CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 10:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 9:34 am
Mesaje: 2
As vrea sa va deranjez cu o mica nelamurire , referitor la montura withy pool ! Montura am inteles ca as putea sa o fac si cu fir textil obisnuit , nu camasuit! Ideea este as putea atasa si un saculet solubil pe ea fara sa afectez mecanica ei , si sa nu se incurce sau sa rateze pestii?
Va multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 11:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Teoretic se poate atasa un saculet, acum orice montura in lansare se poate incurca, nu iti garanteaza nimeni reusita, aceasta montura este folosita in special la pescuitul plantat. Cat despre saculet, ar fi mai indicat unul de diametru scazut, tras pe forfac,daca ti sa folosesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mar 15, 2017 11:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Montura Withy Pool nu e folosita in special la plantat... decat de mine. :)

Montura Withy Pool, ca si alte monturi de pop-up, a fost gandita sa fie folosita la pescuitul lansat si poate fi legata in asa fel incat sa nu se incurce. Ii poti atasa un mic sac de PVA, dar la fel de bine poate fi pusa cu totul intr-o punga de PVA, mai ales daca forfacul e facut dintr-un material suplu.

Mai mult decat alte monturi, montura Withy Pool mi se pare deschisa oricaror experimente - materialul forfacului, lungimea forfacului, tipul carligului, forma tubului termo etc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Mar 16, 2017 8:13 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
In cazul acesta nu pot decat sa ii dau dreptate lui Vlad si ca sa reformulez, din ce am "vazut" pe la noi aceasta montura este folosita destul de rar, cu preponderenta in pescuitul plantat. Eu am folosita prima data sezonul trecut in primvara in cateva partide si am ramas surprins placut (pescuit lansat).Am folosit un forfac camasuit 15-17 cm, pe care am tras un saculet solubil de diametru mic cu o lungime de aproximativ 5-7 cm.

Problema care am intampinat-o eu... dupa fiecare peste sau la doi pesti, se rupea acel "anou cu filet" numit pop-up pegs de la ace.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Mar 16, 2017 8:36 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Arhip Andrei scrie:
Problema care am intampinat-o eu... dupa fiecare peste sau la doi pesti, se rupea acel "anou cu filet" numit pop-up pegs de la ace.
Există și varianta metalică a acestor pop-up pegs:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Mar 16, 2017 8:59 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
Da,mersi, le-am gasit si eu,dar am zis sa specific o problema care am intampinat-o pentru a fi evitata :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Mar 16, 2017 6:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Eu nu am patit niciodata sa m-i se rupa acel surub de plastic. In ceea ce priveste eficacitatea monturii eu unul am pescuit-o mult si in diverse situatii. Cel mai bine am prins atunci cand am plasat-o precis pe un pat de nada, in special daca acesta era format din seminte. Cu toate ca montura ar trebui sa prinda pescuita izolat, fiind o montura de atractie, eu unul nu am avut succes cu ea in acest mod. Am prins, dar total intamplator si nu mai mult de un peste. Poate gresesc eu undeva, dar atunci nu-mi explic cum de prind bine pe un pat de nada. Chiar si in prezenta patului de nada, daca montura nu e cum trebuie pestii ar trebui sa o evite. Trebuie sa mentionez ca am scos montura din apa si am pus in loc o montura cu boilies sau peleta si uneori trasatura a venit imediat, deci montura a fost plasata intr-un loc cu pesti si cu toate astea trasatura nu a venit. In special folosesc pop-up pinneaple and banana de la Dynamite Baits, dar si alte pop-up-uri de calitate cum ar fi cele de la Solar, Nutrabaits sau Oozing pop-up de la Sonubaits, deci nu cred ca pop-up-ul este de vina. Poate ma ajutati voi sa dezleg misterul sau poate impartasiti felul in care o folositi voi si cu ce rezultate ;) .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Mar 16, 2017 8:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian Novac scrie:
Cu toate ca montura ar trebui sa prinda pescuita izolat, fiind o montura de atractie, eu unul nu am avut succes cu ea in acest mod.

Montura in sine nu poate fi de atractie, doar pop-up-ul poate fi de atractie. Montura dateaza insa de la sfarsitul anilor 80, dinaintea aparitiei pop-up-urilor de mare atractie in sensul in care le cunoastem astazi, deci nu trebuie asociata automat cu genul asta de pop-up-uri.

E o montura in legatura cu care am avut foarte mult feedback de la pescari si o parte din feedback a fost rezervat sau chiar negativ, ceea ce mi se pare usor de inteles pentru ca eu insumi m-am intalnit cu situatii in care montura n-a produs nimic semnificativ si am renuntat la ea. Cu toate astea, o consider o montura utila si eficienta pentru ca au fost multe cazuri in care mi-a salvat partida. Mi-a prins singurii pesti sau cei mai mari pesti sau a prins mai multi pesti decat alte monturi etc.

S-ar putea ca explicatia in cazul tau sa tina mai mult de un specific al lacului, nu de un specific al monturii. Am folosit montura pe aproape toate lacurile pe care am pescuit in ultimii ani si nu s-a comportat la fel pe toate lacurile. Nu toti pestii au raspuns la fel la montura si la pop-up-uri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mar 22, 2017 5:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 9:34 am
Mesaje: 2
Poate sa mai discutat si nu am gasit , dar as dori sa stiu pt un carlig de 2 sau 4 care ar fi greutatea optima pentru alica de plumb?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Mar 22, 2017 9:44 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Depinde de marimea pop-up-ului pe care il folosesti. Ma gandesc ca la asa o marime vei folosi pop-up de 18 sa 20. Eu intotdeauna echilibrez montura la balta. Incerc pana imi iese cum trebuie. Adaug alice sau alica, dupa caz, pana se echilibreaza asa cum imi doresc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: