CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 8:05 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 10:35 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Buna ziua, doresc sa imi rulez anul asta singur boiliesurile folosind partea solida si lichida date de producator si as avea doua intrebari:
1) Daca vreau sa le bag la frigider, trebuie bagate la congelator si congelate sau este suficient sa le bag la temperatura normala de frigider cum se baga orice mancare?
2) La bilele pentru momit, mai are rost sa le congelez? Sau este mai bine sa le deshidratez si sa imi pun doar bile de carlig la frigider sa fie proaspete?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 11:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Depinde foarte mult unde vrei sa pescuiesti cu ele, dar ai 3 posibilitati la bilele fara conservant:

1. Dupa rulare le lasi 3 zile sa se usuce dupa care le pui in pungi si direct in congelator, asa vei avea bile proaspete oricand vrei sa mergi la pescuit
2. Dupa rulare le lasi la uscat definitiv pana te duci la peste (in cazul in care ai nevoie de bile foarte tari, care sa reziste la atacuri)
3. Dupa rulare pleci direct la pescuit pe balta, in cazul acestora e greu sa le dai cu cobra.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 12:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Pai si in 3 zile nu se intaresc deja prea tare? Mai are rost sa le pun la frigider atunci?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 12:46 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca vrei sa pastrezi boiliesurile pe termen lung (saptamani sau luni), le poti tine doar la congelator. N-as zice ca trebuie sa le lasi la uscat trei zile inainte de congelare, pentru ca incep intr-adevar sa se intareasca, e drept ca nu foarte mult, dar asta depinde de mix. Le poti lasa si trei ore. Odata ce s-au racit dupa fierbere, pot fi congelate.

In privinta boiliesurilor de carlig, ai trei posibilitati:

(1) sa folosesti aceleasi boiliesuri ca si cele pe care le dai ca nada, de exemplu boiliesuri scoase de la congelator (fresh from frozen, cum zic englezii), caz in care le ai la dispozitie la un loc cu nada;
(2) sa le usuci cateva saptamani, caz in care vor fi mult mai dure si ceva mai putin atractive, dar probabil mai selective (in functie de diametru si de felul in care pescuiesti); n-as usca decat boiliesuri mari; odata uscate, rezista si trei, patru ani;
(3) sa le dipuiesti, atat in stare proaspata, cat si uscata; in functie de ingrediente, dipul are si rol de conservant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 1:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Multumesc de sfaturi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 10:33 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
domnule Vlad ,
dupa fierbere nu este mai bine sa lasi boiliesurile vreo 4-5 zile la uscat sa se elimine apa din ele si abia apoi sa le congelezi ?
eu asa am facut , caci mi-a fost teama ca apa din boiliesuri ,care se dilata la inghet, sa nu afecteze structura boiliesurilor ??
mai comod mi-ar fi sa le congelez imediat .......dvs. le-ati congelat imediat ??

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 10:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Le poti congela imediat ce s-au racit si vor fi foarte bune. Am pus boiliesuri la congelator de multe ori si nu-mi amintesc sa fi facut asta decat in ziua in care le-am rulat.

Un argument in plus ca boiliesurile pot fi congelate rapid vine din comert. Nicio firma care vinde boiliesuri congelate nu asteapta patru, cinci zile inainte sa le congeleze. Cu cat boiliesurile se usuca mai mult, cu atat cantaresc mai putin, deci firma n-are decat de pierdut; interesul ei este sa vanda boiliesuri grele, nu usoare.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Vin Mar 14, 2014 10:58 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
ok...multumesc.

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 6:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
salutare si scuzati offtopicul Dar cu boilesurile cumparate cum trebuie sa procedam daca vrem sa le pastram mai mult, putem sa le tinem la temperatura camerei sau trebuie si astea tinute la congelator(am niste boilesuri de carlig pe care le-am luat de la targ si vreau sa le folosesc in delta la vara)? :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: boilies congelat!
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 7:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
ecu scrie:
Dar cu boilesurile cumparate cum trebuie sa procedam daca vrem sa le pastram mai mult, putem sa le tinem la temperatura camerei sau trebuie si astea tinute la congelator?


Nu au nevoie de congelare, nu le-ar ajuta cu nimic. Ar trebui sa aiba conservant, caz in care se pot tine la temperatura camerei, asa cum banuiesc ca fusesera tinute si pana in momentul in care le-ai cumparat. Si chiar daca n-au conservant, tot se pot tine la temperatura camerei daca sunt suficient de uscate si daca sunt ferite de umezeala.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron