CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 8:13 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 06, 2014 1:03 pm
Mesaje: 8
Localitate: baia mare
Imi cer mii de scuze, Vlad,pentru off-topics.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Joi Apr 03, 2014 8:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 22, 2013 9:39 pm
Mesaje: 6
Localitate: Pascani, jud. Iasi
Legat de acest subiect in discutie, va pot spune ca atat eu cat si ai mei prieteni am cumparat ani de zile boilies-uri bazandu-ne doar pe felul in care miroseau (wow, ce puternic miroase a capsuna, sau, wow! ce "put" bilele astea a peste...etc). Nu ne gandeam niciodata din ce sunt facute, ce contine mix-ul in componenta lui, sau in ce procent se regaseste proteina vegetala si/sau animala. De fapt, nu ne interesau aspectele astea, ci, mai degraba era important pentru noi ca mirosul sa ne rupa nasul, si apoi sa avem rezultate in partidele de pescuit. Abia in momentul in care am inceput sa pescuim in delta, am constientizat, ca de fapt, lucrurile sunt mai complicate decat pareau. Zecile de kilograme de boilies-uri de care aveam nevoie pentru nadirea intensiva, intr-o partida de aproximativ 10 zile in Delta Dunarii, ne-au ridicat primele semne de intrebare! Ce fel de boilies-uri cumparam pentru nadire? Evident, am ales varianta sa facem nadirea cu boilies-uri ieftine cumparate din comert, ca sa nu ne rupa buzunarele, si tot evident a fost faptul ca rezultatele au fost foarte slabe, ani la rand. Experienta asta m-a convins in cele din urma sa-mi fac singur mix-urile, si sa-mi rulez singur boilies-urile, pentru ca mix-ul e mult mai important decat aroma. Si apropo de aroma, va pot spune, ca foarte multi producatori de boilies-uri din tara, folosesc "aroma fericirii", adica, glutamatul monosodic, sau monoglutamatul de sodiu, care, dupa cum se stie este cel mai puternic potentiator de aroma...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Joi Apr 03, 2014 11:08 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
ncornea scrie:
Si apropo de aroma, va pot spune, ca foarte multi producatori de boilies-uri din tara, folosesc "aroma fericirii", adica, glutamatul monosodic, sau monoglutamatul de sodiu, care, dupa cum se stie este cel mai puternic potentiator de aroma...


de unde stii tu acest lucru?..........te intreb de curiozitate. ai vorbit tu "cu foarte multi producatori" care ti-au spus acest lucru?

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Joi Apr 03, 2014 11:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 22, 2013 9:39 pm
Mesaje: 6
Localitate: Pascani, jud. Iasi
Stiu acest lucru de la tehnologii si agentii de vanzari ai unor firme producatoare de condimente... insa, nu cred ca e neaparat un lucru rau daca un boilies contine aroma fericirii... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Sâm Apr 05, 2014 6:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Razvan Chirita scrie:
@KTA
Cat dureaza partidele tale de obicei?



Scuze de intarziere, scurt si la obiect 24-72h


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Dum Apr 06, 2014 9:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 8:28 pm
Mesaje: 1
Parera mea este ca trebuie sa le contina pe amandoua (mix + aroma)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Joi Mai 01, 2014 6:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Pescarii se raporteaza la ceea ce cunosc pana la momentul X. Adica DA pot spune am prins la squid cu pruna si sa ma refer doar la aroma, insa asa mai pe la inceputurile cunoasterii despre nade. Cand ma documentez mai mult, cunosc mai multe. Astfel la momentul X+N, afirm ceva facand o alta referire...adica la mix. Totul depinde de cunostintele teoretice acumulate.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 53 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: