CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:08 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 8:08 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 26, 2014 11:55 am
Mesaje: 24
multumesc.

nici nu incape in discutie ca trebuie sa fie un pop-up bun. indiferent de celelalte variabile, singura constanta este ca trebuie sa fie un pop-up de incredere.

as mai adauga ceva. daca acum cativa ani era la moda snow-man, acum e cam a treia optiune dupa bila/bile simple si pop-up simplu sau cu un bob de porumb tratat.
mi se pare mie sau asa este?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 8:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
veteranu scrie:
as mai adauga ceva. daca acum cativa ani era la moda snow-man, acum e cam a treia optiune dupa bila/bile simple si pop-up simplu sau cu un bob de porumb tratat.
mi se pare mie sau asa este?
Poate fi prima sau ultima opțiune în funcție de situația de la momentul respectiv. Nu cred că există cea mai bună montură/prezentare (prima opțiune) indiferent de situație.

Vlad și/sau Mădălin pot confirma (sau infirma) dar din ce am văzut eu, prezentarea snowman este cea mai folosită pe Varlaam.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 02, 2017 9:18 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Vlad Pavlovici scrie:

(2) Korda a publicat de curand un film foarte interesant din seria Masterclass, facut pe un lac in Germania, in care Darrell Peck si Danny Fairbrass pescuiesc cu monturi de pop-up fara sa nadeasca. E un stil de pescuit dezvoltat de Frank Warwick cu ani in urma si pe care englezii il numesc "casting at showing fish". Arunci montura unde vezi pestele. Frank Warwick e unul dintre pescarii cu cea mai mare autoritate in materie de pop-up-uri de mare atractie, iar stilul de pescuit se bazeaza pe atractia pop-up-ului si pe eficienta monturii. Se poate pescui doar cu montura, fara nada.


Este un stil eficient pe timp de zi, dar cu randament slab, noaptea.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 03, 2017 1:25 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Folosesc pop-up in montura dedicata, doar cand pescuiesc izolat sau cand pestele nu se hraneste. Sa le luam pe rand :

pescuit izolat

Daca identific mai multe locuri, in functie de acestea, aleg cate o strategie de nadire si prezentare pentru fiecare in parte. Uneori, in functie de structurile pe care le am (pe mal sau sub apa) aleg sa folosesc un pop-up izolat, fara nada in jurul sau, chiar daca constat ulterior ca pe celelalte monturi pestele se hraneste bine (cu farfurii de nada sau nadiri extinse).

pestele nu se hraneste

Nu spun ca este eronat sa pui o montura de pop-up pe farfurie de nada. Am vazut pesti prinsi asa, ba chiar am prins si eu. Doar ca nu vad rostul. Fie nu vad rostul farfuriei de nada, fie nu vad rostul pop-up-ului. Argumentul este enuntat mai jos.

Daca pestele nu se hraneste, nu vad de ce ai pune o farfurie de nada. Iar daca se hraneste, nu vad de ce ai pune un pop-up.

Aleg sa folosesc o montura de pop-up atunci cand pestele este apatic si nu se hraneste. O folosesc din simplul considerent ca aceasta il agata (cu ceva sansa) doar prin simpla prezenta a lui in preajma carligului, prezenta care ii este provocata de culoarea sau atractia pop-up-ului.
De-a lungul timpului, am renuntat la farfuria de nada din jurul pop-up-ului.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 03, 2017 11:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 07, 2013 10:13 pm
Mesaje: 57
Cel mai probabil pestele se va hrani apatic primavara, de aceea iau in considerare aceasta varianta de a pescui. Ma gandesc ca am 3 nopti la dispozitie si probabil cea mai buna varianta ar fi sa pescuiesc cu critice si snowman pe timpul noptii, iar pe timpul zilei sa schimb toate cele 3 lansete pe pop-up.
Voi pescui pe un lac dificil cu prezentari rare deci as dori sa stiu mai mult despre eficienta monturilor- sa aiba cat mai mica rata de rateuri la intepare cat si in drill. Pana acum raspunsurile voastre au fost de mare ajutor dar as mai dori sa stiu ce experiente (rele si bune..)ati avut cu monturi dedicate de pop-up. Care nu a functionat pentru voi si in care va puneti increderea?
Mai jos am facut un colaj de monturi din care ma gandesc ca le voi utiliza.
Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Monturi de pop-up
POP-UP-uri_format_gif.gif
POP-UP-uri_format_gif.gif [ 116.13 KiB | Vizualizat de 6207 ori ]

1. Chod Rig
2. Blowback Pop-up Rig
3. Hinged Combi Pop-up Rig
4. Johnny Mac Rig
5. KD Pop_up rig
6. Ronnie Rig
7. Safe 360 Rig
8. Withy Pool
Multumesc !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 04, 2017 2:47 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
In functie de zona pe care pescuiesc - curat ,mil ,bradis - folosesc withy pool cu bungee primavara devreme ori chod rig . Ca pop up - uri am observat ca cele de 10- 12 mm merg mai bine cind pestele este apatic. Am avut rezultate foarte bune cu toata gama de la CCMoore NS , Mainline ananas , exceptionale au fost 15 mm Nash ananas ,dar nu se mai fabrica .
In majoritate pescuiesc lansat folosind momitoare ,nadesc foarte precis cu amestec de seminte si bile sparte .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: