CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:41 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 8:31 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
In cazul asta imi intelegi frustrarea!

La Teiu am folosit-o in ultimele 4 partide (2 din mana, 2 plantate pe cel putin 2 lansete). In ultima, din w. trecut, de 48 h, am "mers" timp de 24 de ore pe toate 4 lansetele cu montura asta. Rezultatul: o zi senina si un somn lin.

Am folosit:
- adaptor Fox
- carlige Fox KURO S3
- Spiker de 15 mm de la Solar
- fir suplu, dar si camasuit
- pop-up-uri DB Fluro Pineapple&Banana, Two Tone Sqid&Scopex, CC Moore Meteor toate de 15 mm.

Atasez si o poza, cu specificatia ca erau mai curbate in timpul partidei. Le-am intins in cutia de forfacuri intre timp.


Fişiere ataşate:
wp.JPG
wp.JPG [ 21.8 KiB | Vizualizat de 9454 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 9:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am idee de ce n-ai prins, montura e facuta corect. Prindeai la alte monturi de pop-up si la asta nu?

O sa ajung la Teiu in zilele urmatoare si o sa incerc si WP, poate am mai mult noroc. Cum spuneam, insa, nu mi se pare o montura pe care as fi tentat sa o folosesc la Teiu, unde substratul e dur si unde am prins cel mai bine la boiliesuri scufundatoare. In plus, WP nu e o montura selectiva. La Teiu, problema mea era sa fac selectie, daca se poate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 10:07 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
N-am prins la nici o montura de pop-up, si nici cei cu care am mai vorbit. Am incercat-o pt. ca m-am gandit ca, fiind abundenta de peste, probabilitatea de a prinde la ea ar fi fost mai mare. Nu ma interesa in mod special talia pestilor. Dar nici pe alte balti, unde densitatea de peste este mai mica, nu a dat rezultate. Si acolo am prins la montura de pop-up (folosesc in special multi rig, din comoditate).

Cred ca o sa renunt o perioada la ea.

Daca o incerci si ai rezultate, te rog sa-mi vinzi si mie secretul. Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 10:37 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Poate ca pestii de la Teiu nu raspund (uneori sau deloc) la monturi de pop-up. Se poate intampla.

Acolo unde raspund, insa, am prins cu monturi Withy Pool (simple sau cu elastic) mai bine sau mai repede decat cu alte monturi. In ultimul an, de exemplu, pe Caldarusani, Tancabesti, Horgesti, Periprava, Sisterea, Chiroiu, Magura si altele. Mi s-a intamplat sa nu prind decat la monturi Withy Pool sau sa prind la ele cel mai mare peste al partidei.

Pe Bazinul 8, de la Periprava, am filmat in aprilie o partida in care, timp de vreo doua zile, daca imi aminesc bine, n-am prins niciun peste (desi era peste destul) la monturi cu boiliesuri scufundatoare. Nu prindeam decat la pop-up-uri, pe monturi Withy Pool. Cazuri si cazuri...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 10:46 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
:(

Stiu Vlad, am urmarit emisiunile tale si am citit ce-ai scris. Citesc mult si ce pot de pe la englezi, si o lauda si ei.
Se pare ca sunt eu ghinionist cu montura asta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 10:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
WP mie mi se pare montura care prinde cel mai repede si cel mai des. La ultima mea partida de pe Sisterea numai cu ea am prins. Atat sub forma de bungee rig cat si clasica. Pop-upuri folosite au fost de la Dynamite de Cocconut si de la Rod Hutchinson Mega Spice. Am prins foarte bine in comparatie cu restul baltii. Eu ca si carlig folosesc PB Super Strong Hook. Esential mi se pare nada ce o arunci peste aceasta montura, atat ca si cantitate cat si calitate si forma.
Spre deosebire de poza de mai sus, nu stiu daca are vreo importanta pentru ca nu am incercat dar eu, nu trag adaptorul asa de sus pe tija carligului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 11:03 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Inca o chestie care s-ar putea sa fie utila, la lansat folosesc fire cu camasa pentru ca altfel se incalceste in lanseu, iar ca sa bebeficieze de flexibilitatea oferita de firul suplu, decojesc camasa intre adaptor si plumb (acea portiune de 2-3 mm). - Functioneaza foatre bine.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 11:09 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
Referitor la nada, am citit prin forum ca, pt. monturile pop-up, nu este f. important cu ce nadesti (parca era discutia legata de folosirea la carlig a acelorasi boilesuri cu care se nadeste); poti sa fi mai explicit, te rog? Eu am nadit (nu amestecat) de la boiliesuri tari si solubile, pelete, pana la porumb tare si alte seminte, in speranta ca macar un ten ma baga in seama.

Adaptorul l-am tras asa pentru ca numai in pozitia asta era continuitate intre firul principal si spikeul pe care se pune pop-up-ul. Asa am vazut ca trebuie facut (la Vlad).

La lansat am folosit aceeasi solutie ca si tine.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 11:13 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 21, 2013 10:59 am
Mesaje: 26
Componentele si constructia monturii cred ca au relevanta in momentul in care ai rateuri; eu n-am avut nici macar o prezentare. Pop-up-urile folosite mi-au dat mai mereu rezultate, singure sau cu snowman; in special cele mai mici de 10 mm.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Aug 02, 2013 11:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Iti spun ce arunc eu deobicei deasupra monturii si in cazul meu a functionat de fiecare data. 2-3 tipuri de boiliesuri, cu dimensiuni diferite, chiar si Shelf life (16-20-24mm). Important este sa fie exact deasupra monturii aruncate. Eu arunc 2 pumni deasuprea si un al treilea il imprastiu pe 1m patrat in jurul monturii. - A functionat mereu daca localizarea zonelor fierbinti a fost buna.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: