CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 3:54 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tiger Nuts - Preparare, conservare
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 5:22 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 22, 2013 12:00 pm
Mesaje: 10
Localitate: Bacau
Buna ziua, am nevoie de ajutor in prepararea si conservarea alunelor tigrate. Voi ce retete folositi, si cum il pastrati dupa preparare? Am gasit pe net ceva retete dar nimic de pastrare dupa prepararea lor. Reteta pe care o am de gand sa o incerc este sa las 24 de ore alunele in apa cu Talin de la CCmore, iar apoi sa le fierb in jur de 30-40 de minute. Ca pastrare m-am gadit sa le congelez dupa ce sau racit, crede-ti ca e bine asa, sau stiti alte variante mai bune. Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 8:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Eu folosesc urmatoarea metoda , imprumutata de la un pescar consacrat din tara vecina care a aparut si intr-o revista de profil:

1.Alunele trebuiesc in prealabil puse la inmuiat , eu folosesc 200gr chilli , 200gr zahar, 300ml melasa la 3kg alune tigrate. Oala se umple cu apa fierbinte , in asa fel incat partea lichida sa fie cu 5cm peste compozitie.

2.Dupa 24de ore , se fierb la foc mic 1 ora .

3.Se portioneaza in pungi (grosime minima 0,1mm) cate 500-600gr de alune in stare fierbinte, la fiecare portie se adauga 100-150ml lichid din oala .

4.Se izoleaza punga cu un aparat de lipit pungi

5.Se taie un colt din partea izolata , se pune la microunda si se lasa pana apa din punga incepe sa fiarba , urmarind cu atentie procesul si se scot afara cu grija (in functie de puterea microundei aprox 5min)

6.SE scoate pe cat posibil aerul din punga , daca nu avem aparat de tras in vid , si se lipeste la loc coltul pungii .

7.Punga izolata se pune inapoi in microunda pentru cateva secunde, pana punga incepe sa se umfle. Se depoziteaza pentru o racire cat mai lenta , eu o pun intr-o lada frigorifica sau ca si borcanele de muraturi invelite intr-o patura intr-un spatiu inchis .

Cam atata ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 9:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 8:24 pm
Mesaje: 30
le lasi la muiat 24 ore,se fierb cu cca 200 gr zahar pe kg alune,dupa care se lasa la fermentat citeva zile Pina se formeaza un gel din glucoza.atunci sint cele mai bune de folosit.se pot pastra in galeata citeva zile ca si porumbu fermentat iar daca vrei sa le pastrezi mai mult poti sa le portzionezi in pungi,impreuna cu gelul si sa le congelezi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron