eficient in afara de pop-up-ul insusi. eu cred ca singur nu rezolva mare lucru.

cred ca este foarte important si stilul de pescuit, respectiv plantat sau aruncat, sau cu ce se combina o montura pe baza de pop-up simplu, respectiv saculet solubil, momitor, etc.

una este sa pui un wp plantat din barca peste o farfurie de nada (prezentare corecta, atractie langa montura, crapul aspira nada de pe farfurie si ia si pop-ul, etc), alta este sa arunci un wp fara nimic langa la 100 m (probabilitate de incurcare a monturii mare, prezentare defectuoasa, nicio atractie, etc).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 7:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Fara discutie ca trebuie sa pescuiesti corect sub toate aspectele - localizare, nadire etc. Dar calitatea pop-up-ului e importanta. Doua exemple in sensul asta:

(1) Cand testez in paralel mai multe pop-up-uri (lucru pe care il fac de cate ori am ocazia), am aceeasi montura (sa zicem WP), aceeasi prezentare (sa zicem, o farfurie de nada, cu seminte si boilies, pusa deasupra monturii) si aceeasi garantie ca monturile sunt puse perfect (fiindca le-am plantat). Daca presupunem ca pop-up-ul in sine n-are niciun merit, pestele "aspira nada de pe farfurie si ia si pop-up-ul", dupa cum spui, toate pop-up-urile ar trebui sa prinda aproximativ la fel. In realitate, unele pop-up-uri prind mult mai bine decat altele, ceea ce mie imi spune ca pop-up-ul are meritele lui.

(2) Korda a publicat de curand un film foarte interesant din seria Masterclass, facut pe un lac in Germania, in care Darrell Peck si Danny Fairbrass pescuiesc cu monturi de pop-up fara sa nadeasca. E un stil de pescuit dezvoltat de Frank Warwick cu ani in urma si pe care englezii il numesc "casting at showing fish". Arunci montura unde vezi pestele. Frank Warwick e unul dintre pescarii cu cea mai mare autoritate in materie de pop-up-uri de mare atractie, iar stilul de pescuit se bazeaza pe atractia pop-up-ului si pe eficienta monturii. Se poate pescui doar cu montura, fara nada.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: