CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:30 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Vin Mai 22, 2020 3:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Catalin, nu m-am intalnit cu o situatie similara, asa ca raspunsul cel mai onest e ca... nu stiu.

Cred insa ca montura ar trebui sa functioneze si la distante mici. Merita incercat. E posibil ca la distante mici sa lucreze mai bine cu fire detensionate - din nou, nu stiu, n-am incercat, la stilul meu de pescuit n-a fost nevoie.

Literatura crapista e plina de informatii despre "slack lines" si "running rigs". Keith Moors e un pescar englez respectat, care a pledat pentru genul asta de monturi de multa vreme, fiind in acelasi timp si proprietarul unui lac de pescuit cu crapi mari, deci un om preocupat nu numai sa prinda pestele, dar sa-l si protejeze. 

Am facut un interviu cu Keith Moors in 2013, in care l-am rugat sa vorbeasca si despre montura culisanta. Gasesti materialul aici: https://www.carponline.ro/interviuri/in ... 3/pagina-2.

Incearca, vezi ce rezultate obtii si spune-ne si noua.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Vin Mai 22, 2020 8:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Mersi inca o data Vlad pentru raspunsuri. Azi am inceput o partida de 72 de ore si voi testaa aceasta montura. Revin cu rezultate si impresii despre montura la sfarsitul partidei. Fire intinse tuturor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Dum Mai 24, 2020 8:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Buna seara. Dupa o partida de 72 de ore soldata doar cu 3 pesti pusi pe saltea, tin sa precizez ca am pescuit pe 3 din 4 lansete cu montura culisanta si plumbi de 53 grame. Am fost foarte multumit de montura , toti 3 pestii fiind prinsi la ea In ansamblu cu Un german rig. Concluzi mea este ca aceasta montura functioneaza si la distante mici(10-15m) foarte bine cu precizarea ca firele nu trebuiesc tensionate foarte tare(dar nici slag Line). Pestii au fost intepati ireprosabil. O seara frumoasa si fire intinse.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Joi Feb 09, 2023 10:36 am 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 10:43 am
Mesaje: 82
Am o nelamurire cu privire la montura culisanta si anume cum reusiti sa tensionati linia principala in cazul plantarii la distante mai mari de 150 m daca folositi fir de 0,4mm si inaintas de 0,6mm cu plumb de 50gr?
Din experienta spun ca eu nu am reusit sa intind firul (am folosit plumb de 60 gr. aruncat, distanta 100-120m, montura plumb pierdut, nu culisanta); chiar daca greutatea de pe swingere am deplasat-o spre baza acestuia pt a usura swingerul tot nu am reusit sa-l tensionez.
Nu sunt adeptul folosiri firului detensionat, e un calvar mai ales pe vint din lateral, firul face burta, senzorii tipa in draci indiferent cit m-asi chinui sa pun rod podul cu lansetele cu virful spre apa

_________________
BIG CARP HUNTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura culisanta
MesajScris: Joi Feb 09, 2023 3:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Din experienta mea, la montura culisanta firul se tensioneaza la fel ca la montura cu plumb pierdut. Tensionarea trebuie facuta incet si cu grija, ca sa nu muti montura din loc. 

E important ca plumbul sa fie ales in asa incat sa-ti permita sa intinzi firul corect. De exemplu, pe un lac cu substrat malos, cum e Horgesti, am pescuit la 200m distanta cu plumb Grippa de 2oz (56g) cand nu batea vantul, pentru ca plumbul facea priza pe substrat si puteam sa intind firul foarte bine. In schimb, daca bate vantul din lateral, imi trebuie un plumb de minim 4oz (113g), daca nu si mai mult, pentru ca vantul si curentii tind sa impinga firul si e nevoie de un plumb mai greu care sa tina montura pe loc. 

Am intotdeauna la mine plumbi de diverse forme si greutati si aleg plumbul in functie de distanta la care urmeaza sa pescuiesc, de substrat si de vant. In principiu, vreau cel mai usor plumb care tine montura pe loc si imi permite sa tensionez firul. In unele cazuri, cel mai usor plumb poate avea 56g, in alte cazuri poate avea 140g. Depinde de situatie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: