CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:54 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: montura incepatori
MesajScris: Dum Mai 17, 2015 11:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 12, 2015 8:10 am
Mesaje: 4
Sunt începător în tainele pescuitului la crap, mi-am achiziționat 3 lansete Shimano ca ale tale, tu mi-ai influențat alegerea lor. Impreună cu ele mi-am luat şi 3 mulinete Daiwa big runner echipate cu fir de 0.40. Momentan nu doresc o selecție a crapilor,vreau să prind peşte de orice dimensiune, astfel ce montură îmi recomanzi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 8:37 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Nu sunt nici eu un avansat in ale pescuitului dar din cele vazute,auzite si un pic experimentate,montura blow-back cu doua boabe de porumb,unul sinking(scufundator) si celalalt plutitor ,eventual cu aroma in combinatie cu un momitor sau,daca pescuiesti plantat,cu plumb pierdut si porumb in cuve.Asta pe baltile la care se pescuieste la porumb,nu vorbim de cele de concurs sau care tin exemplare capitale,pentru ca ai zis ca vrei sa prinzi,nu conteaza marimea.Apoi de la cele doua boabe de porumb poti varia la un pop-up de 10/12 mm cu o boaba de porumb ,si de aceasta data porumbul sa fie scufundator,eventual chiar natural pentru a echilibra ansamblul.Daca folosesti pop-up-ul cu o boaba de porumb plutitoare,atunci poti adauga o alica de plumb la 1,5-2 cm de coada carligului ,tot pt echilibru.
Cred ca intrebarea ta il viza pe Vlad,dar mi-am permis sa ma inserez in discutie pentru ca problema nu pare atat de complicata,cel putin teoretic.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 9:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Si eu imi permit sa vin cu cateva idei, tinand cont ca intrebarea este foarte generala. Cred ca cel mai important este sa intelegi mecanica si felul in care ajuta la intepare o montura. Nu exista montura pentru incepator, dar exista monturi mai simple si mai complicate. Poti sa te inspiri din filmele postate de Vlad pe youtube, iar monturile aratate de el, le utilizezi in functie situatia in care te afli. Mai este un aspect foarte important, atunci cand pescuiesti cu momitor, sa faci un forfac mai scurt, de 5 cm.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 11:04 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Matei,pentru ca tot ai adus vorba,am o dilema legata de montura folosita la momitor.Anume,de ce la momitor nu pot folosi o montura avand o lungime ''standard'',de 10-12 cm ,ci e ''musai'' nevoie de 5 cm sau in jurul acestei lungimi?Cu ce e diferita mecanica monturii la momitor de cea cu plumb pierdut sau inline ?

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 11:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
eu zic sa urmaresti filmuletele facute de Vlad si sa alegi o montura cat mai simpla pentru inceput

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 1:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
valter scrie:
Matei,pentru ca tot ai adus vorba,am o dilema legata de montura folosita la momitor.Anume,de ce la momitor nu pot folosi o montura avand o lungime ''standard'',de 10-12 cm ,ci e ''musai'' nevoie de 5 cm sau in jurul acestei lungimi?Cu ce e diferita mecanica monturii la momitor de cea cu plumb pierdut sau inline ?


Nu zice nimeni ca nu poti folosi un forfac mai lung, dar prin utilizarea momitorului, faci pestele sa inceapa sa culeaga particule de pe momitor. Daca ai forfac lung, acul si cu momeala vor fi mai departe de momitor, iar probabilitatea ca pestele sa le absoarba va fi mai mica, daca ai forfac scurt si acul va fi langa momitor, atunci iti cresti sansele sa ai o trasatura. Cel putin asta este principiul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Joi Mai 21, 2015 1:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 12, 2015 8:10 am
Mesaje: 4
As dori ca Vlad sa-mi raspunda la aceasta intrebare, dar va multumesc si celor care mi-ati raspuns. Mi-am cumparat boilies-uri PVTV monster crab si pop-upuri de la 10-20mm. Am facut monturi blow-back, whity-pool şi montura articulata cu pop-up. Si da, polosesc momitor. Nu sunt chiar fanul fermelor piscicole, unde pescuieste Vlad, am pescuit si eu pe unele si am prins la match crap de peste 6 kg, imi plac lacurile cu densitate mai mica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 6:27 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
alexandru băcanu scrie:
As dori ca Vlad sa-mi raspunda la aceasta intrebare, dar va multumesc si celor care mi-ati raspuns. Mi-am cumparat boilies-uri PVTV monster crab si pop-upuri de la 10-20mm. Am facut monturi blow-back, whity-pool şi montura articulata cu pop-up. Si da, polosesc momitor. Nu sunt chiar fanul fermelor piscicole, unde pescuieste Vlad, am pescuit si eu pe unele si am prins la match crap de peste 6 kg, imi plac lacurile cu densitate mai mica.

Varlaam, Horgesti sau Periprava sunt ferme piscicole? :lol:

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 8:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
alexandru băcanu scrie:
As dori ca Vlad sa-mi raspunda la aceasta intrebare, dar va multumesc si celor care mi-ati raspuns. Mi-am cumparat boilies-uri PVTV monster crab si pop-upuri de la 10-20mm. Am facut monturi blow-back, whity-pool şi montura articulata cu pop-up. Si da, polosesc momitor. Nu sunt chiar fanul fermelor piscicole, unde pescuieste Vlad, am pescuit si eu pe unele si am prins la match crap de peste 6 kg, imi plac lacurile cu densitate mai mica.


Faptul ca ti-ai luat boilies pvtv nu te ajuta deloc, iar daca ai facut monturi de ce mai intrebi de montura pentru incepator? Monturile facute de tine sunt destul de avansate asa ca nu cred ca iti mai trebuie sfaturi. Legat de ferme piscicole, pot sa iti apun doar atat, am 4 partide pe Varlaam si 3 pesti prinsi.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Dum Mai 24, 2015 3:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Cred ca initiatorul topicului e un pic confuz. :)
Nu vrea o selectie a crapilor, vrea densitate, dar merge pe balti cu densitate medie.
Vrea o montura de incepator, dar el leaga monturi rigide articulate.
Iar Vlad pescuieste pe ferme piscicole. Mi s-a parut mie ca l-am vazut zilele trecute pe Vlad pe Moara Vlasiei :lol:

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron