CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 9:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Vlad Pavlovici scrie:
kepsa scrie:
am prins crap la boilies, din coincidenta la squid cu pruna.


Kepsa, probabil fara sa vrei, ai ilustrat exact ce voiam sa spun - faptul, ca majoritatea pescarilor se refera la un boilies prin aroma lui. Despre asta e vorba in topicul de fata. Oamenii nu vad boiliesul ca pe un intreg in care mixul poate sa joace cel mai important rol, vad in primul rand aroma, iar uneori, doar aroma. Cand prind, considera ca prind datorita ei.


Eu cred ca mixul joaca un rol important in capturarea crapilor si nu o aroma anume.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 11:04 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Kepsa, nu pun la indoiala felul in care intelegi boiliesurile, faceam pur si simplu observatia ca majoritatea pescarilor, cand vorbesc despre un boilies, vorbesc in primul rand despre aroma boiliesurilor. Postarea ta anterioara n-a facut decat sa confirme asta.

Evident ca unii stiu mai multe despre boilies, iar altii, mai putin. Problema – pe care n-o vom rezolva noi, pe forum, dar macar o putem comenta – este ca modul asta de exprimare nu are cum sa nu induca in eroare. Poate nu pe tine sau pe mine, dar pe foarte multi. Am nenumarate exemple in sensul asta, venite inclusiv din partea unor pescari de elita. Cu ce dai? Cu squid? Etc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 11:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Total de acord cu tine Vlad.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 7:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
De cele mai multe ori, ne raportam la un boilies ca fiind cu squid... etc, aceasta fiind amprenta boiliesului, dar si datorita faptului ca nu cunoastem din ce este facut acel mix, boilies.am vazut foarte multi producatori de boiliesuri, care le prezinta continand "ingrediente de cea mai buna calitate", fara a spune ce contin(a nu se intelege ca vreau retetele) si in acest caz, cum ne putem pronunta asupra unui mix de boilies?

Acesta a fost motivul, pentru care am inceput sa-mi creez singur mixurile si pot spune ca mi-a iesit... ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 10:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Pescarii care afirma ca au prins la "squid" , "belachan" sau alta aroma , confunda mixul cu aroma si automat se raporteaza la un mix prin intermediul aromei . Problema o sesizez si atunci cand se fac analogii intre aroma squid si fishmeal . Aroma squid poate fi si pe un birdfood .Tipul de aroma folosita nu ne poate oferii nici o informatie despre natura mixului .Din punctul meu de vedere aroma nu prinde peste , poate contribuii insa ,impreuna cu alte semnale chimice din boilies, la "etichetarea " unei surse de hrana de catre crapi .Acest lucru functioneaza numai in anumite situatii si nu pe orice tip de iaz . Pe de alta parte sunt o multime de arome care se cheama "squid" dar ele difera ca structura , de la producator la producator . Crapul sesizeaza cu totul altceva la fiecare aroma " squid" ce i se serveste in functie de tipul acesteia . Lui nu ii miroase a "squid" cum sesizam noi mirosul . Concluzia este ca raportarea la un mix prin intermediul aromei este echivalenta cu ignorarea totala a rolului mixului .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 3:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Lucian a pus punctul pe “i” mai apasat decat mine. Aroma nu iti spune nimic despre mix. Unii presupun ca, daca aroma e squid, mixul ar trebui sa fie un fishmeal, dar nu e neaparat asa, ca dovada ca mixul cel mai cunoscut care contine termenul de squid e Squid & Octopus de la Solar, care e un birdfood. Iar squid-ul din el nu e decat o aroma sub forma de pudra, pe care o poti pune la fel de bine pe orice mix.

Altii nici nu-si pun problema mixului. Daca scrie squid pe cutie, e bun. Ca atare, daca te raportezi doar la aroma, e posibil sa nu stii de fapt cu ce pescuiesti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 7:40 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 06, 2014 1:03 pm
Mesaje: 8
Localitate: baia mare
Mixul si doar mixul.Nu conteaza nimic altceva.Eu consider ca aroma ingredientelor cuprinse intr-un mix ar trebui sa ne preocupe,acele cateva ingrediente care prin palatabilitatea lor sa determine pestii sa se hraneasca.Acel termen de CARPFOOD ar trebui sa ne puna putin pe ganduri.Eu am renuntat la arome si totusi am rezultate excelente atat pe termen lung cat si scurt.Poti jongla cu compozitia mixului pentru un raspuns rapid.Eu m-am uitat indelung la apele noastre si n-am zarit nici capsuni, nici prune,nici calamari si nici macar octopusi.In schimb am vazut scoici,raci si larve(autohtone nu anglo saxone).Va invit sa reflectam putin la acestea in asteptarea aparitiei unui producator autohton de ingrediente care sa ne scape putin de monopolul englezilor in acest domeniu.


Ultima oară modificat de alexxp pe Mie Apr 02, 2014 7:54 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 7:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alexxp scrie:
Mixul si doar mixul.Nu conteaza nimic altceva.


Nici asta nu e adevarat, daca o prezinti ca pe o axioma. Mixul nu e singurul lucru important intr-un boilies, ca dovada zeci de boiliesuri shelf-life care prind foarte bine pe termen scurt, mai mult datorita atractantilor decat mixului. Dar asta e alta discutie. Discutia din topicul de fata e despre problema identificarii unui boilies doar prin aroma lui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 8:01 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 06, 2014 1:03 pm
Mesaje: 8
Localitate: baia mare
Eu foloseam acum cativa ani un mix consacrat -RED HERING SOLAR -si prindeam la fel de bine indiferent de partea lichida ce o foloseam,arome s.a.m.d.Si atunci va intreb si eu:ce a contat mai mult?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mie Apr 02, 2014 8:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alexxp scrie:
Va invit sa reflectam putin la acestea in asteptarea aparitiei unui producator autohton de ingrediente care sa ne scape putin de monopolul englezilor in acest domeniu.


Vad ca ti-ai editat mesajul adaugand cateva comentarii off-topic. Tot off-topic, poti sa-ti spun ca nu exista niciun monopol al nimanui in materie de nade, e o piata libera si concurentiala. Daca exista monopol, nu mai apareau atatea firme de nada romanesti.

alexxp scrie:
Eu foloseam acum cativa ani un mix consacrat -RED HERING SOLAR -si prindeam la fel de bine indiferent de partea lichida ce o foloseam,arome s.a.m.d.Si atunci va intreb si eu:ce a contat mai mult?


A contat localizarea, dar te rog nu deturna topicul in alta directie. Multumesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: