CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 3:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 11, 2015 2:11 pm
Mesaje: 3
Buna ziua.Am ajuns pentru prima data pe un forum despre pescuit deoarece sunt in impas cu alegerea firului pentru forfac. Folosesc ca si linie fir Awa-shima ion powerC 0,25mm ,inaintas textil Hi-seas 30lb si forfac Sufix herculine heavy 15lb. Sunt multumit de toate cu o singura exceptie : sufix-ul nu prea rezista la abraziune. Am intrat pe "n" site-uri si tot nu am certitudinea ca as putea alege un fir mai bun , doar daca cumpar 8-10 tipuri de fire pentru forfac , sa le studiez in amanunt dupa care sa aleg unul . Nu cred ca exista cineva sa procedeze astfel!! :shock: Asa ca cer ajutorul celor cu experienta care au trecut prin mana lor poate zeci de brand-uri cu fire de forfac. Imi poate spune cineva daca gasesc un fir foarte moale , subtire ,fara camasa si ceva mai rezistent la abraziune ca sufix-ul ?
P.S. Consider ca e foarte impotant firul de forfac asa ca nu are rost sa facem referire la preturi.
Astept raspunsuri. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 4:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
aditibi scrie:
forfac Sufix herculine heavy 15lb. Sunt multumit de toate cu o singura exceptie : sufix-ul nu prea rezista la abraziune.


Firele textile de 15lb nu sunt cele mai indicate pentru rezistenta la abraziune. Daca folosesti Herculine Heavy si esti multumit de supletea firului, incearca versiunea de 30lb pentru comparatie.

Ca alternativa, uite-te si la Sufix Kameleon de 35lb. E un fir textil cu camasa, dar o poti curata daca vrei, iar miezul textil e rezistent si mai strans impletit decat Herculine Heavy.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 6:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 11, 2015 2:11 pm
Mesaje: 3
Multumesc. Ambele variante cred ca o sa functioneze, dar nu o sa am un forfac mai gros?Nu gasesc la alte brand-uri ceva subtire si cu rezistenta mai mare la abraziune?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 6:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cu cat firul e mai subtire, cu atat rezistenta la abraziune e mai mica.

In ce fel de structuri abrazive pescuiesti si de ce vrei un fir cat mai subtire?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 6:52 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus.
Una din calitatile, in ceea ce priveste functionalitaeta firului cu camasa, este aceea de a rezista la suprafete abrazive(scoici etc.) ...alta ar fi ca, firul nu se incurca in aruncare ca unul fara camasa s.a.m.d! Un fir fara camasa nu este pentru asa ceva, dar daca tot doresti un astfel de fir, incearca sa tii cont de recomandarile lui Vlad...sfaturile lui, vin din experienta acumulata de-a lungul timpului, pe malul baltilor etc.
O seara buna.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 11, 2015 6:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 04, 2015 7:58 am
Mesaje: 63
Salut! Materialele pt monturi rezistente la abraziune nu au mai nimic in comun cu finetea. daca vrei rezistenta la abraziune cauta fire de peste 35 lbs. folosesc fara probleme fire pt legat carlige cu rezistenta extrem de mare - 100 lbs. este clar ca montura nu e cea mai discreta dar am sanse mari sa scot pestele atunci cand trage. prefer o trasatura si un peste scos in dauna unor partide cu 3 trasaturi si doi pesti pierduti pt ca s-a taiat montura.
vad ca esti interesat de un fir moale. pentru conditii in care ai nevoie de rezistenta la abraziune poti incerca si o montura combi cu partea rigida alcatuita dintr-un fir de 0.5 mm


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 14, 2015 12:09 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 11, 2015 2:11 pm
Mesaje: 3
Dupa raspunsurile primite inteleg ca, indiferent de brand , la 15-20lb nu o sa gasesc nici un fir care sa aiba un plus la abraziune fata de Herculine Heavy. Intrucat sunt adeptul forfacurilor soft & sinking , am sa urmez sfatul lui Vlad cu privire la folosirea firului Kameleon fara camasa si o sa o fac progresiv incepand cu 25lb. Sper sa constat un plus fata de varianta Herculine 15lb. Va multumesc. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 28, 2015 6:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Imi puteti recomanda va rog un fir textil suplu pentru monturile combi?Multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 28, 2015 8:17 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sufix Herculine Blend sau Herculine Heavy de 20lb - ambele fire sunt scufundatoare.

Daca vrei un fir textil foarte moale si care sa nu fie scufundator, poti sa incerci Sufix Nuflex de 20lb.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 28, 2015 8:59 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
adnov scrie:
Imi puteti recomanda va rog un fir textil suplu pentru monturile combi?Multumesc.


Kryston Silkworm.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: