CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:22 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 8:24 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Daca vi s-a intamplat sa aveti run, adica sa traga pestele, sa intepi si sa nu simti nimc, adica sa nu ai peste in carlig, as dori sa povestiti ce schimbare credeti ca ar trebui facuta. Ce credeti ca se intampla, daca run-ul se repeta si tot nimic la carlig. Precizez, pe o balta unde este numai crap mare.
Multumesc.
PS. exemple de monturi la care inteparea se produce in procent cat mai mare, odata ce pestele a aspirat boiliesul. Sigur ca exista o multitudine...si difera daca e boilies de fund sau combinatie ori doar pop-up.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tip montura
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 8:50 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca ni s-a intamplat tuturor. In principiu, am incredere ca montura pe care o folosesc e corecta si iau faptul ca pestele nu s-a intepat ca pe o intamplare, asa ca nu schimb nimic (doar verific carligul).

Daca povestea se repeta si e clar ca am o problema la montura (cel mai des patesc chestii de genul asta cand testez monturi noi), atunci lungesc firul de par sau schimb carligul sau schimb modelul de carlig sau lungesc sau scurtez forfacul, in functie de substrat si de nada pe care o am in jurul monturii. Sau pun alt material de forfac sau alta montura, ca sa vad ce se intampla. Se pot face o multime de lucruri.

Exemplu de montura cu randament mare? La Withy Pool, am avut partide cu zeci de pesti prinsi si cu un randament de 100% al monturii, pe diverse lacuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Vin Mai 10, 2013 9:09 am 
Daca se intampla rar, nu e nicio problema, dar daca se intampla des, trebuie sa iei masuri, e posibil sa fie o problema de mecanica a monturii. De fapt, ce inseamna mecanica monturii? In timp ce momeala e aspirata, carligul trebuie sa se intoarca instant cu varful in jos. Intr-o definitie simpla.
In orice caz, la problema ta as incerca urmatoarele: in primul rand carligul sa fie ascutit. Am vazut pescari care pescuiau cu carlige atat de boante, incat si cei mai insistenti crapi nu se puteau intepa. Apoi as scurta sau lungi firul de par si / sau lungimea forfacului.. De asemenea sistemele - in line, plumb pierdut, running rig, etc. Ba as trece si la monturi de tip stiff. In multe cazuri poate fi si din cauza unei monturi prea sofisticate in dauna uneia simple si eficiente.
Uite, iti atasez 2 poze cu monturi preferate de mine:


Fişiere ataşate:
P1010243.JPG
P1010243.JPG [ 54.97 KiB | Vizualizat de 10835 ori ]
P1010702.JPG
P1010702.JPG [ 57.63 KiB | Vizualizat de 10835 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 6:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Mersi mult. Imi place cum arata...azi am facut vreo patru monturi conform poze. Maine plec la pescuit in Ungaria - Merenye- o saptamana.Va povestesc cand ma intorc cum au evoluat pestii si sunt curios si de evolutia acestor monturi. Tare bine arata.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Dum Mai 12, 2013 1:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ieri am fost pe balta cu un prieten pentru un test de cateva ore. Prietenul meu a folosit monturi foarte scurte, cu o distanta mica intre carlig si boilies. Rezultat: zeci de trasaturi, unele imediate, dar o parte dintre pesti erau intepati aiurea, vreo trei pe dinafara. Plus pesti pierduti in dril, fara sa fie fortati, plus trasaturi din care pestele nu s-a intepat.

Prietenul meu n-a mai stat sa corecteze toate astea, testul urmarea alte lucruri, insa a fost interesant de vazut cat de repede lucra o montura scurta, dar si ce probleme avea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Joi Mai 16, 2013 9:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 05, 2013 10:11 pm
Mesaje: 6
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Ieri am fost pe balta cu un prieten pentru un test de cateva ore. Prietenul meu a folosit monturi foarte scurte, cu o distanta mica intre carlig si boilies.


In general in concursuri gen ciortaniada, unde predomina pestii de 2-4 kg. se utilizeaza riguri scurte,dar distanta intre carlig si boilies,parerea mea este ca trebuie facuta corect de mare,in functie de marimea carligului si a boiliesului. In cazul acesta normal este sa nu apara rateuri, iar inteparea pestelui sa se faca corect.

_________________
Cristian Bebesel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Lun Mai 20, 2013 8:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
@Adrian Botin - Adriane, montura ce mi-ai prezentat-o in pozele de mai sus, mi-a adus 40 buc de crapi...si din lansare si din plantat. Am ratat doar 3 din 45 de trasaturi. Am luat si un big de 20,3 kg.
Hai sa traiesti ! Bune monturi. :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 1:18 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 24, 2013 1:16 pm
Mesaje: 48
Adrian Botin scrie:
Daca se intampla rar, nu e nicio problema, dar daca se intampla des, trebuie sa iei masuri, e posibil sa fie o problema de mecanica a monturii. De fapt, ce inseamna mecanica monturii? In timp ce momeala e aspirata, carligul trebuie sa se intoarca instant cu varful in jos. Intr-o definitie simpla.
In orice caz, la problema ta as incerca urmatoarele: in primul rand carligul sa fie ascutit. Am vazut pescari care pescuiau cu carlige atat de boante, incat si cei mai insistenti crapi nu se puteau intepa. Apoi as scurta sau lungi firul de par si / sau lungimea forfacului.. De asemenea sistemele - in line, plumb pierdut, running rig, etc. Ba as trece si la monturi de tip stiff. In multe cazuri poate fi si din cauza unei monturi prea sofisticate in dauna uneia simple si eficiente.
Uite, iti atasez 2 poze cu monturi preferate de mine:

Salutare!
Cum atasezi montura combi de vartej!???sunt curios....deoarece am avut ceva neplaceri scotand montura incurcata...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Vin Mai 24, 2013 9:49 pm 
Sunt mai multe moduri de a atasa montura, eu folosesc o agrafa rapida, sau acest sistem: http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... overt-1046
Inteleg ca folosesti monturi combi (fluorocarbon si un fir suplu)
Ca sa nu mai scoti montura incurcata iti recomand urmatoarele:
Modul de aruncare: am observat ca aruncarile in forta, brutale, au ca si consecinta, in anumite situatii, incurcarea monturii, ceea ce inseamna zero trasaturi pe acea laseta. Acuma, incearca sa scurtezi forfacul, undeva la 15 cm si foloseste un fluorocarbon stiff. Eu folosesc pentru asa ceva Gardner Subterfuge Super Stiff. Or mai fi si altele bune, mie acesta mi s-a parut excelent si nu m-a mai interesant sa incerc si altceva. Ar trebui sa fie imposibil sa se mai incurce in aruncare. Altfel, daca vrei sa folosesti o montura mai lunga, incearca ca in momentul aruncarii, plecarea sa fie ceva mai lenta, si inainte ca montura sa atinga apa, pune mana pe tambur astfel incat caderea sa fie atenuata.
Fir intins!


Fişiere ataşate:
P1010278.JPG
P1010278.JPG [ 42.25 KiB | Vizualizat de 10609 ori ]
P1030346.JPG
P1030346.JPG [ 81.78 KiB | Vizualizat de 10609 ori ]
P1030405.JPG
P1030405.JPG [ 95.31 KiB | Vizualizat de 10609 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema: mecanica monturii
MesajScris: Sâm Mai 25, 2013 9:28 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 24, 2013 1:16 pm
Mesaje: 48
am inteles perfect ce s-a intamplat partida trecuta.....a fost o partida cu ceva particularitati care au fost total nepotrivite ptr pescuitul din mana.

Mersi frumos ptr sfaturi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: