CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 9:12 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 25, 2015 5:49 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 12, 2015 8:10 am
Mesaje: 4
Folosesc monturi blow-back cu boilies si pop-up, dar nu am prins nimic----> 0! Si in legatura cu baltile era o alta poveste...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 25, 2015 6:14 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 12, 2015 8:10 am
Mesaje: 4
Folosesc monturi precum blow-black, whity-pool şi rigidă articulată (toate legate cu momitor) dar crapii mă ocolesc, refuză să apară. Un pescar mi-a spus că pentru a prinde crapi la aceste monturi trebuie să merg la ferme piscicole (Sanpaul, Horgesti, etc.). Dar eu nu prefer pescuitul pe aceste lacuri, pentru mine sunt doar nişte acvarii mai mari unde cunoşti dimensiunile peştilor, montura ce trebuie folosită (ex. pentru Horgesti o montura adaptată pentru substrat mâlos) şi alte detalii. Nu intru prea mult in subiect. Ideea e următoarea: Vreau să prind crap pe lacuri mai sălbatice, pe lacurile pe care le prefer, şi prin asta vreau o montură care prinde nu mă interesează dimensiunea, pentru că pe aceste lacuri nu şti niciodată ce o să-ți intre în cârlig.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 25, 2015 8:14 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Pe lacurile salbatice pe care doresti tu sa pescuiesti cea mai importanta este localizarea pestelui si nu montura.
Un alt factor important este nada (care nu trebuie sa fie obligatoriu boilies). Lacurile salbatice au de obicei hrana naturala - scoici, larve, plauri care adapostesc hrana, etc. Incearca mixuri de seminte in prima instanta, pelete si eventual combina-le cu boilies (eventual sparte) pentru a invata crapul sa accepte boilies-ul. Dupa ce crapul accepta boilies-ul vei vedea ca il va prefera in detrimentul semintelor.

Fir intins,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura incepatori
MesajScris: Lun Mai 25, 2015 9:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
1 - asa cum spunea si lucian_man,pe lacurile salbatice mai importanta este localizarea pestelui
2 - pe lacurile salbatice nada data trebuie sa fie cat mai apropiata de cea naturala.Mergi pe seminte.Daca folosesti boilies-uri si crapii nu raspund in prima instanta,iti trebuie partide lungi pana cand obisnuiesti crapii sa iti intre pe vad la boilies
3 - nu exista o montura pentru carpodroame (sau ferme piscicole cum le numesti tu :P ) si una pentru balti salbatice.In majoritatea cazurilor,montura tine mai mult de substratul baltii,nu neaparat de densitatea de peste
4 - monturile se fac in functie de modul de-a pescui.La aruncat din mana se merge de regula pe monturi cu momitoare si forfac scurt,sau monturi pentru saculeti solubili,in timp ce pentru plantat poti merge pe o montura plumb pierdut sau culisanta pe leadcore
5 - orice montura,indiferent pentru ce substrat sau mod de pescuit este facuta,trebuie sa fie facuta in primul rand corect si sa fie folosita de asemenea corect

Sper ca te-am putut ajuta cu aceste cateva mici sfaturi.Desigur,sunt mult mai multe de spus,dar ai sa le descoperi si singur cu timpul


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: