CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 11:39 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amestec de seminte
MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 6:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 5:54 pm
Mesaje: 28
in primul rand vreau sa va salut! m-am gandit sa imi prepar singur acasa un mix din mai multe tipuri de seminte : canepa , grau , porumb , spartura de porumb . Pe langa acestea ce as mai putea adauga ? As vrea sa imi iasa un amestec cat mai bogat si diversificat , neavand importanta cate tipuri de seminte va contine. acestea fiind spuse as vrea sa va mai rog sa imi spuneti si un mod de a le prepara si eventual cate o cantitate din fiecare, arome etc. Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amestec de seminte
MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 7:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca pui canepa, grau, porumb si spartura de porumb, ai un amestec de seminte foarte bun. Eventual, daca ai la dispozitie si porumb de floricele, poti sa-l adaugi si pe el, alaturi de porumbul obisnuit, dar asta numai daca vrei diversitate, nu e neaparat necesar.

Canepa se prepara altfel decat porumbul, de asta ar fi mai bine sa le prepari separat si se le combini doar in momentul in care nadesti cu ele. Urmareste ca, dupa fierbere, semintele de canepa sa fie partial sparte. Cand se sparg, le vezi miezul alb. Nu se sparg niciodata toate, dar cu cat se sparg mai multe, cu atat mai bine. Unii spun ca "incoltesc", dar n-au cum sa incolteasca niste seminte fierte!

Nu ai nevoie de nicio aroma suplimentara, semintele vor avea aroma lor proprie. Eventual, le poti adauga zahar (la porumb) si sare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amestec de seminte
MesajScris: Sâm Apr 12, 2014 9:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Mai poti incerca soia si alune tigrate... iar de preferinta sa le prepari separat.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amestec de seminte
MesajScris: Dum Apr 13, 2014 12:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
In, mei, linte, mazare, sorg, hrisca, chiar si fasole, naut....
Fii creativ! Pestelui ii place diversitatea...
E valabil si pt retete.. semintele merg fierte, oparite, macerate cateva zile, lasate la fermentat mai mult timp, etc..
Incearca mai multe moduri de preparare si vezi cum ai rezultqte mai bune..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amestec de seminte
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 9:48 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 07, 2014 5:54 pm
Mesaje: 28
as vrea o atractie cat mai mare deoarece in anii trecuti nu am avut parte de nici o captura si am incercat tot ce stiam. doar braconieri scot crap :( ..anul asta m-am gandit sa nadesc cu seminte cat mai mult pt ca imi pot permite cantitati mai mari. la carlig ma gandeam sa folosesc porumb. intentionez pentru inceput sa obtin trasaturi si nu sa selectez talia pestilor. in aceasta apa pestele nu cred ca stie ce este boilisul sau peletele. nu am vazut si nici auzit sa se fi pescuit la boilis sau pop-up..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amestec de seminte
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 2:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Daca o iei asa nici porumbul nu creste in apa sau pica din pom sa fie obisnuit crapul cu el si deasemenea nici branconierii nu cred ca folosesc momeala , ii relativa chestia , poti incerca solubile de dimensiuni mici sau bile tari cu pasta, pana nu incerci nu ai de unde sti care va fi solutia castigatoare. Incearca sa folosesti porumb de popcorn daca gasesti in cantitati mai mari este mult mai dulce decat cel clasic si semintele eu le aditivez cu sirop si cu tot felul de mosmoande picante atat in stadiul cat sunt la inmuiat cat si dupa ce s-au fiert, mai folosesc melasa si csl iar daca vreau o dispersie mai buna si o atractie mai rapida le amestec cu grundbait pe baza de proteina lactica. Este o parere , nu sunt adeptul pescuitului pe ape salbatice dar poate ajuta la ceva ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: