CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mod de folosire Meteor
MesajScris: Mar Mai 21, 2013 3:19 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Salut Vlad ,stiu ca ai folosit o buna perioada boilies Meteor ,as avea doua intrebari .
1- pentru snowmen sa folosesc bila scufundatoare Meteor si pop up cu arome de fructe gen Hellraiser de la CCMoore ,ori este mai indicat tot Meteor si ca pop up .
2-pentru facut un pat de nada, pot folosi bile meteor impreuna cu fish meal gen n-gage xp si ceva pelete de acelasi fel ,ori sa folosesc numai Meteor ori numai n-gage xp si peletele aferente .
Eu pescuiesc in Canada ,pe fluviul StLawrence ,deci pesti salbatici ,sint ceva locuri unde pestii sint obisnuiti cu bile ,dar aici majoritatea pescuiesc fie cu porumb ,fie cu bile cu arome de fructe -ananas ,scopex ,banana . Acum am posibilitatea sa folosesc in cantitati mari Meteor , n-gage xp si as dori o sugestie cum se pot folosi .Multumesc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mod de folosire Meteor
MesajScris: Mie Mai 22, 2013 7:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Vali, combinatiile de boilies la o montura om-de-zapada nu cunosc decat o singura regula: orice se poate combina cu orice!

Faptul de a alege un pop-up fluo sau unul mat, eventual din acelasi mix cu boiliesul sau cu aceeasi aroma, ca la Meteor, tine doar de context. Nimeni nu-ti poate spune ce sa alegi, decat pestele. Uneori, pop-up-ul fluo atrage ciortanul si il evit. Alteori, e singurul pop-up la care prind peste si il prefer. Culoarea, aroma si o mie de alti factori pot sa-ti influenteze alegerea. Imi pare rau, nu am un raspuns aici, incearca mai multe formule si te vei lamuri.

In materie de pelete, nu ai neaparata nevoie de pelete complementare boiliesurilor. Foloseste pelete simple de halibut si de pastrav si vor fi suficiente. Ceva imi spune ca, acolo unde pescuiesti tu, cantitatea de pelete si, in general, de nada e cea mai importanta.

In locul tau, as lua cat mai mult mix Meteor, l-as rula cat mai simplu (n-as cheltui prea mult pe partea lichida) si l-as folosi in tandem cu pelete de halibut. Iar daca vrei peste mare, atunci bile uscate, mari, cu sau fara pop-up. Mai curand fara.

Hope this helps!

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mod de folosire Meteor
MesajScris: Mie Mai 22, 2013 9:50 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Multumesc frumos. Helps all the way ;) .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mod de folosire Meteor
MesajScris: Mie Mai 29, 2013 1:26 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Multumesc Vlad ,tactica de nadire a functionat . :D Toata povestea pentru cunascatorii de engleza-
http://valipava.blogspot.ca/


Fişiere ataşate:
008.JPG
008.JPG [ 204.2 KiB | Vizualizat de 6127 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: