CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:17 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Chod rig
MesajScris: Vin Dec 26, 2014 3:31 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
In sezonul urmator ,as dori sa incerc aceasta montura ,primavara foarte devreme ,pescuiesc pe zone cu apa mica 1,2-1,5 m ,cu cubstrat milos ,amestecat cu ramasite de bradis si frunze .Cine foloseste aceasta montura ,va rog faceti o prezentare ,cum lucreaza ,materiale folosite ,ce sistem de nadire se preteaza cu aceasta montura .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chod rig
MesajScris: Vin Dec 26, 2014 11:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Salut Vali,
Nu am experienta in a pescui cu astfel de prezentari insa si mie mi-a facut cu ochiul aceasta prezentare. Eu m-am gandit la asa ceva, daca as putea inlocui plumbul cu un momitor, chiar si un plumb de pasta, ar iesi un pop-up pe o farfurie de nada. La anul am sa incerc aceasta prezentare, pe Carpology.net am gasit poza.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chod rig
MesajScris: Lun Ian 16, 2017 7:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 16, 2014 12:25 pm
Mesaje: 53
Localitate: Ploiesti
Bună seara, pentru cei care au folosit montura Chod, cat de eficienta o considerați? Este mai eficienta decât Withy pool? O considerați o montura potrivita pentru toate tipurile de substrat? Are vreun rol în selecția mărimii crapului? Mulțumesc.

_________________
Repetitia este mama invataturii!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chod rig
MesajScris: Lun Ian 16, 2017 8:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
bdan81 scrie:
Are vreun rol în selecția mărimii crapului?

Fara legatura cu montura chod, un comentariu legat de problema selectiei:

Nu cred ca exista vreo montura de pop-up care sa poata face selectie. Atata vreme cat boiliesul e apropiat de carlig, cum e la toate monturile de pop-up pe care le stiu, e greu de facut selectie din montura.

La Withy Pool, care e o montura pe care o cunosc foarte bine, poti sa faci o oarecare selectie din momeala, folosind pop-up-uri mari (24mm) si care sa nu iasa in evidenta - adica pop-up-uri pe mix de boilies, fara culori stridente si fara multa aroma.

Dar in niciun caz nu ai cum sa faci selectie in felul in care poti face cu o montura care permite distante mari (de la 3cm in sus) intre carlig si boilies.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chod rig
MesajScris: Lun Ian 16, 2017 10:19 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Pentru pescuitul lansat este una din cele mai eficiente monturi fiind "100% antitangle" si poate fi de un real ajutor mai ales cand pescuim la distanta mare. Un alt aspect care l-am remarcat este ca de multe ori trecerea la o montura chod in perioade de acalmie a produs trasaturi.
Un alt aspect important este si prezentarea monturii indiferent de substrat, aproape ca nu exista substrat pe care sa nu poti pescui cu ea.
Daca este mai eficienta sau nu decat Withy Pool nu stiu dar in cazul pescuitului lansat este in mod sigur mai potrivita.
Legat de selectie, nu stiu daca a fost intamplare sau nu, eu nu am prea prins pesti mici cu ea. Daca stau bine sa ma gandesc nu cred ca am prins vreun crap sub 7-8 kg de cate ori am folosit-o. Am vazut un filmulet pe youtube al celor de la Korda legat de o montura asemanatoare (hinged stiff rig) in care spuneau ca exista cazuri in care pestii mici o evita din cauza ca momeala este la nivelul ochilor iar cei mari nu fac diferenta intre o momeala flotanta si una de pe substrat fapt sesizat in anumite filmari sub apa.

https://www.youtube.com/watch?v=DvAjrHsXVMQ


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chod rig
MesajScris: Lun Ian 16, 2017 10:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
horatiu sibianu scrie:
Am vazut un filmulet pe youtube al celor de la Korda legat de o montura asemanatoare (hinged stiff rig) in care spuneau ca exista cazuri in care pestii mici o evita din cauza ca momeala este la nivelul ochilor iar cei mari nu fac diferenta intre o momeala flotanta si una de pe substrat fapt sesizat in anumite filmari sub apa.
În Masterclass - Volumul I (Hinged Stiff Rig) Elliott Gray susține că montura sa este selectivă, doar pentru pește mare. Primele două minute sunt relevante în acest sens (se poate alege și subtitrarea în limba română).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chod rig
MesajScris: Mar Ian 17, 2017 10:03 am 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 16, 2014 12:25 pm
Mesaje: 53
Localitate: Ploiesti
Va multumesc de raspunsuri, am trecut si prin topicul "Carlige Chod" in care am gasit idei bune, in special nodul facut de Terry Hearn.

O intrebare as mai avea, ati expermentat rateuri in drill cu aceast rig?

_________________
Repetitia este mama invataturii!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chod rig
MesajScris: Mar Ian 17, 2017 12:29 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
bdan81 scrie:

O intrebare as mai avea, ati expermentat rateuri in drill cu aceast rig?


Nu cred ca exista montura perfecta din acest punct de vedere insa de multe ori nu montura este cea care provoaca rateul. Ce am observat la chod rig sau la alte monturi asemanatoare, unde se folosesc momeli flotante si distanta intre momeala si carlig este mica, este ca inteparea se face mai in spate (mai aproape de cerul gurii) si asfel sansele ca pestele sa scape in drill sunt mai mici fata de o montura unde inteparea se face in marginea buzei.
Oricum nu este o regula, sunt multe lucruri care se intampla sub apa si care noi doar le presupunem.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: