CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 4:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
O intrebare pentru membrii forumului: cand vorbiti despre un boilies, va raportati la mix sau la aroma?

Am auzit de nenumarate ori observatii de genul "Pe lacul X se prinde bine la squid" - squid fiind aici aroma boiliesului. Sau la ananas, frankfurter, scopex etc. In noua cazuri din zece, e vorba de aroma. Se prinde bine la o anumita aroma. Lucru pe care il spun si unii producatori.

Pentru mine, cu stilul meu de pescuit, pestele se prinde in primul rand la mix. Aroma poata sa si lipseasca, daca mixul e bun. Aroma se spala, mixul ramane. Unele mixuri pot avea arome mai puternice decat multe arome propriu-zise. Aroma cheama pestele la masa in prima instanta, dar daca pestele ramane pe vad sa manance, nu mananca arome, mananca mix. Daca ma intreaba cineva cu ce boilies sa dea pe lacul X si ii spun "da la fenugrec", nu i-am spus nimic si nici n-o sa inteleaga nimic. Daca ii spun "da la Source", i-am spus tot si o sa inteleaga imediat. In fine, pe langa aroma, lista atractantilor lichizi dintr-un boilies mai include zeci de lichide nutritive sau indulcitori. Totusi, nu spune nimeni "se prinde bine la Minamino" sau "da la Thaumatin". Majoritatea pescarilor, cand vorbesc despre boiliesuri, vorbesc in primul rand despre arome.

Preferinta mea pentru mix inaintea aromei tine (printre altele) de faptul ca nu fac partide scurte. Cine face partide scurte sau vrea un raspuns cat mai rapid din partea pestelui are motive sa dea o importanta mare aromei, poate mai mult decat mixului. De aici si intrebarea mea: ce vedeti la un boilies in primul rand - aroma sau mixul?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 4:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Raspunsul meu este "mix" fara indoiala (caruia, personal, ii acord o importanta de peste 90% in cadrul boiliesului). Altfel, afirmatia "se prinde bine la squid" este valabila nu numai pentru boiliesuri, ci si pentru porumb (tinut, de exemplu, in aroma de squid).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 4:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In orice caz, e un specific al pietei noastre faptul ca ne referim la boiliesuri prin arome, nu prin mixuri. Pe piata din Anglia, ca sa facem o comparatie cu o piata pe care o cunoastem intr-o oarecare masura, pentru ca multe dintre boiliesurile ei se vand si la noi, producatorii isi scot in fata mixurile, pentru ca mixurile au o nota unica mai mare decat aromele. La noi, pentru ca publicul a fost orientat spre arome, exista zeci de mixuri asemanatoare sau identice la nivelul aromei si, pentru un client nu foarte informat, diferentele aproape ca nu exista. Boiliesuri de "squid cu fructa" gasesti peste tot. Avantaj enorm pentru unii, dezavantaj maxim pentru altii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
La partide de maxim 24 de ore conteaza foarte mult aroma, functie de balta pe care te aflii, la partide de peste 24 de ore conteaza mixul, daca ai un mix bun si il folosesti corect nu ai cum sa nu prinzi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 4:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Problema pe care o vad e ca aroma e o informatie incompleta, in timp ce boiliesul e o informatie clara.

Daca iti spun "da la squid cu fructa", te las pe tine sa te gandesti la care squid, la care fructa si la care mix sa apelezi. Si nu cred ca orice mix cu orice aroma de squid si orice aroma de fructa va fi la fel. Daca iti spun "da la Meteor + Squid & Plum" (e doar un exemplu), ai toate informatiile si nu e exclus ca mixul sa fie la fel de important ca si aroma. Sau mai important.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 7:06 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Pariez pe mix.
Bogdan Dragan spunea acum vreo luna, ca boilies-urile lui pentru Sarulesti contin aroma foarte putina sau chiar deloc.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 7:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Claudiu Garlea scrie:
Pariez pe mix.


Intrebarea mea nu era daca acordati mai multa atentie mixului sau aromei, era daca va raportati la un boilies prin intermediul mixului sau aromei.

Cand intrebi pe cineva la ce pescuieste si omul raspunde "la squid" sau "la squid cu fructa" sau "la frankfurter" si asa mai departe, cum fac cei mai multi pescari pe care ii cunosc, e clar ca omul confunda boiliesul cu aroma boiliesului.

Daca pastrezi mixul si schimbi aroma, ai in mare masura acelasi boilies. Daca pastrezi aroma si schimbi mixul, ai in mare masura alt boilies.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 7:36 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Cred ca mai degraba ne raportam la denumirea comerciala a acelui boilies decat la aroma. Pentru ca majoritatea producatorilor de la noi asa isi denumesc boiliesurile, dupa aroma folosita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 8:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cred ca majoritatea celor care se refera la un boilies prin intermediul aromei fac asta indiferent de numele comercial al boiliesului. Daca pescuiesc cu Meteor, dau la frankfurter. Daca pescuiesc cu Meat & Fish, dau la squid cu fructa. La fel cum iti vor spune ca primavara merge bine la fructe, iar vara si toamna la carne. Adica nu vad mixul pe care e rulat boiliesul, vad in primul rand aroma din boilies.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 8:46 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Vlad Pavlovici scrie:
De aici si intrebarea mea: ce vedeti la un boilies in primul rand - aroma sau mixul?

fara indoiala la mix, folosesc foarte putin arome sau deloc . una din retele mele preferate la BFM este :mixul, nutramino,ulei de somon si oua.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: