CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 6:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Robin Red
MesajScris: Mie Mar 26, 2014 11:14 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 24, 2014 9:18 pm
Mesaje: 6
Salutare!
Care este cantitatea maxima de Robin Red care se poate folosi la 1 kg mix ?
Pot sa folosesc lichidele nutritive ( Hi Atract Squid Liver & BPO)de la Dynamite in loc partea lichida a boiliesului?
Mersi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Robin Red
MesajScris: Joi Mar 27, 2014 6:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In anii 80, cand Robin Red era mai accesibil ca pret, se foloseau si proportii de 30-40% Robin Red pe kilogramul de mix. Legendele cu crapi care se inrosisera pe burta de la boiliesurile cu Robin Red au in vedere - lucru s-a pierdut din vedere odata cu trecerea timpului, a ramas doar povestea - exact genul asta de boiliesuri, pe baza de Robin Red. Terminologic, "pe baza de" inseamna un ingredient dominant, altfel e un nonsens.

Pe de alta parte, in epoca de care vorbim nu incepuse insa voga fishmeal-urilor. Astazi, daca ai pune 40% Robin Red intr-un mix, ai avea costuri exagerate si poti oricum sa faci boiliesuri excelente cu ajutorul fainurilor de peste, care costa mult mai putin, si eventual fara Robin Red. Exista mixuri foarte bune care nu-l contin, dupa cum exista mixuri foarte bune care n-ar pierde mare lucru daca nu l-ar contine.

Robin Red are capacitatea de a colora un mix chiar si in proportie de 1%. La 2-3%, efectul de culoare e suficient de puternic si cred - de fapt, e evident - ca multe mixuri comerciale raman la nivelul asta. Ceea ce nu inseamna ca nu pot fi foarte bune - atat ca la 2% rolul jucat de Robin Red mi se pare neglijabil. Cele mai mari doze folosite in mod curent sunt 10-15%.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Robin Red
MesajScris: Joi Mar 27, 2014 8:39 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
Salut Vlad.
Intr-o reteta (aceasta este prezentata in topicul de mai jos) in care avem Robin Red intr-o cantitate de 50g, cu ce alt produs ar merge inlocuit? Am mai pus intrebarea asta aici, dar...:
viewtopic.php?f=2&t=653&start=10


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Robin Red
MesajScris: Joi Mar 27, 2014 9:55 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
kepsa scrie:
cu ce alt produs ar merge inlocuit?


Kepsa, asta e alta discutie. Poti inlocui Robin Red cu o multime de alte ingrediente (nu ma refer la ingrediente similare, pur si simplu renunti la Robin Red si mergi in alta directie), in functie de profilul retetei si de alti factori, cum ar fi de exemplu costurile. In cazul retetei la care te referi, il las pe Marian sa raspunda, e reteta lui. As vrea sa pastram topicul de fata pentru discutii generale despre Robin Red.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron