CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 1:32 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mar 26, 2016 1:52 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 29, 2014 11:17 pm
Mesaje: 14
Salutare,
Eram cândva obsedat de greutatea cârligelor, le căutăm pe cele mai usoare.Am avut satisfacții legate de folosirea lor, dar bineînțeles și nemulțumiri. Credeam ca fiind ușoare sunt insesizabile pentru crap. După rateuri datorate inteparii superficiale sau tăieturilor din cauza grosimii acelor am revenit la carlige mai groase încercând sa compensez cu flotabilitatea momelii. Știu ca o sa-mi spuneți ca alegerea depinde de situație, dar vreau sa citesc cât mai multe păreri.
Multumesc!

_________________
Simplitatea e sofisticarea extrema.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 26, 2016 7:45 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 09, 2016 11:44 pm
Mesaje: 50
Localitate: cluj napoca
Se pare ca ai ceva experienta in aceasta privinta. Nu as putea spune ca am acordat la fel de multa importanta ca si tine acestui subiect insa parerea mea este ca nu influenteaza asa radical rata trasaturilor daca mecanica monurii este buna. La inceput eram si eu adeptul carligelor mai mici si mai usoare, acum insa am numai nr 6 si nr 4 in trusa + un plic de mugga continental nr2 ptr. conditii extreme sau daca am nevoie de selectie (2 bile de 24 la distanta maricica de carlig)
Acum prefer sa nu mai pierd pestii in dril si am renuntat la carlige nr 8 si in conditiile in care am destule prezentari nu folosesc nici carlige cu tija lunga (raman pe wide gape/kurv shank).
Crapii din romania au o buza suficient de groasa sa ne permita si carlige mai "carnoase"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 26, 2016 7:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În ceea ce mă privește, primează robustețea cârligului (să nu se rupă și să nu se bontească repede). Flotabilitatea o reglez din momeala folosită.

Nu putem ști cu siguranță că peștele nu s-a înțepat deoarece a fost cârligul prea greu/gros sau din pricina faptului că prezentarea n-a fost bună (ex. pop-up-ul folosit și-a diminuat flotabilitatea în timp). Neștiind acest lucru, ne ne putem enerva, așa cum ar fi în cazul în care am pierde peștele în dril deoarece s-a rupt, s-a dezdoit sau era bont cârligul.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 26, 2016 8:17 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Crapul apira toate " gunoaiele" de pe substrat, inclusiv boiliesurile simple de 20-30 mm sau sub forma de snowman, asa ca nu vad unde ar fi problema utilizarii unui carlig robust care iti ofera in primul rand siguranta. Din punctul meu de vedere greutatea carligului e cea mai mica problema.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 26, 2016 2:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Un avantaj al carligelor usoare (subtiri) este ca, in cazul momelilor flotante mici, le poti echilibra cu un carlig mai mare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 31, 2016 9:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 29, 2014 11:17 pm
Mesaje: 14
Marius Sârbu scrie:
Un avantaj al carligelor usoare (subtiri) este ca, in cazul momelilor flotante mici, le poti echilibra cu un carlig mai mare.

Când am deschis topicul la asta mă refeream prin carlige mai usoare, aceleași marimi și forme dar maI subtiri/usoare și cum vedeți voi echilibrarea monturii fără a încarca forfacul cu alice sau tungsten. De exemplu: carlig wide gape nr 4, unele-s mai grele atele mai usoare, pot influenta diferențele de greutate rata prezentărilor?
gimi_mures scrie:
Crapul apira toate " gunoaiele" de pe substrat, inclusiv boiliesurile simple de 20-30 mm sau sub forma de snowman, asa ca nu vad unde ar fi problema utilizarii unui carlig robust care iti ofera in primul rand siguranta. Din punctul meu de vedere greutatea carligului e cea mai mica problema.

Ma referer la momentele când crapul nu aspira ușor bilele de 20-30mm, când e apatic, doar curios; intradevar cârligele mai groase asigura pe lângă robustețe, poate, și o înțepare mai buna datorata greutății, In momentul separării momelii de carlig.Aici întrevăd o "deficienta" a cârligelor usoare pentru ca pot fi expulzate mai ușor odată cu momeala. Când vine vorba de greutatea carligelor, din aceiași categorie, ajuta sau nu gravitația?

_________________
Simplitatea e sofisticarea extrema.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 31, 2016 9:40 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 29, 2014 11:17 pm
Mesaje: 14
gimi_mures scrie:
Din punctul meu de vedere greutatea carligului e cea mai mica problema.

De multe ori cea mai mica problema poate face diferența între reușită sau eșec.

_________________
Simplitatea e sofisticarea extrema.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 31, 2016 10:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cel mai mare progres facut in domeniul carligelor, in ultimii ani, mi se pare faptul ca sunt din ce in ce mai ascutite, iar unele isi si pastreaza varful foarte bine. Faptul ca sunt usoare ma intereseaza mai putin sau deloc. Sunt monturi la care greutatea carligului e irelevanta. E relevant cat de ascutit e carligul.

Anul trecut, facand curatenie prin diverse genti, am gasit niste carlige vechi, pe care le foloseam pe la jumatatea anilor 2000 - cum ar fi CRU Centurion, GLT Continental Penetrator 3 si altele. Erau carlige solide si prinsesem destul peste cu ele la vremea lor, dar prin comparatie cu diverse modele de astazi niciunul nu avea varf. Pescuisem ani buni cu carlige boante. :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 31, 2016 11:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 29, 2014 11:17 pm
Mesaje: 14
Vlad Pavlovici scrie:
Cel mai mare progres facut in domeniul carligelor, in ultimii ani, mi se pare faptul ca sunt din ce in ce mai ascutite, iar unele isi si pastreaza varful foarte bine. Faptul ca sunt usoare ma intereseaza mai putin sau deloc. Sunt monturi la care greutatea carligului e irelevanta. E relevant cat de ascutit e carligul.

Anul trecut, facand curatenie prin diverse genti, am gasit niste carlige vechi, pe care le foloseam pe la jumatatea anilor 2000 - cum ar fi CRU Centurion, GLT Continental Penetrator 3 si altele. Erau carlige solide si prinsesem destul peste cu ele la vremea lor, dar prin comparatie cu diverse modele de astazi niciunul nu avea varf. Pescuisem ani buni cu carlige boante. :)

Nu demult insistam cu esp raptor, erau ascutite dar se bonteau repede. Se pare ca nu notează, prea mult, greutatea carligului. Vouă care vi se par cele mai ascutite și rezistente?

_________________
Simplitatea e sofisticarea extrema.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 01, 2016 7:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Folosesc Gardner Mugga si PB Jungle hook....si sunt foarte multumit. Mai am rezerve de PB antieject si pentru conditii extreme vechiul Fox seria 2.
Nu m-a interesat niciodata greutatea lor.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron