CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:36 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: varnis
MesajScris: Mar Dec 29, 2015 12:00 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 1:04 pm
Mesaje: 5
as avea o intrebare pentru vlad,daca are timp.din ce am vazut marea majoritate a romanilor pun varnisu pe carlig la nivelul spinului cum ai explicat si tu de altfel,iar cei din anglia franta germania il pun cu mult mai jos chiar si dupa curba.de ce ? o sa pun si o poza sa intelegi la ce ma refer


Fişiere ataşate:
1978496_946887308731023_3192832784956479413_o.jpg
1978496_946887308731023_3192832784956479413_o.jpg [ 68.3 KiB | Vizualizat de 7270 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: varnis
MesajScris: Sâm Ian 02, 2016 11:57 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu vad ce motiv ai avea sa pui varnisul ca in imaginea postata de tine (pe care ti-am redimensionat-o, te rog sa nu postezi imagini mai mari de 800x600px). Daca e cineva care foloseste montura in felul asta, poate ne da cateva argumente.

La origine, montura a fost gandita sa ofere o separatie intre carlig si momeala, iar varnisul sa poata culisa usor si eventual sa functioneze ca "martor" in cazul in care pestele a testat montura si a scuipat carligul.

Cu varnisul coborat atat de mult pe tija, mi se pare ca reduci si posibilitatea separatiei (obligi carligul sa faca corp comun cu momeala), si culisarea. Nu inseamna ca montura nu functioneaza, e clar ca se prinde peste si in felul asta, dar nu vad care ar fi avantajele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: varnis
MesajScris: Sâm Ian 02, 2016 2:49 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
singurul avantaj, pe care il vad eu, ar fi ca in felul acest esti absolut sigur ca carligul va patrunde odata cu momeala in gura pestelui, nemaiexistand posibilitatea ca acesta se sa loveasca de buza pestelui (cum ar fi in cazul unui varnis pozitionat mult mai sus, si eventual un fir de par mai lung, existand cazuri cand pestele este agatat de exteriorul gurii).

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: varnis
MesajScris: Sâm Ian 02, 2016 5:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Unul dintre argumentele pe care le-am intalnit pentru pozitionarea varnisului la baza carligului (dupa cum se vede in imaginea alaturata, publicata de Carpology) este ca, in felul asta, carligul se roteste mai repede la contactul cu gura pestelui.

Nu vad cum. Miscarea de rotatie a carligului - in masura in care exista in realitate, nu doar in presupunerile noastre - ar putea fi accentuata de efectul de line aligner, adica de un varnis sau adaptor pus pe ochetul carligului, nu la baza lui.

La origine, firul de par era legat de baza carligului intr-un fel asemanator cu sistemul pe care il discutam. S-a constatat insa ca montura lucreaza mai bine daca punctul de ancorare a firului de par e mutat mai sus pe tija carligului, de exemplu in dreptul spinului sau vis-a-vis de varf (depinde si de tipul de carlig folosit). Stim astazi ca monturile pot lucra excelent cu firul de par plecand direct din nodul fara nod (KD rig) sau in orice caz fara varnis si fara anouri, tocmai pentru a separa cat mai bine carligul de momeala.

In fine, nu contest ca montura lucreaza si cu varnisul pus la baza carligului, dar nu vad un castig real din asta.


Fişiere ataşate:
Claw Rig.jpg
Claw Rig.jpg [ 83.34 KiB | Vizualizat de 7223 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: varnis
MesajScris: Sâm Ian 02, 2016 8:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 1:04 pm
Mesaje: 5
mersi de raspuns


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron