CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 4:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rupere vartej!
MesajScris: Sâm Sep 26, 2015 9:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
La toate monturile mele folosesc ,,varteje rapide'', ma ajuta mult la schimbarea rapida a forfacului.
Problema este ca am patit sa pierd pesti in drilluri din cauza ruperii ,,cuisorului'' de la vartej.
Folosesc doar varteje de la Fox sau Pb, asta dupa ce am patit aceiasi problema si cu Gardner sau alti producatori.
Inainte de un concurs fac toate monturile cu materiale noi, deci nu se pune problema de uzura in timp. Aceasta problema o intampin mai ales cand folosesc saculeti solubili, chiar daca incerc sa atenuez socul la contactul cu apa. Am incercat sa folosesc si alte solutii cum ar fi agrafe rapide, dar nu pot sa folosesc varnisurile siliconice anti-tangle si creste riscul incurcarii la o lansare in forta.
Aveti cumva o alta recomandare sau o alta solutie la fel de practica ? Este stresant sa vezi vartejul rupt si sa pierzi pesti, chiar daca se intampla mai rar, deja imi pierd increderea.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rupere vartej!
MesajScris: Dum Sep 27, 2015 8:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Salut.Sincer nu stiu ce sfat sa-ti dau in aceasta problema.Dar poti incerca sa tragi sleevul antitangle peste butoiasul vartejului si astfel vartejul sa se invarta doar din partea de sus cea cu urechea rotunda.Ma gandesc ca daca partea de jos unde este cuisorul ramane fixa,anulezi frecarea dintre cuisor si butoiasul vartejului


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rupere vartej!
MesajScris: Dum Sep 27, 2015 10:24 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 14, 2014 8:59 am
Mesaje: 96
Ce marime sunt vartejurile quick change swivel http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... ivel-15135, pentru ca daca atasezi si saculeti solubili trebuie cel putin marimea nr 8 , la marimea asta nu mi s-a intamplat niciodata sa se rupa "piciorusul" agrafei. Insa de cativa ani folosesc urmatoarea combinatie la forfac http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... overt-1035 , cu agrafa rapida http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... overt-1033 , iar "varnisul siliconic" se inlocuieste cu un manson siliconic , care trece fara probleme peste agrafa si iti ofera si efectul antitangle dorit , si o schimbare rapida a monturilor http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... overt-1029 . Cu combinatia asta eu nu am avut absolut nici un fel de probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rupere vartej!
MesajScris: Dum Oct 11, 2015 1:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Va multumesc de sfaturi.
In general folosesc vartejele rapide de la Fox, marimea 7, nu este marimea 8 la Fox.
Acum am sa incerc varianta asta de varteje http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... ivel-16704 , par mai rezistente ca si http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... ivel-10113 .
Daca nici aceasta varianta nu o sa imi ofere increderea in timp, am sa merg pe varianta cu agrafe rapide si mansion din cauciuc.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rupere vartej!
MesajScris: Lun Oct 12, 2015 6:25 am 
Conectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
KrazyFish scrie:
darius scrie:
La toate monturile mele folosesc ,,varteje rapide'', ma ajuta mult la schimbarea rapida a forfacului.
Problema este ca am patit sa pierd pesti in drilluri din cauza ruperii ,,cuisorului'' de la vartej.
Folosesc doar varteje de la Fox sau Pb, asta dupa ce am patit aceiasi problema si cu Gardner sau alti producatori.
Inainte de un concurs fac toate monturile cu materiale noi, deci nu se pune problema de uzura in timp. Aceasta problema o intampin mai ales cand folosesc saculeti solubili, chiar daca incerc sa atenuez socul la contactul cu apa. Am incercat sa folosesc si alte solutii cum ar fi agrafe rapide, dar nu pot sa folosesc varnisurile siliconice anti-tangle si creste riscul incurcarii la o lansare in forta.
Aveti cumva o alta recomandare sau o alta solutie la fel de practica ? Este stresant sa vezi vartejul rupt si sa pierzi pesti, chiar daca se intampla mai rar, deja imi pierd increderea.


Daca foloseai varteje de la Fox,atunci nu mai erai nevoit sa deschizi acest topic!Si mai zici ca participi si la concursuri!!! :shock: :lol:

Emani foarte multa inteligenta cu postarea asta a ta, " peste nebun" ;)
On topic: Darius, iti recomand sa incerci si varianta asta, buna si mult mai ieftina:
http://bigfish.ro/produse-stationar/acc ... -kit-12507

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rupere vartej!
MesajScris: Lun Oct 12, 2015 7:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 05, 2015 9:16 pm
Mesaje: 12
Man probabil nu ai vazut bine si clar ce a scris omul mai sus...Pai daca tipul spune (si mai mult ca sigur e vrajeala),ca a reusit performanta sa rupa varteje Fox,Gardner,PB si de pe la alti producatori de renume...la ce naiba ii mai recomanzi acelas tip de vartej si pe deasupra si Korum Xpert??? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rupere vartej!
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 6:12 am 
Conectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
KrazyFish scrie:
Man probabil nu ai vazut bine si clar ce a scris omul mai sus...Pai daca tipul spune (si mai mult ca sigur e vrajeala),ca a reusit performanta sa rupa varteje Fox,Gardner,PB si de pe la alti producatori de renume...la ce naiba ii mai recomanzi acelas tip de vartej si pe deasupra si Korum Xpert??? :lol:

Fiindca mi-e adversar in concursuri. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Rupere vartej!
MesajScris: Mar Oct 13, 2015 3:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 09, 2013 11:11 pm
Mesaje: 78
In general am vazut vartejuri indoite in momentul caderii pe fund.Distante mici si plumbi grei fac ca plumbii sa apese vartejul pe fund in momentul impactului. si sa-l indoaie.Daca apoi ,ai un peste mare care rasuceste vartejul,acesta se va rupe indiferent de producator.E bine sa se verifice frecvent starea vartejului,pentru ca e foarte greu sa accepti pierderea unui peste mare din cauza neatentiei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: