CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:40 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: anason
MesajScris: Joi Apr 03, 2014 7:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
salutare am si eu o intrebare : daca primavara se folosesc momeli dulci si vara pe baza de ulei , aroma de anason cand ar fi indicata sa fie folosita(asta daca este chiar indicata la pescuitul crapului?)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: anason
MesajScris: Joi Apr 03, 2014 8:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Intrebarea ta e formulata gresit - momeli dulci poti folosi in orice anotimp, nu numai primavara, iar momeli "pe baza" de ulei nu exista. Formula "pe baza de" indica un ingredient dominant (de exemplu, boiliesuri pe baza de faina de peste), iar uleiul nu poate fi ingredient dominant intr-o momeala, poate fi doar un aditiv. Intr-adevar, boiliesurile care contin doze medii sau mari de ulei sunt recomandate in sezonul cald. Cele care contin doze mici de ulei sunt valabile chiar si pe apa rece. Peletele uleioase sunt doar pentru sezonul cald.

Anasonul, ca aroma, nu stiu sa fie legat de un anumit moment al anului. Condimentele, in general, merg bine oricand. Una dintre cele mai cunoscute nade cu anason e Partiblendul, un amestec de seminte mici care se poate folosi pe toata durata sezonului. Ca aroma de boilies, anasonul nu pare de interes pentru public la ora actuala, dar exista atractanti cunoscuti si eficienti care contin ulei esential de anason.

Daca vrei boiliesuri cu o tenta de anason, incearca uleiul esential The Sting de la Nash.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: anason
MesajScris: Joi Apr 03, 2014 9:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
scuzati-mi confuzia dar eu am pescuit pana acum numai la boabe de porumb si cred ca e momentul sa trec la boiles. din aceasta cauza in capul meu ca dealtfel la multi pescari de crap care folosesc boabele de porumb este o intreaga harababura vis a vis de care sunt arome care care mixuri etc ce si cum face in cadrul unui mix de boiles. ar fi de un real ajutor daca cineva( si aici ma refer la dvs domnule vlad)ar purta o discutie pe baza unui mix de boiles cu reteta in fata. sa vedem fiecare element ce este si cum influenteaza el mixul( mai precis daca crestem sau scadem valoarea elementului respectiv. sincer sa fiu ,toata lumea vorbeste de fel si fel de ingredienet dar daca intrebi pe cineva "ok si asta ce rol are"toata lumea da din umeri sau iti vorbesc intr-o pasareasca perfecta.problema mea este ca eu nu pot pescui partide lungi si nu stiu daca la o partide scurta gen 24 de ore boilesul o sa fie cu mult mai bun decat clasicul boaba de porumb . multumesc pt raspuns


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: anason
MesajScris: Vin Apr 04, 2014 6:49 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu avem cum sa lamurim problema constructiei boiliesurilor intr-un topic pe forum, domeniul e mult prea amplu. Ceea ce poti sa faci este sa citesti forumul si articolele despre nade de pe CarpOnline, plus orice alte articole de buna calitate gasesti, si treptat lucrurile se vor lamuri. Probabil ca sunt lucruri pe care nu le vei intelege imediat - e normal, o sa le intelegi mai tarziu, mai ales daca revii asupra lor.

Evident, cand ai nelamuriri, poti sa pui intrebari pe forum. Daca stim raspunsul, te vom ajuta. Incercam sa facem din CarpOnline un forum cat mai util pe subiecte tehnice.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: