CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mai 09, 2024 3:36 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nod marcaj fir
MesajScris: Sâm Mai 31, 2014 6:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Claudiu Garlea scrie:
Ca sa nu mai pui in clips. Cand arunci si il ai pus in clips, nu e prea bine pentru fir, plus ca sunt multe mulinete care nu au un clips serios si este riscul ca clipsul sa zboare de acolo (am mai vazut la Power Liner problema asta, cei drept ODATA), sau ca firul sa fie taiat.


Am inteles care este scopul acestui nod, dar nu inteleg practic cum se foloseste.
In aruncare cum stiu cand ajunge firul la nod sa opresc aruncarea? sau trec una din mustatile nodului prin clipsul tamburului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nod marcaj fir
MesajScris: Sâm Mai 31, 2014 7:07 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Trebuie ceva experienta...
- primul pas este increderea in aruncare(trebuie sa arunci acolo unde iti doresti );
- pasul 2...urmaresti plumbul doar in prima parte a aruncarii;
- pasul 3...in a doua parte a aruncarii, te uiti la tambur si cand vezi firul de marker, pui stop( cu mana pe tambur);
Daca folosesti fire fluo, e mai simplu... poti face semn pe fir cu un marker permanent negru(pe 30-50 cm de fir).
O seara buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nod marcaj fir
MesajScris: Sâm Oct 18, 2014 5:34 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Oct 18, 2014 7:36 am
Mesaje: 13
Parerea mea este ca acest nod sau semn te ajuta sa pui tot timpul lanseta in acelasi loc daca pescuiesti in acest fel:
-lansezi pana langa marker sau exact la reperul la care vrei sa pescuiesti
-dupa ce ai verificat ca directia de pescuit e cea corecta
-faci nodul pe fir in fata inelului de varf (sau langa un alt reper al lansetei pe care-l preferi) sau faci un semn cu markerul pe fir
Cand scoti lanseta pentru a o incarca pui firul pe clips, mulinezi, schimbi momeala, lansezi pe directia stabilita si ai grija ca firul sa se intinda bine pe apa dupa care scoti firul de pe clips si astepti trasatura.
Cand aceasta vine scoti pestele, faci poze si-l eliberezi.
Dupa care:
-arunci mai puternic intr-o directie libera unde nu deranjezi pe nimeni
-mulinezi pana ajunge nodul sau marcajul la reperul stabilit mai inainte
-pui din nou firul pe clips si poti lansa din nou exact pe patul de nada

Trucuri bune de retinut:
1.De fiecare data cand lansezi cu firul prins pe marker pentru a evita reculul plumbului pe capat de lanseu trebuie ridicata lanseta cu varful in sus in asa fel incat socul sa fie preluat de rezerva de fir formata. Lanseta se tine lejer in mana pentru a fi trasa pe directia firului si va permite asezarea perfecta a acestuia.
2. Este bine ca la pescuitul la punct fix lanseta sa fie asezata pe picheti in asa fel incat sa fie in prelungirea firului. Va fi mult mai usor de lansat pe directia dorita chiar si in timpul noptii. Deasemenea dupa ce firul se aseaza se poate verifica la lanterna daca directia e buna.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: