CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:22 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Oct 29, 2017 8:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am folosit carligele de care intrebi, dar nu vad de ce n-ar merge.

Modelul recomandat cu ani in urma de inventatorul monturii, Steve Renyard, era GLT Continental Penetrator 2. Un carlig cu tija curbata asemanator ca forma cu vechiul Nash Fang (nu cu actualul Nash Fang X) sau cu Ashima C420.

In perioada in care Steve Renyard a colaborat cu Nash, am vazut articole sau filme in care folosea la montura WP modelul Twister, care mi se pare o combinatie de Long Shank si Wide Gape. Pe de alta parte, Nash a publicat materiale despre montura si cu carlige Nash Fang X, deci un model Curve Shank standard.

Personal, am testat montura cu tot felul de carlige si e surprinzator cu cat de multe modele poate sa functioneze, daca e legata corect. Dintre carligele de tip Curve Shank, le prefer pe cele cu tija curbata ceva mai scurta, cum e Carp Spirit SCS. Carp Spirit are si un model cu tija curbata medie, MCS, care mi se pare mai putin potrivit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 03, 2018 5:08 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 04, 2017 4:05 pm
Mesaje: 10
Imi poate spune cineva,va rog,daca plumbii Fox Edges Kwik Change pop-up wight SWAN,pe care am vazut ca-i foloseste si Vlad,se pot pierde pe aruncare/recuperare sau drill ?
Am folosit pana acum,alice normale,luate de la stationar si mereu am avut probleme cu ele....plus ca montura nu arata asa bine cu ele !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 04, 2018 10:06 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In general, nu se pierd. Uneori se pot pierde, dar se intampla rar.

Alicele obisnuite de plumb se pierd mult mai des. Unele se pierd la fiecare peste.

De curand, au aparut alice de tungsten grele (1-3g) si de dimensiuni mari (chiar foarte voluminoase), care par sa fie suficient de grele sa ancoreze pop-up-uri fara sa li se adauge pasta de plumb. Nu le-am testat inca.

Alice de tungsten mari au existat si in trecut, insa aveau o fanta laterala, ca sa poata fi puse sau scoase de pe forfac, si se puteau pierde destul de usor. Nici nu erau suficient de grele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 04, 2018 1:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 04, 2017 4:05 pm
Mesaje: 10
Stii cumva si unde se gasesc la noi ?
M-am uitat la cateva magazine,dar nu am vazut in oferta,sau poate nu am fost prea atent !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 04, 2018 1:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca te referi la alicele de tungsten grele, inca nu se gasesc in Romania. Sunt si destul de scumpe si nu am certitudinea ca sunt exact ce trebuie pentru montura WP. Ramane de vazut.

Orice alica de plumb suficient de grea rezolva problema. Alicele de plumb costa putin si se gasesc peste tot.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 05, 2018 3:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 04, 2017 4:05 pm
Mesaje: 10
Multumesc de raspuns !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: