CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 2:29 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 8:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Sa raspund mai intai la intrebare, eu ma refer la mix. Raspunsul la intrebare parerea mea ca e simplu: Vlad a afirmat ca noua pescari din zece se refera la aroma si nu la mix, asta pentru ca 90% din pescari fac partide scurte, de maxim 24 de ore, si nu au cum sa inteleaga avantajul folosirii unui boilies cu valoare nutritiva , nu fac strategii de nadire care sa dea rezultate sau nu, din care sa inteleaga ceva, ei vor pur si simplu sa prinda repede. Ca sa vedeti cat pot pescarii sa creada in arome, stiti cate borcanele de porumb conservat cu diverse arome aveam inainte sa inteleg avantajele folosirii boiliesurilor nutritive si ale partidelor de minim 48 de ore ? vreo 30... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 8:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
nicudaiwa scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
De aici si intrebarea mea: ce vedeti la un boilies in primul rand - aroma sau mixul?

fara indoiala la mix, folosesc foarte putin arome sau deloc . una din retele mele preferate la BFM este :mixul, nutramino,ulei de somon si oua.


E clar ca n-am pus intrebarea bine.

S-o luam altfel: un pescar va spune ca a prins bine la squid cu fructa. Ce va spune de fapt? Va spune ca mixul a contat mai putin pentru el, omul considera ca a prins datorita aromei.

Sau altfel: un pescar va spune ca a prins bine la boiliesul X, care are arome de squid cu fructa. Ce faceti daca vreti sa folositi o nada de acelasi tip? Luati acelasi boilies, pentru ca aveti incredere in boiliesul respectiv, sau luati alt boilies cu aceleasi arome, pentru ca aveti incredere in aromele respective?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Lun Mar 31, 2014 9:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Acelasi boilies...

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 12:27 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Parerea mea este ca in momentul in care spui squid sau crab ... te referi la un fish meal. In mod reflex printre pescarii de crap si producatorii autohtoni s-a asociat un anumit tip de aroma cu un anumit tip de mix, deci este doar o chestiune de exprimare pentru ca daca vrei sa afli mai multe trebuie sa depui ceva efort (ex sa citesti ce scrie pe ambalaj). In functie de locul, perioada din an, durata, scopul partidei, marca de bere preferata si mai ales culoarea masinii fiecare ingredient POATE avea un rol mai mare sau mai mic. Eu nu pot face o diferenta de importanta intre mix si parte lichida pentru ca, parerea mea, pentru o bila buna am nevoie de ambele. Intamplator, sau nu, am pescuit cu bile "identice" dar cu arome diferite, si am constatat diferente de randament. Alta data am "diluat" mixul si am pastrat partea lichida cu tot ce contine ea si NU am observat diferente de randament. Deci?! Alegerea mea este o bila echilibrata, care nu prezinta excese, dar nici carente, o reteta CORECTA. Aroma mea preferata este squid+capsuna ;)
Sincer, nu prea am observat in discutii precizari ca pe o balta anume se prinde la o aroma sau un mix, ci mai degreaba la brandul bilelor folosite sau la tipul lor, iar de obicei cei care mentioneaza doar aroma o fac din motive personale stiute doar de ei si banuite de noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 6:22 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
aleg boilesul in care am incredere (acelasi tip de boiles pe care il folosesc de cativa ani)nu ma intereseaza ca este mai scump sau mai greu de rulat sau etc.
pe foarte multe locatii de pescuit am intalnit povestile : aici nu merge numai squid ,aici nu merge nada ta pentru ca nu sunt invatati pesti cu ea etc ,dar culmea ca am continuat si am prins :d


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 6:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Ieri am vazut primul episod din seria Urban Carper realizat pe un lac din Bucuresti, mai exact lacul din Parcul Karol. Un lac unde nimeni nu a incercat sa prinda crap la boilies pana acum. Totusi s-a prins. Intr-o alta partida, pe un lac unde nada folosita era exclusiv porumbul, am prins crap la boilies, din coincidenta la squid cu pruna. Ce vreau sa spun este ca, as alege intotdeauna o nada (boilies) in care am incredere (stiu cum este facuta si ce contine) si a functionat in mai multe situatii, indiferent de aroma. Mai demult, acum vreo trei - patru ani, pe Chiroiu 4, in perioada in care era la moda boiliesul Fresh Squid Octopus & Black Pepper de la Dynamite Baits, de fapt nici nu se concepea sa dai cu altceva, am prins la un boilies tot de la Dynamite Baits: Fresh Fish, Mussel & Oyster, deci alta aroma. Deci pentru mine important este ca sa cunosc nada si sa am incredere in ea si bineanteles ca se adauga si alti factori relevanti si importanti la acest aspect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 7:48 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@KTA
Cat dureaza partidele tale de obicei?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 8:31 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
kepsa scrie:
am prins crap la boilies, din coincidenta la squid cu pruna.


Kepsa, probabil fara sa vrei, ai ilustrat exact ce voiam sa spun - faptul, ca majoritatea pescarilor se refera la un boilies prin aroma lui. Despre asta e vorba in topicul de fata. Oamenii nu vad boiliesul ca pe un intreg in care mixul poate sa joace cel mai important rol, vad in primul rand aroma, iar uneori, doar aroma. Cand prind, considera ca prind datorita ei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 8:41 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
in perioada in care era la moda boiliesul Fresh Squid Octopus & Black Pepper de la Dynamite Baits, de fapt nici nu se concepea sa dai cu altceva, am prins la un boilies tot de la Dynamite Baits: Fresh Fish, Mussel & Oyster, deci alta aroma
.


Deci, pana la urma, tot la aroma ne raportam! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mix vs aroma
MesajScris: Mar Apr 01, 2014 9:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Nu. Era, atunci, euforia SQUID, probabil cum este acum Belachan, dar asta-i alta problema.
Aromele sunt diferite, dar in esenta tot fishmealuri sunt. Deci, am avut incredere intr-o categorie de boiliesuri, fabricate de o companie de renume de la care ma aprovizionam.
Facand o paralela intre retetele cunoscute/consacrate, eu cel putin, am hotarat sa rulez boliesuri numai cu ou sau cel mult cu un singur lichid nutritiv, ca parte lichida, iar pentru o eventuala atractie mai rapida, dipuirea ulterioara cu lichid/lichide nutritive a boiliesurilor fierte o voi lua in calcul, daca va fi necesar.
P.S.: Apropos, la aceste boiliesuri, nu am folosit dipuri sau lichide nutritive aferente acestora. Au fost folosite ca atare, eu cel putin le-am ales deoarece am considerat ca aveau la baza un mix complex.


Ultima oară modificat de kepsa pe Mar Apr 01, 2014 9:58 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: