CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 30, 2024 11:18 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Faina de peste
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 8:23 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Care este diferenta dintre aceasta faina: http://www.comppil.ro/FainaDePeste.aspx
si faina de peste din magazinele de profil?Vreau sa folosesc aceasta faina in mixul de boilies.


Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Faina de peste
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 9:24 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
cred ca o poti folosi linistit ...vad ca are un continut de proteina satisfacator ...nu vad de ce nu !!!

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Faina de peste
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 9:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
shahjaban scrie:
cred ca o poti folosi linistit ...vad ca are un continut de proteina satisfacator ...nu vad de ce nu !!!


Asa este, continutul proteic este acelasi( cel putin asa scrie in fisa produsului).Sunt insa curios daca sunt diferente...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Faina de peste
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 9:48 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
din ce am vazut eu nu..
Si faina de peste din magazinele de pescuit contine cam aceleasi lucruri ( cenusa , grasimi , proteina ) din cate stiu continutul de proteina face diferenta intre tipurile de faina de peste si continutul de grasimi si uleiuri in plan secundar...

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Faina de peste
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 9:51 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Ok,multumesc pentru raspunsuri!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Faina de peste
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 9:57 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Acum mai apare si discutia privind calitatile fainurilor de peste in care se evidentiaza fainurile LT dar eu am folosit din cele folosite in alimentatia animala ( cum este cea gasita de tine ) si cinstit nu am observat vreo diferenta ....poate doar in lacurile foarte educate si in concursuri unde apare o oferta mult mai made de hrana oferita de concurenti....dar cum eu nu particip , pescuiesc doar de placere zic ca este ok.....
Nici in baltile din Ungaria pe unde am fost nu am vazut diferenta , desi am avut si bile proaspete din mixuri renumite , bilele fiind facute de mine ...

_________________
Dragos C. - Brasov


Ultima oară modificat de Dragos Capilnar pe Lun Mar 10, 2014 11:12 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Faina de peste
MesajScris: Dum Mar 09, 2014 10:10 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
shahjaban scrie:
Acum mai apare si discutia privind calitatile fainurilor de peste in care se evidentiaza fainurile LT dar eu am folosit din cele folosite in alimentatia animala ( cum este cea gasita de tine ) si cinstit nu am observat vreo diferenta ....poate doar in lacurile foarte educate si in concursuri unde apare o oferta mult mai made de hrana oferita de concurenti....dar cum eu nu particip , pescuiesc doar de placere zic ca este ok.....
Nici in baltile din Ungaria pe unde am fost nu am vazut diferenta , desi am avut si bile proaspete din mixuri renumite facute tot de mine ...


Despre fainurile Lt, se spune ca sunt "procesate la rece",nu? In prezentarea acestei faini,zic asa:
"Termenul de garanţie este de 12 luni de la data fabricatiei, acest lucru fiind posibil prin uscarea fainei de peste cu abur, prin comparatie cu alte calitati existente pe piata unde uscarea s-a facut cu flacara."

Oare e acelasi lucru?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Faina de peste
MesajScris: Lun Mar 10, 2014 11:19 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Faina de peste LT este produs la o temperatura scazuta (circa 70 grade C) din peste . Metoda de obtinere asigura un continut ridicat de proteine si minerale si face din LT un produs usor digerabil si foarte eficient din punct de vedere al absorbtiei proteinelor.
Temperatura mai ridicata la procesare distruge vitaminele si mineralele din continut ( poate si de proteina ) si de aceea , cred eu , s-a folosit metoda aceasta LT ( low temperature ).
Daca ai observat aceste fainuri sunt recomandate la furajarea purceilor dar si a pastravilor ...!!

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: