CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Ian 29, 2015 11:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
andrei incearcale si pe urma mai vorbim, am dat bani pe tot felul de carlige, dar pana la urma te intereseaza sa-l prinzi nu sa-l julesti. eu m-am oprit la Ace si la PB si dupa rezultate nu-mi pare rau cand dau banii pe ele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Ian 29, 2015 11:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 11, 2014 12:05 pm
Mesaje: 20
Am incercat si sincer mi-am cam luat-o din partea multor firme de renume.
Korda - la un plic minim 1 rebut. (am gasit maxim 3)
Gamakatsu G-Carp Pop-Up MB1 - un crap de 5kg mi-a strambat un carlig nr 4. Am crezut ca am nimerit eu un carlig defect dar aventura s-a repetat. (am poze cu dovada..)
Ashima tc3 d-rig- m-am impacat bine cu ele
Gardner Mugga- nu am ce sa le reprosez
Solar long shank respectiv wide gape - nu stiu de ce dar nu m-am impacat deloc cu ele. Am avut cele mai multe rateuri. Poate a fost si vina mea dar din 3 lansete/riguri in apa e cam dubios sa nu reusesti sa aduci un crap la mal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Vin Ian 30, 2015 12:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
si eu am incercat din cele enumerate de tine solar, korda si gamakatsu, cel din urma parca avea un plus fata de cele doua, dar eu unul nu mai incerc deocamdata altele. ace si pb se preteaza cel mai bine la monturile pe care le folosec. eu unul nu am auzit sa se planga cineva de ele pana acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Dum Feb 14, 2016 7:03 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 14, 2014 8:59 am
Mesaje: 96
La rugamintea colegului de forum Florinalin , incerc sa-i dau un raspuns legat de aceasta montura. Ieri si azi am folosit pentru prima data montura withy pool , dintr-un considerent simplu : este o montura de primavara , o montura de apa rece , o montura care speculeaza curiozitatea crapului , fara a fi selectiva. Iar eu exact asta am urmarit acum , la o zi dupa dezghet , sa speculez curiozitatea pestelui , iar in cazul in care la monturile clasice cu critica mica si solubila n-as fi avut rezultate , metabolismul pestelui fiind incetinit foarte mult , deci fiind posibil ca inca sa nu se hraneasca , macar o montura sa-i starneasca curiozitatea prin atractia vizuala si olfactiva cu un pop-up de ananas&n-butyric.N-o sa insist asupra monturii , care am realizat-o dupa toate "standardele" , cu o mica precizare : am folosit fir camasuit , cu o camasa mai rigida (sufix black skin de 15 lb) la care nu i-am decojit deloc camasa pentru a nu avea probleme la aruncarea din mana , adaptor whity pool fox si carlig nr 6 ace scs , intr-un forfac scurt de 13-15 cm. Rezultatul : peste asteptari , tinand cont ca nu m-a interesat selectia , ci doar sa incep sezonul cu capturi , aceasta montura aducandu-mi pesti frumosi pe saltea. Asa ca de azi inainte , pentru situatii care o impun aceasta montura o voi folosi fara rezerve.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Feb 15, 2016 5:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
nicu7193 scrie:
este o montura de primavara , o montura de apa rece

Nicu, poti sa dai cu montura Withy Pool tot anul, nu numai la inceputul sezonului.

Nu e o montura de apa rece, e o montura pentru orice situatie in care pestele se hraneste slab (lucru care se intampla si vara) sau in care alte monturi nu dau randamentul scontat, indiferent de motiv. De asemenea, e o montura care permite evaluarea rapida a unei zone.

nicu7193 scrie:
o montura care speculeaza curiozitatea crapului , fara a fi selectiva.

Montura nu speculeaza curiozitatea crapului, n-are cum. Lucrul asta il face eventual momeala. Insa montura e eficienta si cu momeli simple, culcate pe substrat, nu numai cu pop-up-uri viu colorate.

Daca vrei sa faci si o oarecare selectie cu montura Withy Pool, foloseste-o cu pop-up-uri mari, de 24-26mm, rulate pe mix de boilies cu granule de pluta si bine deshidratate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Mie Feb 17, 2016 7:53 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 14, 2014 8:59 am
Mesaje: 96
Vlad , cand am mentionat ca e o montura de apa rece , nu credeam ca s-ar intelege ca n-ar fi eficienta in restul sezonului , ci ca la inceput de sezon , cand apa abia s-a dezghetat , e cel mai bun moment sa folosesti aceasta montura , tocmai pentru a evalua situatia (asa cum ai spus tu) si cand nu urmaresti neaparat trofee. La fel cum era clar ca montura singura nu ar avea cum sa speculeze curiozitatea crapului , daca n-ar fi avut atasata de ea si momeala , iar in cazul monturii withy pool tocmai modul de prezentare , ridicata de pe substrat , cu carligul camuflat sub o momeala , de regula , flotanta si atragatoare , atat coloristic cat si prin aroma , cred ca ar determina un crap cat de apatic sa o incerce. Ar fi ca si cand , dupa o masa copioasa , satul fiind , nu te poti abtine sa nu gusti putin si dintr-o prajitura delicioasa. Eu asa vad lucrurile , iar faptul ca montura merge si cu momeli scufundatoare , nu contest , dar eu n-as folosi-o altfel decat cu pop-up. De fapt nici pe tine nu te-am vazut sa o folosesti cu alte momeli (si nu cred ca am ratat vreo emisiune de-a ta :lol: )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 18, 2016 11:27 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
nicu7193 scrie:
cand am mentionat ca e o montura de apa rece , nu credeam ca s-ar intelege ca n-ar fi eficienta in restul sezonului

Daca spui ca e o montura de apa rece, se intelege ca e o montura de apa rece. N-are cum sa se inteleaga altceva.

In realitate, montura n-are legatura cu temperatura apei. E foarte buna pe apa rece, dar poate fi folosita oricand.

Parca te vad c-o s-o folosesti si la vara! :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Joi Feb 18, 2016 5:46 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 14, 2014 8:59 am
Mesaje: 96
Sa fi sigur , acum dupa ce am prins cu ea. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Mar 07, 2016 6:50 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 26, 2016 4:23 pm
Mesaje: 8
Localitate: Iasi
Ar merge montura asta cu un carlig Fudo de genul asta, am mai multe marimi. http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... g-tfc-5295
Intreb pentru ca mi-a recomandat cineva carligul asta si as vrea sa-l testez. Mai am in trusa Korda Kurv Shank, Long Shank, Kaptor si Nash Fang X. Daca nu se potriveste pot lua altele, nu e problema.
Firul de forfac trebuie sa fie moale sau merge si cu camasa?
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Montura Withy Pool
MesajScris: Lun Mar 07, 2016 8:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
mironalin scrie:
Ar merge montura asta cu un carlig Fudo de genul asta, am mai multe marimi. http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... g-tfc-5295
Intreb pentru ca mi-a recomandat cineva carligul asta si as vrea sa-l testez. Mai am in trusa Korda Kurv Shank, Long Shank, Kaptor si Nash Fang X. Daca nu se potriveste pot lua altele, nu e problema.
Firul de forfac trebuie sa fie moale sau merge si cu camasa?
Multumesc.

foloseste un model kurv shank

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: