CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: chod rig
MesajScris: Sâm Iun 15, 2013 5:21 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Se poate folosi aceasta montura si pe lacuri fara agatatura ?Cam care sunt limitele de greutate pentru plumb la chod rig?

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: chod rig
MesajScris: Sâm Iun 15, 2013 7:03 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Se poate folosi fara probleme, in esenta e doar o montura elicopter.

Nu exista o limita de greutate a plumbului pentru o montura. Exista o limita de greutate pentru fir si pentru lanseta.

Greutatea plumbului o alegi in functie de cum vrei sa lucreze montura (poate conta daca e culisanta sau semifixa), de natura substratului, de puterea lansetei, de rezistenta liniei principale sau inaintasului si de distanta la care vrei sa arunci.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: chod rig
MesajScris: Dum Iun 16, 2013 12:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Salut vali ,
am si eu o problema asemanatoare, pe raul mures pescuiesc in agataturi sau in imediata apropiere (exact in marginea lor). eu dau cu monturi in line forfac de 15 cm

ce montura imi recomanzi tinand cont ca pescuiesc pe o apa salbatica la care fundul aei este doar lespezi de piatra (si curentul impinge plumbul sub piatra unde sunt adunate crengi etc si plumbul se agata inevitabil acolo ) cert este ca acele lespezi sunt o capcana rela si inevitabila pentru monturile ce le folosesc . de acea am ales optiunea sa pescuiesc in marginea lor (dar este frustrant sa vezi ca iti sar pesti in fata monturilor :lol: si de acea apelez la ajutorul tau \vostru ..
va rog daca se poate sa ma sfatuiti cum pot sa pescuiesc in cea capcana pe care mi-o intinde crapul :lol:
patul de nada pe patul de nada bun este exclus (pestele are destula nada naturala si devine sperios la o nadire consistenta)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: