CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 8:13 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: o tehnica de nadire!!!
MesajScris: Mar Apr 15, 2014 2:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 12:52 pm
Mesaje: 6
Localitate: Botosani
Am 14 ani si tata nu prea are timp sa merga foarte mult cu mine la pescuit doar partide scurte maxim 24ore...
Pe balta unde vreau sa fac o partida nu s-a mai pescuit cu bile(din cate stiu eu). Cum ar trebui sa procedez stiind ca balta are foarte mult peste mic de 2-3kg(ma refer la crap si ten,dar are si foate mult caras) ,dar are si peste mai mare ,teni si crapi frumosi estimati pe la 10kg.?
M-am gandit sa nadesc cu seminte (porumb si canepa ) si la carlig un mic fluro pop-ups Pineapple&Banana. Dupa ce apar si trasaturile sa nadesc 2-3 spomburi de bile solubile taiate in 2-4bucati (bile de 20mm sau 24mm) si cam 20% din bilele aruncate sa fie intregi , iar la carlig o bila solubile de 16 sau 20 cu un pop-ul de 10mm asteptand sa vina si pestele mare ....sau sa nadesc pe o lanseta doar cu bile?
Imi puteti spune va rog frumos ce tehnica ati folosi in locu meu sau daca e corecta tehnica ,respectiv ce cantitati sa arunc in apa de nada...
Multumesc :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o tehnica de nadire!!!
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 6:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Poti pune bile in amestec cu seminte inca de la inceput, pentru selectie ulterior modifici monturile sau plaseaza-le mai departe de patul de nada, de preferinta in calea pestilor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o tehnica de nadire!!!
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 6:52 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Dupa parerea mea, lasa bilele solubile, adauga 100-200gr in combinatia de bile solubile, de bile tari, taiate in 2-4 bucati. Incearca sa nadesti bilele cu spombu/racheta ca sa faci farfurii de nada si nadeste cu cobra (daca ai si ajungi la distanta unde plasezi montura) ca sa faci mici capcane.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron