CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:57 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce nada sa folosesc?
MesajScris: Lun Apr 28, 2014 6:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Buna seara,as vrea sa fac pe data de 01.05.2014,o partida fulger 12h,balta nu o stiu inca cu siguranta(Moara vlasiei 2,Tancabesti,Hermes peris ,etc).Intrebarea mea este ce sa aleg intre dynamite baits si select baits.Cu select baits am mai dat cu meat&fish+squid&octopus dar cu dynamite nu.Este asa mare diferenta?Ce boilesuri imi recomandati pentru aceasta perioada?Fierte,solubile?Este mai ok sa nadesc cu pelete de roubin red in loc de boilesuri?Cu respect Adi.

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce nada sa folosesc?
MesajScris: Lun Apr 28, 2014 6:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ambele firme fac boiliesuri bune.

In rest, daca vrei un raspuns mai precis, spune-ne pe lac vrei sa pescuiesti si ce vrei sa prinzi. Pentru Tancabesti, de exemplu, ia boiliesuri fierte, nu solubile, pentru ca lacul are peste mare si ar fi pacat sa nu dai dupa el.

Peletele de Robin Red pot fi o alternativa economica la boiliesuri, daca ai nevoie de o cantitate de nada mai mare, cum e cazul la Tancabesti. Le-am folosit pe multe lacuri si au dat rezultate.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce nada sa folosesc?
MesajScris: Lun Apr 28, 2014 8:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 12:52 pm
Mesaje: 6
Localitate: Botosani
Dupa parerea mea trebuie sa incerci si nada de la dynamite baits ...sunt foarte bune....
Poti sa iei si Pop-ups Pinepple & Banana pt carlig cu o bila fiarta din punga de la source de 24 sau 26... daca da-i dupa peste mare...
Si daca folosesti bile de la dynamite baits parerea mea e sa incerci sa nadesti mai extins nu pe farfurii de nada...
Iti urez fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce nada sa folosesc?
MesajScris: Mar Apr 29, 2014 7:32 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Am fost duminica la Hermes Peris, 12h.
Am pescuit in paralel cu 2 lansete cu boilies-uri productie proprie cu 30% fainuri peste si cu 2 lansete cu groundbait cu faina de peste si plastice.
Rezultat: 4-0 pentru plastice.
In stanga mea 1 pescar a nadit la greu numai cu bile, tot productie proprie, tot fishmeal si nu prea a prins mult peste, in dreapta, 2 baieti care au pescuit exclusiv mamaliga cu plastice si au avut minim 10 capturi/caciula, e drept pesti mici, 3-5 kg/buc.
Si pe MV2 se stie ca pescuitul la mamaliga cu seminte si momeala flotanta mica la carlig face ravagii, dar la peste de talie mica/medie.

In concluzie daca vrei cantitate, recomandarea mea este sa nu te aventurezi in cine stie ce nade scumpe pt balti atat de bine populate..
Daca vrei calitate, trebuie sa bagi mana mai adanc in buzunar dar si sa ai o strategie bine pusa la punct.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce nada sa folosesc?
MesajScris: Mie Apr 30, 2014 1:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Partida v-a fi pe moara vlasiei pana la urma,durata 36h,nada pe care am ales sa o folosesc este Dynamate baits HI-ATTRACT – SQUID LIVER & BLACK PEPPER RANGE, ROBIN RED CARP PELLETS,Mulberry Florentine Fluro popup,si ceva birdmix.

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: