CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poziție corectă montură pop-up?
MesajScris: Mar Oct 27, 2015 9:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Care credeți că este poziția cea mai eficientă a monturii pop-up cu carligul ridicat de pe substrat? Cea in care cîrligul sta în coada înclinat la 45 60 de grade sau cea cand carligul sta drept perpendicular pe fund?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 28, 2015 9:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cand sta in coada, drept.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 28, 2015 9:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
eu il prefer aplecat la 60grade


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 29, 2015 3:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
vasea scrie:
Care credeți că este poziția cea mai eficientă a monturii pop-up cu carligul ridicat de pe substrat? Cea in care cîrligul sta în coada înclinat la 45 60 de grade sau cea cand carligul sta drept perpendicular pe fund?


Intrebarea ta e prea generala, nu toate monturile de pop-up prezinta carligul in acelasi fel.

La unele monturi, carligul sta drept - vezi montura 360 de grade. La altele, sta inclinat - vezi montura Withy Pool. La altele, sta paralel cu substratul - cum ar fi la anumite versiuni de Withy Pool. La altele, poate sta atat drept, cat si inclinat - cazul monturii rigide articulate, in functie de felul in care e facuta. Si asa mai departe...

Spune-ne ce montura te intereseaza si poate gasim un raspuns.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 29, 2015 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Ma refer la montura simpla, clasica pentru momitor, cu fir suplu, carligului gen wide gape, legat cu fir de par, varnis pe tija. Deocamdata ma limitez la monturi simple deoarece pescuiesc aruncat, cu momitor in line, pe lacuri subpopulate cu crapi , pescuiesc des cu pop-up si de obicei echilibrez xarligul cu o alica de plumb ca sa stea in coada si cu pozitia varnisului ca sa stea un pic inclinat, dar am vazut in ultima perioada modul de prezentate cu carligul stand drept perpendicular pe substrat.. Nu pot pescui pe carpodroame unde iti poti da seama dupa mai multe trasaturi daca montura e legata bine sau nu, pe barajele unde merg trasaturile sunt rare poate 1,2 in 24 de ore si vreau sa fiu cat de cat sigir ca montura sta corect. Stiu ca depinde prezentarea de tipul de substrat, de tipul firului de forfac si altele dar nu stiu care pozitie e mai eficienta. Poate e o chestie de gust la fiecare pescar si nu conteaza asa de mult daca carligul sta la x grade.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: