CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:11 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare shrink tube
MesajScris: Mar Sep 22, 2015 10:06 am 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 23, 2015 12:56 pm
Mesaje: 2
Localitate: Cluj-Napoca
Salut

As vrea sa imi fac singur monturile si m-am impotmolit putin la partea cea mai usoara :)
Am carlige Solar 101 nr.6 si nu stiu ce shrink tube sa folosesc, in sensul ca exista multe diametre in magazine.
La fel si pentru varnis, am gasit punguliye cu diferite marimi amestecate.
V-as ruga sa imi spuneti ce diametre sa folosesc, atat la varnis cat si la shrink tube ( pt carligele nr.6), eventual si firma si un magazin online.

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare shrink tube
MesajScris: Mar Sep 22, 2015 10:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Alin scrie:
Salut

As vrea sa imi fac singur monturile si m-am impotmolit putin la partea cea mai usoara :)
Am carlige Solar 101 nr.6 si nu stiu ce shrink tube sa folosesc, in sensul ca exista multe diametre in magazine.
La fel si pentru varnis, am gasit punguliye cu diferite marimi amestecate.
V-as ruga sa imi spuneti ce diametre sa folosesc, atat la varnis cat si la shrink tube ( pt carligele nr.6), eventual si firma si un magazin online.

Multumesc

Iti recomand sa inlocuiesti shrinkul cu arhicunoscutele line-aligner: ace, gardner, pb.
Ca varnisuri iti iei o cutie de diferite diametre si-ti ajung o viata. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare shrink tube
MesajScris: Mar Sep 22, 2015 2:59 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 23, 2015 12:56 pm
Mesaje: 2
Localitate: Cluj-Napoca
Am inteles, din cate vad nu se mai foloseste varnis daca pun line aligner, nu?
Pr aligner marimea e universala ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare shrink tube
MesajScris: Mar Sep 22, 2015 5:59 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Dupa mine tot tubul termocantractabil ramane ''sfant''.Aici am in vedere :pretul in raport cu un plic de line aligner ;mecanica nu mi se pare diferita ;avantajul ca il pot taia la lungimea dorita,in functie si de modelul de carlig.Singurul neajuns e ca nu poate fi refolosit...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare shrink tube
MesajScris: Mar Sep 22, 2015 7:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
valter scrie:
Dupa mine tot tubul termocantractabil ramane ''sfant''.


Ca o paranteza la ce spune Valter...

La inceput, montura line aligner se facea cu un tub de cauciuc, prin care firul trebuia scos cu acul de cusut.

Cand a aparut tubul termo, majoritatea pescarilor l-au adoptat pentru ca era mai simplu de folosit in comparatie cu tubul de cauciuc, dar sunt unii care si astazi considera ca "adevarata" montura line aligner e doar cea cu firul scos cu acul prin tubul de cauciuc. Old school.

Cand au aparut adaptorii line aligner preformati, pescarii i-au adoptat pentru ca sunt mai usor de folosit in comparatie cu tubul termo, dar bineinteles ca sunt si pescari care considera ca "adevarata" montura line aligner e doar cea cu tub termo. New old school.

Niciuna nu e cea mai "adevarata". Oricare mod de a lega montura e la fel de bun, dar nu oricare e la fel de comod, iar lumea prefera de obicei metoda cea mai simpla si mai comoda.

Daca l-am intreba pe inventatorul monturii, Jim Gibbinson, ce parere are, ne-ar spune (cum a si facut-o, de fapt) ca sistemul line aligner a devenit inutil din momentul in care avem la dispozitie carlige cu ochet aplecat inauntru. Scopul inventiei lui nu era decat sa "aplece" cumva ochetul drept al unui carlig cu paleta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare shrink tube
MesajScris: Mie Sep 23, 2015 9:23 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Vlad Pavlovici scrie:
Daca l-am intreba pe inventatorul monturii, Jim Gibbinson, ce parere are, ne-ar spune (cum a si facut-o, de fapt) ca sistemul line aligner a devenit inutil din momentul in care avem la dispozitie carlige cu ochet aplecat inauntru. Scopul inventiei lui nu era decat sa "aplece" cumva ochetul drept al unui carlig cu paleta.


eu de cativa ani am renuntat complet la tubul termo (adaptori nu am folosit deloc). la inceput nu puneam tub termo la carligele cu ochet aplecat inauntru, dupa care am inceput sa nu mai pun inclusiv la carligele cu ochet drept. nu am vazut nicio diferenta intre montura cu tub si fara tub.
la ultima partida facuta pe balastiera Pelagicevo din 10 trasaturi am pus 10 pesti pe saltea, folosind carlige cu ochet drept fara tub termo. si in concursuri folosesc aceeasi montura, inclusiv pe balti cu ciortani, la pescuit viteza, fara ca nr rateurilor sa creasca datorita lipsei acestui accesoriu.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare shrink tube
MesajScris: Mie Sep 23, 2015 12:02 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 09, 2013 11:11 pm
Mesaje: 78
Si eu am renuntat la tuburi de mai multi ani si la orice accesoriu care ar adauga greutate carligului.Folosesc carlige cu ochetul indoit inspre varf si fire suple si usoare,nu am avut rateuri aproape deloc si nu am observat scaderea prezentarilor dupa renuntarea la tuburi contractile.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron