CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: montura pe apa curgatoare
MesajScris: Sâm Iun 22, 2013 9:57 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Salut ,
am o problema asemanatoare, pe raul mures pescuiesc in agataturi sau in imediata apropiere (exact in marginea lor). eu dau cu monturi in line forfac de 15 cm

ce montura imi recomandatii tinand cont ca pescuiesc pe o apa salbatica la care fundul apei este doar lespezi de piatra (si curentul impinge plumbul sub piatra unde sunt adunate crengi etc si plumbul se agata inevitabil acolo ) cert este ca acele lespezi sunt o capcana reala si inevitabila pentru monturile ce le folosesc . de acea am ales optiunea sa pescuiesc in marginea lor (dar este frustrant sa vezi ca iti sar pesti in fata monturilor :lol: si de acea apelez la ajutorul vostru ..
va rog daca se poate sa ma sfatuiti cum pot sa pescuiesc in cea capcana pe care mi-o intinde crapul :lol:
patul de nada este exclus ,pestele are destula nada naturala si devine sperios la o nadire consistenta.fac doar nadiri de intretinere cu cativa bulgari de nada de 3 ori pe zi(de cate ori am nadit mai consistent nu am prins nimic ,pestele este putin si cu hrana naturala din abundenta .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: montura pe apa curgatoare
MesajScris: Lun Iun 24, 2013 12:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Salut, nu am o experienta vasta in pescuitul pe ape curgatoare, dar pot sa iti spun ce fac eu pe olt. Pe apa curgatoare folosesc monofilament exclusiv, plumb plat( se gaseste un plumb in forma de romb cu capetele turtite plat) pe care il trag pe mono, dupa care vine un stoper pentru soc la 2 cm dupa el, iar montura e pusa deasupra plumblui la 20 de cm unde am un ochet de care leg forfacul. Cand pescuiesc in apa curgetoare si am si agatatura incarc sa ma pozitionez impotriva curentului, iar montura sa fie in aval sau caut un loc in care curentul sa nu fie atat de puternic pentru a putea sa evit pe cat de mult posibil miscarea monturii.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: