CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varnis
MesajScris: Mie Mar 02, 2016 3:14 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 05, 2014 5:18 pm
Mesaje: 122
Uitându-m-a pe YouTube am văzut un clip foarte vechi unde kevin nash folosește Varnis la o montura blowback, eu pana acum foloseam un varnis care nu culisa pe tija , rămânea fix in poziția in care il asezam.... Îmi confecționez monturile blowback cu anou. Voi ce varnisuri folosiți ? Culisante sau fixe?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varnis
MesajScris: Mie Mar 02, 2016 8:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Initial montura Blow Back, a fost utilizata cu anou. Dupa o perioada, Kevin Nash a dorit sa aibe un fel de martor, sa vada daca respectiva montura a fost aspirate sau nu de un crap. De aici a venit si ideea cu acel varnis. Varnisul trebuie sa culiseze destul de usor, fiind un fel de martor. La noi montura cu varnis e folosita mai mult ca o metoda de a pozitiona corect firul de par si pentru a nu se incurca firul de par pe carlig, dar asa cum am spus mai sus, varnisul este un martor, care iti arata daca acea montura a fost aspirata de un crap sau nu.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varnis
MesajScris: Mie Mar 02, 2016 9:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
eu folosesc varnis la aruncat din mana si anou la plantat.Dar legat de varnis,au fost situatii in care am pus si un varnis strans pe carlig si care nu culisa deloc (pe ala il aveam la mine pe balta) si n-am avut probleme.Cred ca mai important este locul unde il pui.Daca il folosesti corect si il pui la nivelul spinului pe tija carligului ai cea mai eficienta pozitie de intepare.Multi il folosesc incorect si il pun mult mai jos,astfel mobilitatea si mecanica carligului fiind afectate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varnis
MesajScris: Mie Mar 02, 2016 4:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 05, 2014 5:18 pm
Mesaje: 122
Si eu l-am folosit strâns pe tija si nu am avut probleme pana acum doar ca văzând acel video credeam ca trebuie sa culiseze....multumesc de raspunsuri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varnis
MesajScris: Mie Mar 02, 2016 5:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Varnisul ar trebui sa culiseze, daca e sa aiba functia de "martor" gandita de Nash.

Pe de alta parte, montura poate functiona si cu un varnis fix, daca punctul de ancorare al firului de par e plasat corect. La fel cum versiunea cu anou a fost gandita pentru anouri mari, capabile sa treaca de ochetul carligului, dar functioneaza si cu anouri mici.

Ca fapt divers, numele dat de Nash monturii este de "blow-out". Altii pescari - intre care Tim Paisley - i-au spus "blow-back". Ambii termeni se refera la aceeasi montura.

Nash face undeva o distinctie intre montura cu anou si cea cu varnis in ceea ce priveste tipul momelii, spunand ca prefera versiunea cu anou pentru pop-up-uri si versiunea cu varnis pentru boiliesuri culcate pe substrat.

Cred, insa, ca e mai mult o chestiune de preferinta personala, pentru ca versiunea cu anou functioneaza foarte bine si cu boiliesuri scufundatoare, iar pentru pop-up-uri exista alte monturi mai bune.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varnis
MesajScris: Joi Mar 03, 2016 1:09 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 05, 2014 5:18 pm
Mesaje: 122
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: