CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 4:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fire pescuit distanta
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 8:04 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 09, 2015 10:26 pm
Mesaje: 2
Buna seara ! Pentru pescuitul la distanta (plantat) ce fel de fir sa pun pe tambur ? monofilament sau textil ? Multumesc si o seara faina !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 8:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Pe orice balta de plantat , administrata de cineva , este interzis firul principal sa fie textil ,chiar si inaintas textil , foloseste monofilament de 0.30-0.35 ca fir principal si daca ai agatatura poti pune un inaintas mono de 0.40-0.45 si eventual un tronson de leadcore

Textil ca fir principal folosesti eventual pe mulineta de marker.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 8:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Incearca un monofilament gros, de 0,40-0,45mm. Cel mai gros care iti incape intr-o cantitate suficienta pe tambur. Firele groase sunt ceva mai putin elastice, ceea ce nu e rau, iar pentru plantat n-are sens sa folosesti decat fire groase.

Eventual, daca plantezi la distante foarte mari si iti pui problema ca elasticitatea unui fir mono ingreuneaza semnalizarea, poti sa apelezi la monofilamente cu elasticitate redusa.

Firele textile sunt foarte scumpe daca vrei sa le folosesti ca linie principala, pe unele lacuri private sunt interzise, cum spune si Roland, iar multora nu le place senzatia pe care o ai cand pescuiesti cu ele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 8:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 09, 2015 10:26 pm
Mesaje: 2
Multumesc frumos de raspunsuri ... imi puteti da exemple de fire care au o elasticitate scazuta. Dumneavoastra ce fire folositi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Lun Mar 16, 2015 8:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Probabil cel mai cunoscut fir cu elasticitate redusa e Shimano Technium.

In general, am folosit fire cu elasticitate normala, lucru care nu m-a incomodat. Daca ai un sistem de semnalizare bun, te descurci.

Pentru sezonul care urmeaza am pus pe mulinete un fir nou, Shimano Tribal de 0,40mm, care la prima vedere pare a avea si el o elasticitate redusa, ca si Technium, dar ramane de vazut cum se va comporta in practica.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 6:18 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
Salut! Daca regulamentul lacului permite (numai in Romania administratorii sunt speriati de firul textil, la Rainbow, in Franta este obligatoriu ;) ) foloseste textil. ca si cost initial este mai scump dar ai avsntajul ca il poti folosi 4-5 sezoane fara probleme.
Daca esti constrans de regulamente si trebuie sa folosesti mono, cea mai buna varianta pe care o stiu e Technium de 0.40mm. Are doua dezavantaje: e aproape la fel de scump ca si textilil si nu se vede noaptea aproape deloc. Ultima Power Cast este iarasi o varianta f buna di avantajul este ca se gasese si diametrul 0.45 mm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 11:11 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ciprian Ene scrie:
numai in Romania administratorii sunt speriati de firul textil, la Rainbow, in Franta este obligatoriu


Nu numai in Romania. Pe multe lacuri din Anglia, ca si pe multe lacuri din Franta administrate de englezi, cum ar fi Gigantica sau Graviers, firul textil nu e permis ca linie principala pe lansetele de pescuit. Doar pe lansetele de nadire sau de marcaj.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 2:16 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Eu am folosit Korda Subline 0.43 intr-o partida pe Varlaam la recomandarea lui Andi Sivu si pare o optiune foarte buna. L-am mai folosit in cateva partide aruncat din mana pe distante mici si am fost multumit de el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 7:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
discutam despre pescuit plantat. la Gigantica nu se planteaza iar la Graviers intr-adevar este interzis. In Germania este permis, toti italienii dau cu textil, francezii deasemenea. evident ca exista exceptii. ideea este ca nu textilul este raul din pescuitul romanesc iar folosirea lui are multe avantaje.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit distanta
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 7:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ciprian Ene scrie:
ideea este ca nu textilul este raul din pescuitul romanesc iar folosirea lui are multe avantaje.


De acord.

Comentariul meu se referea la ideea ca doar romanii sunt speriati de ele. Interzicerea firelor textile ca linie principala nu s-a inventat in Romania, e o prevedere copiata din regulamentele lacurilor occidentale.

Din perspectiva unui pescar experimentat, se poate pescui foarte bine cu ele. Dar din perspectiva administrarii unui lac cu exemplare de crap mari, te intereseaza sa elimini din start cat mai multe lucruri care pot crea probleme. Elimini carligele model piggyback sau alunele tigrate sau leadcore-ul sau firul textil ca linie principala. Elimini toate lucrurile care prezinta pericol daca sunt folosite gresit. Daca sunt folosite corect, nu sunt periculoase, dar nu toti clientii unui lac sunt la fel de experimentati.

Daca firele textile sunt permise, e adevarat ca pot fi o solutie buna.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: