CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 6:40 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 6:53 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
Neata!
Nu cred ca textilul ca linie principala este mai periculos atunci cand plantezi cu barca (plantatul cu navomodel este alta discutie) decat firul de 0.25/ 0.30 sau monturile cu plumbi mult prea usori sau senzorii de proasta calitate care nu sesizeaza trasatura si pestele vecinilor beti morti ajunge sa se incurce cu firele lansetelor mele. Nu cred ca este textilul mai periculos decat porumbul uscat cu care pescarii tin carasii de mari dimensiuni departe de paturile de boilies.
Administratorii se scuza spunand ca este vorba de siguranta pestilor dar problema nu este la textil. Problema este ca pescarii planteaza la plaur cu 0.25 mono-la Tancabesti, pescarii beau mai mult decat trebuie si eu ajung sa fac dril cu pestele lor in lansetele mele(si pestele a avut 21 kg :D :oops: )- la Varlaam sau ca sunt nevoit sa curat locul de fire si monturi ce nu pierd plumbul inainte de a pescui la Sarulesti.
Pe de alta parte, nu putem avea pretentia ca pescarii sa acumuleze experienta daca pe toate baltile este interzisa folosirea textilului.
Daca pescuitul se face plantand cu barca si evident, ai posibilitatea sa si mergi cu barca dupa montura daca ea s-a agatat, textilul este superior din toate punctele de vedere si are mai multe avantaje decat firele mono.
Pescarii nepasatori vor lasa fire in apa indiferent daca folosesc mono sau textil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 7:36 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Motivul principal pentru care textilul e interzis este ca... e interzis si pe alte lacuri.

Ca proprietar sau administrator de lac, e suficient sa presupui ca un lucru ii poate face rau pestelui ca sa-l interzici. Nu ai nevoie sa te convingi, presupunerea e suficienta, mai ales cand e confirmata de regulamentele altor lacuri - care se pot baza, de fapt, tot pe presupuneri.

Pestii mari sunt prea pretiosi ca sa faci experiente pe ei cu linie principala de fir textil, carlige piggyback sau alte lucruri. Le interzici si ai rezolvat problema. As paria ca, pe marea majoritate a lacurilor care le interzic, nici macar n-au fost folosite vreodata, administratorii pur si simplu s-au aliniat la tendinta generala.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 8:26 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
Ai dreptate.
Totusi linia principala din textil, folosita corect eate mai putin periculoasa pt pesti si lac decat cea mono. Rainbow lake este probabil lacul cu cea mai mare densitate de pesti mari (exceptand Euroaqua , pret prohibitiv) din lume, lacul este mai complicat decat orice alt lac din Europa si cu toate astea acolo se incurajeaza folosirea textilului. Trebuie insa sa o faci responsabil.
In ultimii 6 ani am peacuit aproape exclusiv cu textil, am pierdut mai putini pesti in agatatura si nu am lasat nici macar 1 cm de fir in vreun lac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 9:10 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
De ce este mai periculos firul textil si ce inseamna sa il folosesti corect?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 9:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Serban Popescu scrie:
De ce este mai periculos firul textil si ce inseamna sa il folosesti corect?

Pentru ca nu se rupe, daca un peste se incalceste in el , nu are nici o sansa se se rupa plus ca face rani mai adaci odata strans pe peste ... nu am vazut nici o plasa de pescuit din monofilament , odata ce pestele s-a incalcit intr-o imbarligatura de textil in apa ii cam victima. Ii si mai greu de indepartat decat un monofilament din apa . Sa pescuesti responsabil cu textil inseamna ca daca s-a agatat sa mergi cu barca deasupra si sa incerci in toate felurile posibile sa il eliberezi iar daca nu se poate atunci sa lasi in apa cat mai putin posibil din fir.

Cipica are dreptate , daca il folosesti responsabil la plantat ii ok , dar nu toata lumea ii responsabila si daca mai intervine si bautura atunci cam dispare orice urma de responsabilitate asa ca administratorii prefera sa il interzica din start. Pe rainbow merg numai pescari responsabili si educati in acest stil de plantat , nu se pot compara pescarii ce frecventeaza Rainbow cu cei de pe lacurile din Romania sau Ungaria

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 9:33 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KRo scrie:
face rani mai adaci odata strans pe peste


Acelasi lucru se intampla si in cazul pasarilor. Pasarile se pot incurca si in textil, si in mono, dar textilul le raneste mai tare cand incerci sa le eliberezi.

Pe lacurile din Romania densitatea de pasari e relativ redusa, dar pe multe lacuri din Anglia e plin de pasari si administratorii interzic firele textile si cu gandul la ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 9:03 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
Stiu ca nu toata lumea e responsabila dar nu am pretentia ca cei ce pescuiesc pe MV2 sa dea cu textil. Sunt cateva locatii in Romania unde pescarii au calitate umana mai ridicata decat media pescarilor, stilul de pescuit se preteaza pescuitului cu textil si cu toate astea textilul e interzis.
Nu am vazut nici un peste ranit de textil in cei 6 ani de cand il folosesc (nu inteleg cum ar putea fi ranit), cat despre pasari...
Atata timp cat folosesti un inaintas rezistent si suficient de lung (10 m) sunt foarte rare situatiile in care firul se agata pe traseu si nu poti sa ol scoti din agatatura, ca sa nu mai spun ca exista o gramada de metode de a scoate un fir, fie el mono sau textil, din orice agatatura. Trebuie doar sa vrei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 10:59 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Pentru ca este vorba de textil ,la noi in Canada dar si in SUA pescarii de crap folosesc in majoritate fire textile ,groase, de la 50 lb. in sus .Pescuiesc exclusiv cu textil de 12 ani ,nu am avut nici o data pesti raniti de fir ,nici nu am vazut la colegi .Rupturi nu am avut nici o data ,taierea firului in scoici am mai patit ,dar destul de rar .Cind se intimpla sa agat ,tot timpul am ruptura de la firul mai subtire al monturii ,care este de 25 lb.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 11:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Alexandrusp scrie:
Buna seara ! Pentru pescuitul la distanta (plantat) ce fel de fir sa pun pe tambur ? monofilament sau textil ? Multumesc si o seara faina !

Ieftin si foarte bun...din Decatlon Sufix Tritanium (rosu) de 0,40 mm. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Lun Mar 28, 2016 7:40 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 06, 2016 8:49 pm
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Probabil cel mai cunoscut fir cu elasticitate redusa e Shimano Technium.

In general, am folosit fire cu elasticitate normala, lucru care nu m-a incomodat. Daca ai un sistem de semnalizare bun, te descurci.

Pentru sezonul care urmeaza am pus pe mulinete un fir nou, Shimano Tribal de 0,40mm, care la prima vedere pare a avea si el o elasticitate redusa, ca si Technium, dar ramane de vazut cum se va comporta in practica.

Salut!
Cum s-a comportat Shimano Tribal de 0,40 , este mai bun decat Sufix Tritanium?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: